Išangės skausmas
Jei jaučiate diskomfortą ar skausmą išangės viduje, pastebėjote kraujo išskyras – atvykite į proktologo konsultaciją Vilniuje. Kentėti ir atidėlioti – nesaugu, kadangi po panašiais, iš pirmo žvilgsnio nereikšmingais, simptomais gali slėptis ir kur kas rimtesni pavojai jūsų sveikatai.
Pajutus skausmą išeinamojoje angoje, gana dažnu atveju kaltė krenta hemorojui. Kita dažna skausmo priežastis – išangės polipai, gali pasitaikyti ir išangės pūlinys. Žarnyno uždegiminės ligos, opinis kolitas ir Kronas taip pat gali sukelti skausmą išeinamojoje angoje. Tačiau visų svarbiausia nepamiršti, kad skausmas ar, rodos, nedidelis kraujavimas iš išangės gali vesti ir prie vėžinių susirgimų.
Skausmas išangės viduje? Skubėkite pas gydytoją
Atmesti grėsmingiausių ligų diagnozes – svarbiausias žingsnis, todėl ypač svarbu vizito pas gydytoją neatidėlioti. Suprantama, kad su išange susiję sveikatos sutrikimai – ne patys maloniausi, ir ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Vengdami priimti sprendimą užsiregistruoti pas gydytoją, žmonės dažnai pirmiausia bando problemą išspręsti patys ir užsiima savigyda. Dažnu atveju vaistininkui ar šeimos gydytojui pasiguodus, kad skauda išangę, patartas vaistas gali išties skausmus apraminti ir leisti pamiršti apie vizitą pas specialistą. Tačiau ar tikrai norite rizikuoti nuslopinti ir progresuojančios ligos simptomus?
Hemorojus – pirmas „įtariamasis“
Dažniausia išeinamosios angos liga – hemorojus. Užsiregistravus išsamiai konsultacijai pas gydytoją proktologą, to paties vizito metu atliekami ir tyrimai. Kad būtų tiksliai nustatytas hemorojaus laipsnis ir pagal tai skirtas optimaliausias gydymas, būtina atlikti ne tik išorinę apžiūrą, bet ir, pagal poreikį, rektoskopiją arba anoskopiją, laboratorinius tyrimus.
I laipsnio hemorojus. Šiuo etapu ligos gali ir nesimatyti – pastebimas tik nedidelis kraujas išmatose, hemorojiniai mazgai būna neženkliai padidėję, o kiti simptomai net nejaučiami.
II laipsnio hemorojus. Šio laipsnio hemorojus tipiškai sukelia deginimą, jaučiamas išangės perštėjimas, pastebimas kraujas iš išangės. Stanginimosi ar tuštinimosi metu gali iškristi kraujagyslių pagalvėlės (hemorojiniai mazgai), kurie patys sugrįžta į išeinamosios angos vidų.
III laipsnio hemorojus. Hemorojiniai mazgai matomi išorėje tuštinimosi metu, kilnojant sunkius daiktus ar dirbant, kosint, vyksta tuštinimasis krauju. Mazgai savaime į vidų nebegrįžta, tačiau juos galima įstumti atgal ranka. Šiuo etapu reguliariai jaučiamas skausmas ir nuolatinis diskomfortas, gali būti dirginama tarpvietė.
IV laipsnio hemorojus. Mazgai visą laiką yra išangės išorėje, nuolat jaučiamas skausmas, tarsi išangės deginimas, matoma žarnų turinio likučių.
II–IV laipsnio hemorojus gali būti efektyviai gydomas mažai invaziniu HAL-RAR metodu arba lazeriu. HAL-RAR metodas nereikalauja chirurginio skalpelio, jo pagrindas – hemorojinio mazgo fiksavimas dopleriu ir jo persiuvimas savaime tirpstančiais siūlais. Šis persiuvimas sutrikdo kraujo pritekėjimą į hemorojaus mazgus, o netekęs maitinimo mazgas sunyksta ir pasišalina per kelias dienas kartu su išmatomis. Tuo tarpu gydant lazeriu, jo skleidžiami spinduliai koaguliuoja hemorojinį mazgą iš vidaus, kas suteikia galimybę nepažeisti aplinkinių odos audinių aplink išangę ir apsaugoti tiesiosios žarnos gleivinę.
Viena dažniausių ir pažangiausių hemorojaus gydymo operacijų, dažniausiai taikoma III–IV laipsnio hemorojui gydyti, daroma taikant „LigaSure“ metodą. Tai unikalus audinių suspaudimo ir energijos tiekimo derinys, leidžiantis pasiekti patikimą kraujagyslių koaguliaciją ir audinių sujungimą sulydant.
Po visų šių operacijų paprastai pacientai jaučiasi gerai ir tą pačią dieną sugrįžta namo. Gijimas nesudėtingas, dažniausiai pacientai jau kitą dieną save tausodami užsiima įprasta veikla.
Išangės įplėša – išvengti galima laikantis vos kelių principų
Vargina tarsi plėšiantis, aštrus skausmas išangės srityje, kraujuoja tuštinantis? Tai bene dažniausias požymis, kad atsirado išangės įplėša. Išangės skausmas tuštinimosi metu lemia, kad stengiamasi tai daryti kuo rečiau. Taip užkietėja viduriai, o kietos išmatos vėl traumuoja išangės kanalą. Oda aplink išangę yra gana jautri ir lengvai pažeidžiama, todėl dėl dirginimo ilgainiui susiformuoja mažesni ar didesni įplyšimai. Ši sritis yra prastai aprūpinama krauju, todėl įplėšos gyja lėtai ir sunkiai. Neteisingai gydomi plyšimai yra linkę progresuoti, kas ilgainiui daro įtaką uždegiminių procesų, opų atsiradimui, taip pat gali susiformuoti išangės fistulė.
