Išangės polipai

Išangės polipai – nepiktybiniai dariniai, dažniausiai susiformuojantys tiesiojoje žarnoje ir išangėje, kurie laikui bėgant gali supiktybėti. Dėl šios priežasties, visi gydytojai įspėja pacientus, kad polipai žarnyne ir išangėje, tikrai neturėtų būti ignoruojami. Polipai žarnyne ir išangėje neišnyksta savaime – jie vystosi toliau ir ilgainiui gali tapti pagrindine, onkologinių ligų atsiradimo priežastimi. Polipų šalinimui būtina chirurginė intervencija.

Storosios žarnos polipai

Svarbu žinoti, kad polipai gali susiformuoti ir storojoje žarnoje. Sudėtinga tai, kad storosios žarnos polipai dažnai nesukelia simptomų, todėl čia ypač svarbi prevencinė gydytojo patikra.

Polipai žarnyne ir išangėje formuojasi dėl nenormalaus ląstelių dalijimosi įvykus tam tikroms genų mutacijoms. Vieni jų niekada nesupiktybėja, kiti yra laikomi priešvėžiniu susirgimu (t. y., yra potenciali rizika, kad iš jo išsivystys vėžys). Mutacijoms atsirasti įtakos turi daugelis išorinių veiksnių: mitybos būdas, alkoholio vartojimas, rūkymas, nutukimas.

Kaip atliekama polipektomija?

Pirmiausia, siekiant nustatyti polipų egzistavimą ir tikslią vietą, atliekama rektoskopija arba kolonoskopija. Aptikti polipai žarnyne arba išangėje šalinami endoskopijos metu. Audinys yra ištiriamas ir tokiu būdu nustatoma, ar darinys buvo piktybinis.

Pašalinti išangės polipai gali sugrįžti

Deja, tai, kad polipai pašalinami, dar negarantuoja, jog ateityje ši problema nesugrįš. Pašalinti polipai žarnyne arba išangėje gali susiformuoti pakartotinai. Visgi, juos šalinti vis tiek reikia, tam, kad būtų išvengta darinių supiktybėjimo. Pacientams, kuriems buvo atlikta polipų šalinimo procedūra, rekomenduojama reguliariai lankytis pas gydytoją proktologą prevenciniais tikslais.