Šlapimo takų infekcija savaime gali ir nepraeiti

Šlapimo takų infekcija gana dažnai nelaikoma rimta liga. Susidūrę remiasi liaudies medicina ar kiek pavėluotai prisimena visiems pažįstamas prevencines priemones. Kai pasitelkiami nereceptiniai vaistai nuo šlapimo takų uždegimo ir vartojama pakankamai skysčių, lengvos infekcijos išties kartais gali praeiti. Vis dėlto būklei nepagerėjus per kelias dienas, būtina kreiptis į gydytojus, kad jums būtų paskirti antibiotikai šlapimo takų infekcijai gydyti. Delsiant galima sulaukti ypač nemalonių pasekmių, kurios kelia pavojų net gyvybei.

Šlapimo takų infekcija – kas tai?

Šlapimo takų infekcija dažniausiai sukeliama bakterijų, patekusių į šlapimo takus. Juose įsitaisę mikroorganizmai gali sukelti uždegimą bet kurioje šlapimo šalinimo sistemos dalyje. Infekcijai priskiriamos tokios dažniausiai aptinkamos ligos kaip lėtiniai ir ūmūs cistitas bei pielonefritas.

Pasitaiko atvejų, kai uždegimo simptomų gali net nesijausti arba jie labai nežymūs. Verta žinoti, kad nors dažniau ši bakterinė infekcija kamuoja moteris, ji gali varginti bet kokios lyties ir amžiaus atstovus.

Viršutinių ir apatinių šlapimo takų infekcija

Šlapimo takų infekcija skirstoma į viršutinių ir apatinių šlapimo takų pagal tai, kuriuose organuose dauginasi bakterijos. Jei šlapimo pūslėje ir šlaplėje – tai apatinių šlapimo takų infekcija, jei šlapimtakiuose ir inkstuose – viršutinių. Pastarosios nėra tokios dažnos, tačiau gali sukelti ypač skausmingų pasekmių laiku neaptikus.

Šlapimo takų infekcijos tipai

Šlapimo takų infekcija skirstoma į kelis tipus.

Cistitas

Cistitas prasideda šlaplėje ir šlapimo pūslėje. Kyla dažnas noras šlapintis, gali skaudėti pilvo apačią ar šlapinimosi metu, pasitaiko, kad matyti kraujas šlapime (tiek moterims, tiek vyrams). Cistitas laikomas apatinių šlapimo takų infekcija.

Šlaplės uždegimas (uretritas)

Šlaplės uždegimas išsiskiria tuo, kad šlapinantis jaučiamas tarsi deginimo jausmas, be to, gali matytis ir papildomų išskyrų. Uretritas – apatinių šlapimo takų infekcija.

Pielonefritas

Viršutinių šlapimo takų infekcija – pielonefritas, kai negydomos bakterijos šlapimtakiais pakyla aukštyn iki inkstų bei gali netgi sukelti jų nepakankamumą. Pykinimas, pakilusi temperatūra, šaltkrėtis, nugaros ar šono skausmai reiškia, kad infekcija jau progresavusi.

Šlapimo takų infekcija: priežastys

Ši infekcija moterims dažniau pasireiškia dėl gana paprastos priežasties – moterų šlaplė yra trumpesnė negu vyrų, be to, arčiau išangės, todėl tarpvietėje ar tiesiojoje žarnoje esančios bakterijos turi daugiau galimybių patekti į šlapimo takus. Taip pat, ilgainiui organizme mažėjant hormonų estrogenų, gali išsausėti ir suplonėti šlapimo takų sienelės, gleivinė tampa mažiau rūgštinė, o tai apsunkina kovą su infekcija.

Apskritai, dėl bet kokių sveikatos negalavimų susilpnėjęs imunitetas padidina riziką, kad į šlapimo takus patekusios bakterijos ims daugintis. Cukrinis diabetas, išsėtinė sklerozė, insultas, šlapimo takų akmenligė ar net inkstų akmenys bei nugaros smegenų trauma gali būti šlapimo takų infekcijos priežastis. Šlaplės uždegimą sukelti galintys mikroorganizmai patekti gali ir lytinių santykių metu.

