Hemorojus – ligos rūšys, laipsniai ir simptomai

Pastebėta, kad su hemorojumi susijusius juokelius kuria žmonės, kurie su šia liga nesusidūrė arba gėdijasi tokios nemalonios ligos bei diskomfortą keliančių simptomų. Atrodo, neįtikėtina, kad humoras hemorojaus tema toks gajus, turint omenyje faktą, jog su šia diagnoze susiduria bene kas antras suaugęs žmogus. Hemorojus pasireiškia moterims ir vyrams, neaplenkia ir jaunų žmonių.

Deja, bet hemorojaus ligos apipynimas humoru stigmatizuoja šį gana dažnai pasireiškiantį susirgimą. Gėdos etiketė verčia priimti sprendimą ignoruoti pastebimus ligos simptomus, ligą slėpti, atidėliojant tyrimą ir gydymą. Gydytojo proktologo kabinetą neretai pasiekia pacientai su gana apleista liga bei komplikuotais hemorojaus simptomais, jų sukeltais sudėtingai sprendžiamais padariniais.

Apklausdami savo pacientus gydytojai proktologai kartu su įvardijama gėda neretai išgirsta, kad vėluojančio kreipimosi priežastis – skausmo baimė. Kadangi hemorojus formuojasi gana jautrioje ir intymioje žmogaus kūno dalyje, pacientai diagnostinę intervenciją įsivaizduoja kaip skausmingą, o atsistatymą po gydymo – kankinantį ir ilgą, kas verčia kentėti ir problemos sprendimui kas dieną sakyti „rytoj.

Hemorojus: simptomai, rūšys ir laipsniai

Kas yra hemorojus? Žodis „hemorojus“ kilęs iš graikų kalbos ir reiškia „kraujagysles, pripildytas kraujo. Kiekvieno sveiko žmogaus išangės kanale yra gausu kraujagyslių, kurios sudaro tankią kraujagyslinę pagalvėlę – hemoroidus. Hemoroidai atlieka reikšmingą funkciją – kartu su raumenų pluoštais, padeda sandariai užsidaryti išeinamajai angai bei apsaugo raumenų pluoštus tuštinantis. Sveikatos problemų iškyla tuomet, kai sutrikus normaliai kraujotakai bei pabrinkus išangės kanalo kraujagyslėms, rezginiai (mazgai) padidėja, hipertrofuoja. Būtent tuomet pasireiškia pavieniai arba kombinuoti simptomai ir išsivysto liga, vadinama hemorojumi.

Kaip atrodo hemorojus – hemorojiniai mazgai gali susiformuoti tiesiosios žarnos viduje arba po oda aplink išangę. Nuo jų susiformavimo lokacijos, priklauso hemorojaus simptomai ir pačios ligos pobūdis.Tokiu pagrindu hemorojus skirstomas į vidinį arba išorinį.

Išorinis hemorojus

Išorinio hemorojaus atveju kraujagysliniai mazgai formuojasi po oda aplink išangę. Dažniausiai pasireiškiantys išorinio hemorojaus simptomai:

  • kieto, neretai skausmingo guziuko (darinio) susiformavimas prie išangės;
  • niežėjimas, diegimas, dirginimas analinėje srityje;
  • patinimas aplink išangę;
  • skausmas prisilietus, sėdint, tuštinantis;
  • kraujavimas tuštinantis, kraujingas tepliojimas.

Išorinio hemorojaus komplikacija neretai yra trombuotas hemorojus.

Trombuotas hemorojus

Trombuotas hemorojus susiformuoja tuomet, kai išoriniame hemorojaus mazge kaupiasi kraujagyslinis kraujas, todėl susidaro kraujo krešulys (trombas), kurio simptomai pasireiškia tokiu būdu:

  • stipriu skausmu;
  • mazgas patinsta, prisilietimas ir judėjimas tampa skausmingas;
  • formuojasi uždegimas;
  • kietas guziukas šalia išangės padidėja ir sukietėja.

Turint omenyje ne tik fizinę simptomatiką, gydytojai proktologai pastebi, kad apčiuopę darinį pacientai neretai patiria išgąstį dėl galimos onkologinės ligos, nuolat čiupinėja darinį, tikrindami ar nėra pokyčių, o toks nuolatinis mazgo čiupinėjimas bei krapštymas neretai sukelia infekciją ir dar labiau komplikuoja pradinę situaciją.

Vidinis hemorojus: simptomai ir ligos stadijos

Vidinis hemorojus susiformuoja tiesiosios žarnos viduje ir paprastai nėra paciento savarankiškai apčiuopiamas. Kitaip tariant, vidinio hemorojaus simptomai ne visada yra juntami. Rizika šiuo atveju kyla todėl, kad vidinio hemorojaus mazgai gali nesukelti jokio diskomforto pojūčio, todėl hemorojus tyliai vystosi ir progresuoja toliau. Pasiekęs sudėtingesnę stadiją, vidinis hemorojus gali sukelti tokias pasekmes:

  • Skausmą, deginimo, diegimo pojūtį. Tokie hemorojaus simptomai ypač pasireiškia tuomet, kai jis išsiplečia pro analinę angą. 
  • Kraują, tepliojimą iš išangės. Kraujavimas gali būti skausmingas arba beskausmis. Dažnai kraujavimas pasireiškia tuštinantis. 

