Šlapimo nelaikymas – būklė, su kuria nereikia susitaikyti

Sveikatai negrėsmingas, tačiau stipriai gyvenimą apribojantis sutrikimas inkontinencija vis dar dažnai laikomas tema, apie kurią neverta pasisakyti netgi savo gydytojui. Sumažėjęs fizinis aktyvumas, darbingumas, sutrikę lytiniai santykiai ar net izoliavimasis nuo visuomenės – tokių „priemonių“ nuo šlapimo nelaikymo imasi susidūrę su šia problema.

Šlapimo nelaikymas nebūtinai yra senėjimo proceso dalis. Renkantis visavertį gyvenimą, reikėtų ieškoti sprendimo būdų ir specialisto pagalbos, juolab, kad šiuolaikinė medicina gali pasiūlyti ne vieną.

Šlapimo nelaikymas: priežastys

Šlapimo nelaikymo priežastys gali būti įvairios – nuo kasdienių įpročių, sutrikusios sveikatos ir ligų, iki maisto ar gėrimų, vaistų, veikiančių kaip diuretikai.

  • Maistas, turintis daug prieskonių, cukraus, rūgšties
  • Alkoholio, kofeino turintys, taip pat gazuoti gėrimai
  • Vaistai nuo kraujospūdžio
  • Ginekologinio pobūdžio operacijos moterims
  • Prostatos operacijos vyrams
  • Traumos, kai pažeidžiamos stuburo smegenys
  • Insultas
  • Lėtinės ligos: širdies, inkstų nepakankamumas
  • Pasikartojančios šlapimo takų infekcijos
  • Augliai
  • Prostatos išvešėjimas (hiperplazija)
  • Antsvoris, nutukimas
  • Cukrinis diabetas
  • Nervų sistemos ligos, pavyzdžiui, Parkinsono, Alzheimerio ligos
  • Nėštumas ir gimdymas
  • Dubens operacijos

Šlapimo nelaikymo laipsniai ir rūšys

Išskiriamos kelios pagrindinės šlapimo nelaikymo rūšys.

Įtampos šlapimo nelaikymas

Įtampos šlapimo nelaikymas, dar vadinamas krūvio šlapimo nelaikymu, pasireiškia tuo, kad šlapimas prateka dėl raumenų silpnumo krūvio metu. Tai gali būti čiaudėjimas, kosulys, atliekama mankšta ar net ėjimas.

Įtampos šlapimo nelaikymas dar skirstomas į tris laipsnius:

  • šlapimo nelaikymas čiaudint, kosint
  • pakeitus kūno padėtį, pakėlus daiktus,
  • vargina nuolatinis tekėjimas.

Dirgliosios šlapimo pūslės sindromas

Šis sindromas apima staigų norą šlapintis, tad dažniausiai nesuspėjama nueiti į tualetą, šlapimas nevalingai prateka.

Mišrus šlapimo nelaikymas

Mišrus šlapimo nelaikymas apjungia kitas dvi šlapimo nelaikymo rūšis.

Šlapimo nelaikymas moterims

Šlapimo nelaikymas moterims – ypač dažna problema, kylanti dėl anatominių ypatybių. Moterų šlaplės kanalas yra trumpesnis, nėra tam tikrų vožtuvų, be to, šlapimo nelaikymą lemia ir tarpvietės raumenų stiprumas.

Fizinio krūvio metu pratekantis šlapimas stipriai apsunkina gyvenimą, tačiau moterys dažnu atveju problemą sprendžia paprasčiausiu būdu – naudojami drėgmę sugeriantys įklotai šlapimo nelaikymui. Tačiau svarbu žinoti, kad nesprendžiant šlapimo nelaikymą sukėlusios problemos, ji gali stiprėti, o tai reiškia, kad šlapimas gali pradėti tekėti ne tik fizinio krūvio metu, bet ir vos pakeitus kūno padėtį, gali padidėti ir jo kiekis.