Kreipiantis pačioje simptomų pradžioje, kai vos susiformavo išangės įplėša, gydytojai proktologai neretai paskiria specializuotą, konservatyvų medikamentinį išangės įplėšos gydymą ir pasidalina naudingomis rekomendacijomis, kaip pakoreguoti tuštinimosi procesą, kad išmatų konsistencija būtų tinkama, taip pat mažinamas vidinio išangės rauko tonusas. Siekiant sudaryti tinkamą terpę atsivėrusių žaizdelių gijimui, kartu paskiriami papildomi vidurius laisvinantys preparatai, šiltų sėdimų vonelių procedūros. Paprastai, pacientui kreipiantis nedelsiant, medikamentinio gydymo rezultatai pradedami matyti per porą savaičių.
Svarbu žinoti, kad nesikreipiant pagalbos laiku, išangės kanalo įplėša neretai tampa lėtinė, kai padidėja vidinio išangės rauko tonusas ir prasideda kiti etiopatogeniniai veiksniai, kurie reikalauja specifinių priemonių, o kartais ir chirurginio gydymo. Ligai įsisenėjus, dėl ilgalaikio uždegimo atsiranda palankios sąlygos virš įplėšos susiformuoti odos raukšlei, kurios šalinimui būtini chirurginiai metodai. Paprastai, jei išangės įplėša neišgydoma per 6–8 savaites, skiriamas chirurginis gydymas.
Išvengti įplėšų nėra taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti: patartina laikytis kruopščios higienos, sveikos ir visavertės mitybos taisyklių, vartoti daug skaidulų turinčių produktų, vandens, vengti vidurių užkietėjimo, taip pat – būti fiziškai aktyviems. Visa tai padeda žarnynui tinkamai funkcionuoti.
Išangės vėžys: simptomai ir stadijos
Kaip ir daugelis vėžinių susirgimų, taip ir išangės vėžys vystosi palaipsniui.
Pirmųjų stadijų išangės vėžys: simptomai švelnūs, subtilūs ir kartais visiškai nejuntami.
Trečios ar ketvirtos stadijos išangės vėžys: simptomai agresyvesni, sparčiai plintantys į organus ir gretutinius limfmazgius.
Dėl šios priežasties, pastebėjus bent minimalius išangės vėžio vystymosi požymius ar tiesiog kilus tam tikriems įtarimams, būtina kuo skubiau atvykti pas gydytoją protokolą prevencinei apžiūrai.
Išangės vėžio simptomai, įspėjantys apie apsilankymo pas specialistą, poreikį:
- Išangės skausmas ar išangės niežėjimas
- Kraujavimas iš išangės
- Dažnesnis, apsunkintas tuštinimasis
- Išskyros
- Išmatų konsistencijos pokyčiai
Ligos progresavimas
I stadija. Auglio dydis siekia iki 2 cm, nėra išplitęs.
II stadija. Darinio dydis viršija 2 cm, tačiau vis dar lokalizuotas ir neišplitęs į gretimus organus ar limfmazgius.
III stadija. Nėra svarbus pirminio auglio dydis, tačiau jis yra išplitęs į gretimus limfmazgius, gali būti pasiekęs šlapimo pūslę, šlaplę ir kitus greta esančius organus. Vėžys dar daugiau pažengęs, kai išplinta į kitus dubens limfmazgius ar pasiekia kitus organus.
IV stadija. Išangės vėžys jau aptinkamas ne tik išangėje, bet ir gerokai toliau esančiuose organuose ar audiniuose.
Chirurgija, radioterapija ir chemoterapija – medicininiai metodai, kurių pagalba įprastai gydomas išangės vėžys ir mažinami išangės vėžio simptomai. Gydymo būdas parenkamas pagal individualią sveikatos būklę ir ligos stadiją. Progresuojanti liga reikalauja sudėtingesnio gydymo, todėl pastebėjus bet kokius išangės vėžio simptomus, reikėtų nedelsti ir kuo skubiau apsilankyti pas šios srities specialistą.
Išangės vėžys: priežastys ir prevencija
Išangės skausmas ir išsivystęs išangės vėžys atsiranda dėl įvairiausių priežasčių. Rizika didėja su amžiumi, tabako gaminių rūkymu, taip pat nusilpus imuninei sistemai. Taip pat galima situacija – vėžinius susirgimus sukeliantį žmogaus papilomos virusą (ŽPV) gauti iš partnerio lytinių santykių metu.
Būtent todėl vienas iš efektyviausių veiksmų, kurių galima imtis – skiepijimasis nuo žmogaus papilomos viruso. Į valstybės kompensuojamų skiepų kalendorių šis skiepas jau kurį laiką įtrauktas ir juo skiepijamos mergaitės, tačiau nuo 2023 m. šis skiepas nemokamas ir berniukams, kadangi ŽPV pavojingas tiek vyrams, tiek moterims – jis sukelia ne tik gimdos kaklelio, bet ir burnos, išangės vėžį bei kitų lytinių organų vėžinius susirgimus.
Saugūs lytiniai santykiai, sveika gyvensena ir skiepai padės jums apsaugoti savo sveikatą ir mėgautis gyvenimu be nemalonių skausmų.