 

Tokie hemorojaus simptomai pacientams kelia ne tik fizinį skausmą, bet ir psichologinį diskomfortą, dėl kurio žmonės:

  • nuolat sugrįžta į tualetą siekdami patikrinti, ar kraujavimas, tepliojimas tęsiasi;
  • į darbą ar ilgesnę išvyką vežasi keletą papildomų apatinių ir pakaitinių drabužių, nes jaučiasi nesaugiai dėl galimų kraujo dėmių;
  • ima jausti apsilankymo tualete baimę;
  • nuolat papildomai rūpinasi dėvimos aprangos spalva, įklotais ir nuskausminamaisiais.

Ūminis ir lėtinis hemorojus

Hemorojus taip pat skirstomas į ūminę ir lėtinę ligos pasireiškimo formą.

Ūminis hemorojus – tai hemoroidinių mazgų uždegimas, susiformuojantis tuomet, kai trūksta hemoroidinio mazgo kraujagyslės ir kraujas išsiveržia po oda sukeldamas uždegiminį procesą. Ligą atpažinti padeda šie simptomai:

  • patinsta išangės audiniai;
  • atsiranda žymus ir ryškėjantis išangės paraudimas;
  • pasireiškia skausmas, diegimas, maudimas;
  • susiformuoja guzas, kuris neretai yra diegiantis ir skausmingas.

Hemoroidinių mazgų uždegimas paprastai atsiranda, kai jau sirgdamas nekomplikuotu hemorojumi pacientas:

  • dažnai ir / ar stipriai stanginasi;
  • nevengia vidurių užkietėjimo;
  • kilnoja sunkius daiktus, ko pasekoje liga komplikuojasi dėl padidėjusio slėgio pilve;
  • patiria ilgesnius skrydžius, ilgai sėdi kelionių metu.

Lėtinis hemorojus – tai ilgalaikė hemorojaus ligos būsena, kai dėl skirtingų priežasčių yra nuolat padidėję hemoroidiniai mazgai. Šiuo atveju, įprasti hemorojaus simptomai pasireiškia, tuomet kuriam laikui nuslūgsta ir vėliau sugrįžta, nuolat keldami pasikartojantį fizinį ir emocinį diskomfortą.

Hemorojaus laipsniai

Hemorojus yra skirstomas į 4 laipsnius.

  • 1 laipsnio hemorojus pasireiškia negausiu kraujavimu ir tepliojimu, skausmu išangės srityje, tačiau mazgai formuojasi viduje ir išlieka išangės kanale. Šiuo atveju hemorojaus mazgai būna nežymiai padidėję, o kiti simptomai gali būti nejaučiami.
  • 2 laipsnio hemorojus diagnozuojamas tuomet, kai kraujagyslių pagalvėlės (hemorojiniai mazgai) tuštinimosi metu iškrenta iš išangės kanalo, o baigus tuštintis staiga savaime sugrįžta į išeinamosios angos vidų. Paprastai šio laipsnio hemorojus sukelia deginimo pojūtį, kraujuoja iš išangės.
  • 3 laipsnio hemorojus pasireiškia, kai tuštinimosi metu hemorojiniai mazgai matomi išorėje, vidinė mazgo dalis iškrenta iš išangės kanalo ir savaime atgal nebesugrįžta, kas reikalauja rankinio mazgo sugrąžinimo, įstūmimo į išangę ranka. Sergant šio laipsnio hemorojumi, hemorojiniai mazgai neretai iškrenta ir keliant sunkius daiktus bei kosėjimo metu. Šiuo etapu reguliariai juntamas skausmas ir diskomfortas, patiriamas deginimo, dirginimo pojūtis išangėje.
  • 4 laipsnio hemorojaus mazgai reikšmingai matosi, jie visą laiką yra išangės išorėje. Nuolat jaučiamas skausmas, matoma žarnų turinio likučių.

Pasirodę hemorojaus simptomai – ženklas nedelsiant reaguoti

Pastebėję pirmuosius hemorojaus požymius, daugelis žmonių nesikreipia į gydytoją, o savarankiškai bando ieškoti priemonių, kaip palengvinti hemorojaus simptomus. Visgi, pastebėjus pirmuosius hemorojaus simptomus, savarankiško gydymo imtis tikrai nereikėtų. Liaudiškos priemonės, nekompetentingi patarimai ir viešai internete prieinamos rekomendacijos gali padaryti daugiau žalos, nei naudos.

Norint iš tikrųjų saugiai ir efektyviai pašalinti tam tikrus hemorojaus simptomus, reikėtų nedelsti, neeksperimentuoti ir iš karto kreiptis į šios srities ligas gydantį specialistą – gydytoją proktologą (koloproktologą)Vizito pas gydytoją proktologą metu sužinosite konkrečią savo diagnozę, nes hemorojaus simptomai gali būti būdingi ir visiškai kito pobūdžio ligoms. Tiksli diagnozė yra pagrindas, kuriuo remdamasis proktologas paskirs kryptingą, individualiai Jūsų atvejui pritaikytą gydymą.

Įvykdę proktologo rekomendacijas nepamirškite sugrįžti pas specialistą pakartotiniam vizitui. Tokie veiksmai padės kontroliuoti sveikimo procesą.