Šlapimo nelaikymas vyrams

Šlapimo nelaikymas vyrams – kur kas rečiau negu moterims pasitaikanti problema. Dažniausiai šis sutrikimas pasireiškia po operacijų ir yra susijęs su sfinkterio pažeidimu. Gali pasitaikyti šlapimo nelaikymas po prostatos vėžio operacijos, spindulinės terapijos, taip pat plastinės operacijos. Apsilankius pas gydytoją, jis įvertins, ar šlapimo nelaikymas yra sukeltas dirglios pūslės, ar kitų priežasčių.

Šlapimo nelaikymas jauname amžiuje

Nors dažnai šis sutrikimas priskiriamas senyvo amžiaus žmonėms, šlapimo nelaikymas jauname amžiuje taip pat egzistuoja, tad susidūrus su šia problema nereikėtų jos ignoruoti. Tyrimai rodo, kad apie dešimtadalis moterų, susidūrusių su šlapimo nelaikymu, yra jaunesnės negu 25 metų. Vis dėlto tikėtina, kad apie nemažai atvejų gydytojai tiesiog nežino, nes į juos nesikreipiama.

Po gimdymo, patirtų dubens traumų, didelio antsvorio ar net sunkaus fizinio darbo šlapinimosi sutrikimai moterims ir vyrams gali sutrikti nepriklausomai nuo amžiaus.

Šlapimo nelaikymas senatvėje

Su amžiumi, silpnėja raumenų tonusas – šlapimo pūslės sfinkteris, taip pat nyksta gleivinė, blogėja nervų pasiskirstymas audiniuose ir organuose, todėl įkopus į septintą dešimtį ypač padaugėja susidūrusių su šlapimo nelaikymu. Priklausomai nuo amžiaus, gydymo būdai taip gali skirtis – garbaus amžiaus sulaukusiems pacientams gydytojai ne visada gali pasiūlyti chirurginį gydymą, tad šlapimo nelaikymas senatvėje gali būti bandomas kontroliuoti vaistais, taip pat galima gydyti gretutines ligas, jei jos yra šlapimo nelaikymo priežastis.

Šlapimo nelaikymas: gydymas

Šiuolaikinių šlapimo nelaikymo gydymo būdų yra ne vienas, be to, dėl anatomijos, šlapimo nelaikymas moterims ir vyrams dažniausiai sprendžiamas skirtingai. Bet kokiu atveju, pirmas žingsnis yra apsilankyti pas gydytoją specialistą, kuris ištyręs sveikatos būklę rekomenduos efektyviausią gydymą. Gydymo planui sudaryti bus nustatyta šlapimo nelaikymo rūšis bei laipsnis, taip pat naudinga iki apsilankymo bent kelias dienas stebėti savo elgesį: kiek per dieną išgeriama skysčių, kaip dažnai ir kokiu kiekiu šlapinamasi, pasižymėti situacijas, kurių metu pratekėjo šlapimas.

Gydymas vyrams

Šlapimo nelaikymo gydymas vyrams dažniausiai pradedamas nuo fizioterapijos (Kėgelio pratimai vyrams taip pat rekomenduojami), taip pat gali būti skiriami vaistai nuo šlapimo nelaikymo vyrams. Tačiau jei liga atsirado dėl organų pažeidimų (pavyzdžiui, pažeistas šlapimo pūslės raukas), tikėtina, kad laukia chirurginis gydymas. Jų taip pat būna įvairių.

Lengvo ir vidutinio laipsnio šlapimo nelaikymui, gali būti naudojami reguliuojamieji balionėliai, raiščiai, esant sudėtingesniam atvejui – dirbtiniai sfinkteriai. Naujausias sprendimas – dviejų dalių implantai, kuriais gali būti išsprendžiamas bet kurio laipsnio šlapimo nelaikymas.

