Proktologinė apžiūra – kas tai yra ir kaip jai pasiruošti

Kaip atliekama proktologinė apžiūra: rektoskopija arba anoskopija?

Po konsultacijos su gydytoju proktologu, kurios metu pasidalinama juntamais simptomais ir atsakoma gydytojui į klausimus, susijusius su sveikata, paprastai atliekama proktologinė apžiūra.

Proktologinė diagnostika yra gana greita ir neskausminga. Gydytojai proktologai puikiai supranta, kad galite jaustis nekomfortiškai ir nesmagiai, varžytis, gėdytis ir bijoti. Todėl patyrę specialistai atsižvelgia į Jūsų būseną, padeda pasiruošti apžiūrai, nuramina ir stengiasi nesukelti papildomo diskomforto.

Apžiūros metu kiekvienam pacientui individualiai paskiriama apžiūros pozicija. Paprastai apžiūra atliekama pacientui gulint ant nugaros, ant šono, tačiau tam tikrais atvejais būtina pozicija ant kelių. Kad pacientas jaustųsi komfortiškiau ir saugiau, prieš apžiūrą išduodamos kelnaitės, pridengiančios netiriamas kūno sritis ir atidengiančios tik reikiamus kūno plotus.

Išeinamoji anga apžiūrima. Tirdamas pirštu tiesiąją žarną, gydytojas proktologas įvertina tiesiosios žarnos rauko būklę.

Anoskopija

Siekiant kruopščiai ištirti išeinamąją angą, neretai prieš rektoskopiją atliekamas anoskopinis tyrimas. Specialiu medicininiu įrenginiu – anoskopu – proktologas detaliai įvertina tiesiosios žarnos gleivinę, įvesdamas siaurą, kūgio formos vamzdelį į tiesiąją žarną. Tokiu būdu ištiriamas tiesiosios žarnos plotas nuo 8–12 cm, kas suteikia galimybę ištirti tiesiosios žarnos epitelio spalvą ir jo struktūrą. Pastebėjus pokyčius, tyrimo metu gali būti paimama biopsija.

Rektoskopija

Rektoskopija – tai endoskopinis tiesiosios žarnos tyrimas, naudojant diagnostinį įrenginį – rektoskopą. Šis medicininis įrenginys suteikia galimybę ištirti paciento tiesiąją žarną maždaug iki 30–35 cm atstumu nuo išangės. Tai informatyvi, reikalinga, gana greita ir neskausminga diagnostinė procedūra.

Į tiesiąją žarną įvesdamas siauro skersmens, išgaubtą vamzdelį proktologas gali tinkamai ištirti tiesiąją žarną ir dalį riestinės žarnos. Ant rektoskopo įdiegta šviesos lemputė apšviečia tiriamąjį plotą ir suteikia galimybę jį apžiūrėti. Kartu šiam diagnostiniam tikslui į tiesiąją žarną įleidžiama šiek tiek oro, tiesioji žarna nežymiai išplečiama, kas taip pat svarbu siekiant nustatyti tikslią diagnozę.

Prieš atlikdamas rektoskopiją gydytojas proktologas sutepa rektoskopo apžiūros vamzdelį lidokainu ir vazelinu, kas maksimaliai sumažina nepageidaujamų pojūčių tikimybę. Paciento prašoma atsipalaiduoti, neįtempti raumenų ir ramiai, giliai kvėpuoti. Kai apžiūros vamzdelis juda į tiesiąją žarną, kartu su juo įvedamas nedidelis odo kiekis. Tai padeda sklandžiau įvesti tyrimo įrenginį į apžiūros sritį.

Rektoskopijos metu būtina paciento ramybė. Sukamaisiais judesiais rektoskopu ištiriamos tiesiosios žarnos sienos, taip aptinkamos žaizdelės, įtrūkimai, hemorojaus mazgai, nustatomas jų dydis ir tiksli vieta.

Pasitaiko atvejų, kai dėl ūmios hemorojaus būklės diagnostinio tyrimo atlikti negalima. Tokiu atveju gydytojas proktologas paskiria veiksmingus medikamentus ir suteikia pacientui naudingų rekomendacijų būklei stabilizuoti. Vėliau pacientai sugrįžta atlikti išsamų proktologinį ištyrimą.

Kaip pasiruošti proktologinei apžiūrai (rektoskopijai arba anoskopijai)?

Rektoskopijai tinkamai pasiruošti yra būtina, kadangi nuo to priklauso diagnostinio rezultato patikimumas.

Keletą dienų prieš rektoskopiją rekomenduojama valgyti saikingai ir atsakyti tokių maisto produktų kaip avinžirniai, pupelės, žirniai, lęšiai ir pan. Taip pat, siekiant sumažinti pilvo pūtimą, patartina saikingai vartoti kiaušinių, pieno produktų, gazuotų gėrimų. Nerekomenduojama vartoti alkoholio.

Jei Jūsų rektoskopija numatyta ryte, iš vakaro rekomenduojama valgyti saikingai ir pasidaryti pvz. 1 „Clisma Lax“ klizmutę arba 2 „Micro Lax“ klizmutes. Ryte iki vizito nevalgykite.

Jei Jūsų vizitas po pietų ir vėliau, laikykitės saikingos mitybos ir bent 4 val. iki rektoskopijos nevalgykite. Likus 2 val. iki vizito pasidarykite pvz. 2 „Micro Lax“ klizmutes ir gerai išsituštinkite.

Tokio pobūdžio klizmas galite įsigyti vaistinėje. Naudojimosi instrukcijoje yra aiškiai aprašomos klizmos atlikimo taisyklės – tai paprasti veiksmai, kurie gali būti atlikti bet kuriame tualete. Vaisto poveikis nėra agresyvus ir skausmingas.

Pasirodę hemorojaus simptomai – ženklas nedelsiant reaguoti

Pastebėjus pirmuosius hemorojaus simptomus rekomenduojama nepradėti savarankiško gydymosi, pasitelkiant liaudiškas priemones, nekompetentingus patarimus ir internetines rekomendacijas.

Atsakinga ir teisinga savo atžvilgiu būtų iš karto kreiptis į šios srities ligas gydantį specialistą – gydytoją proktologą (koloproktologą). Vizito pas gydytoją proktologą metu sužinosite konkrečią savo diagnozę, nes panašius simptomus išreiškia ne tik hemorojaus liga. Tiksli diagnozė yra pagrindas, kuriuo remdamasis proktologas paskirs kryptingą, individualiai Jūsų atvejui pritaikytą gydymą.

Įvykdę proktologo rekomendacijas nepamirškite sugrįžti pas specialistą pakartotiniam vizitui. Tokie veiksmai padės kontroliuoti sveikimo procesą.