Gydymas moterims

Šlapimo nelaikymas gali būti gydomas ne tik sudėtinga chirurgine šlapimo nelaikymo operacija, po kurios laukia sudėtingas atsigavimo laikotarpis. Gydytojai pastebi, kad būtent tokia baimė dažniausiai stabdo pacientes nuo kreipimosi pas juos.

Priklausomai nuo sutrikimą sukėlusios priežasties, gali būti skiriami vaistai nuo šlapimo nelaikymo moterims, sutrikimas gali būti gydomas net ir psichoterapija, hipnoterapija. Kai kuriais atvejais gydoma stimuliuojant dubens raumenis – atliekama elektrostimuliacija. Kineziterapija – taip pat dėmesio vertas gydymo būdas, kai šlapimo nelaikymasatliekami specialūs Kėgelio pratimai, kuriais treniruojami dubens dugno raumenys ir tarpvietė. Nedidelio laipsnio  gali būti gydomas ir injekcijomis į šlaplės rauko zoną, esant hiperaktyviai pūslei į šlapimo pūslės raumenį leidžiamos botulino injekcijos.

Kaip ir vyrams, moterims taip pat gali būti implantuotas dirbtinis raukas – sfinkteris.

Dubens dugno pratimai

Nesvarbu, koks šlapimo nelaikymo gydymas bus paskirtas gydytojo, dubens dugno pratimai privalomi su bet kuriuo iš jų. Dubens dugno raumenis, šlapimo pūslę ir tarpvietę treniruoti padedantys Kėgelio pratimai turi būti atliekami kelis kartus per dieną po keliasdešimt pakartojimų, tai reikia daryti mažiausiai kelis mėnesius, kol gali pasijausti treniruočių rezultatas.

Kadangi šių raumenų nematome ir neužčiuopiame, juos treniruoti taip pat sudėtingiau, todėl svarbiausia išmokti juos pajusti. Jeigu sunku suprasti, ar pratimus atliekate teisingai, tai nesudėtinga pasitikrinti šlapinimosi metu. Šlapindamiesi pabandykite sustabdyti šlapimo tekėjimą – sutrauksite būtent tarpvietės raumenis ir taip suprasite, kurių raumenų susitraukimą turite pajusti.

Atliekant pratimus stiprėja tarpvietės raumenys ir dubens dugnas, taip pat dirba klubai ir net pilvo presas. Svarbu žinoti, kad šlapimo nelaikymas po gimdymo taip pat galimas, o jei prasiskiria pilvo raumenys, apsilankę pas kineziterapeutą pirmiausia galite išgirsti rekomendaciją atlikti pilvo raumenynui skirtus pratimus ir tik po to pereiti prie dubens raumenų treniruočių.

Šlapimo nelaikymo gydymas taikant „Morenova“ terapiją

Daugelį šlapimo nelaikymo atvejų efektyviai galima išspręsti taikant MoreNova terapiją. Tai šiuolaikiškas, saugus, neinvazinis ir diskomforto pojūčių nekeliantis gydymo metodas, kuris nereikalauja jokių chirurginių intervencijų. Šios procedūros metu naudojamas inovatyvus medicininis aparatas, kurio pagalba sukuriama plataus diapazono žemo dažnio bangų stimuliacija. Tai terapinio pobūdžio procedūra, kuri padeda pašalinti šlapimo nelaikymo sutrikimą bene pačiu saugiausiu būdu. Plataus diapazono smūginių bangų technologija paremtas gydymas leidžia išvengti ne tik chirurginių procedūrų, bet ir medikamentų vartojimo. Todėl kitaip nei kiti gydymo metodai, ši terapija nedaro jokio neigiamo poveikio žmogaus organizmui ir nesukelia net minimalios šalutinio poveikio rizikos. Gydymo kursą sudaro 6 procedūros, kurias reikia atlikti periodiškai, du kartus per savaitę. Tokia gydymo seka garantuoja efektyviausią gydomąjį poveikį ir padeda pasiekti ne tik gerą, bet ir ilgalaikį gydymo rezultatą.

morenova-aparatas