Šlapimo takų uždegimas: simptomai

Šlapimo takų infekcijos simptomai gana aiškūs, tačiau papildomai reikėtų atkreipti dėmesį į vyresnio amžiaus žmones. Jiems, priešingai nuo kitų įprastų pacientų, dažniau pasireiškia būtent judėjimo ir pusiausvyros sutrikimai, gali svaigti galva, sumažėti apetitas ar net kilti agresija.

Kokie visgi įprasti infekcijos simptomai?

  • Deginantis jausmas, skausmas šlapinantis
  • Noras šlapintis dažnai, net ir po nedaug
  • Šlapimo nelaikymas
  • Šlapimas su kraujo priemaišomis, drumstas
  • Aitrus šlapimo kvapas
  • Karščiavimas, šaltkrėtis
  • Vėmimas
  • Apatinės pilvo dalies ar nugaros skausmas

Šlapimo takų uždegimas: tyrimai

Įtarus, kad sergate šlapimo takų infekcija, atliekamas šlapimo pasėlio tyrimas, kai laboratorijoje ieškoma infekciją sukeliančių bakterijų ir padidėjusio leukocitų kiekio. Esant pakartotiniams atvejams, gydytojas gali rekomenduoti atlikti papildomus tyrimus – ultragarso, kompiuterinės tomografijos, taip pat šlaplę ir šlapimo pūslę apžiūrėti cistoskopu.

Šlapimo takų infekcija: gydymas

Kaip gydyti šlapimo takų infekcijąInfekcija gali būti gydoma keliais būdais, o vienas iš jų – leisti ligai praeiti savaime. Tokį sprendimą galite išgirsti iš gydytojo, jei jums diagnozuota besimptomė bakteriurija, kuri pasireiškia tik stipriu šlapimo kvapu. Kitais atvejais, įvertinus šlapimo testo rezultatus ir pasireiškusius infekcijos simptomus, dažniausiai gydytojas skiria antibiotikų.

Reikėtų nepamiršti ir prevencinių priemonių, padedančių ne tik greičiau pasveikti, bet ir apskritai nesusirgti šlapimo takų infekcija.

  • Neužlaikykite šlapimo organizme. Jei kilo noras šlapintis – taip ir padarykite, kad šlapimas neužsistovėtų pūslėje ir iš organizmo greičiau pasišalintų bakterijos.
  • Gerkite pakankamai vandens. Jis praskiedžia šlapimą ir paspartina kelionę šlapimo sistema.
  • Mitybą papildykite probiotikais. Pieno rūgšties bakterijos (laktobacilos) atlieka ypač svarbų darbą saugodamos šlapimo takus.
  • Tinkamai šluostykitės po apsilankymo tualete. Didžioji dalis infekcijų prasideda bakterijoms patekus iš tiesiosios žarnos ar išmatų, todėl ypač svarbu nusišlapinus valytis iš priekio link galo, t. y. taip, kad bakterijos iš išangės nepakliūtų į šlaplę.
  • Pasirūpinkite higiena po sekso ar jo metu. Bakterijos į šlapimo takus gali patekti ir lytinio akto metu, todėl naudojant prezervatyvus, taip pat nusiprausus ar nusišlapinus prieš ir po lytinio akto, galima sumažinti riziką bakterijoms patekti į šlaplę.

Lėtinis šlapimo takų uždegimas

Dažniausiai lėtinis šlapimo takų uždegimas atsiranda dėl ne iki galo išgydytos infekcijos ar nepakankamos profilaktikos po šlapimo takų infekcijos gydymo.

Apsilankę pas gydytoją galite išgirsti kelis sprendimo būdus, priklausomai nuo infekcijos tipo ar jos atsiradimo būdo. Svarbiausia – pilnai baigti gydytojo paskirtą kursą antibiotikų ir laikytis rekomendacijų, nesikliaujant tik natūraliomis, liaudies priemonėmis. Jei visgi šlapimo takų uždegimas nuolat kartojasi, gydytojas gali rekomenduoti ilgesnį laiką mažomis dozėmis vartoti antibiotikus, juos vartoti iškart po lytinio akto ar kaskart atsiradus simptomams, bet tik kelias dienas. Bet kokiu atveju, reikia nepamiršti ir organizmo stiprinimo natūraliomis priemonėmis.

Pasikartojanti šlapimo takų infekcija

Jei jums nuolat kartojasi šlapimo takų uždegimas – nesate vieni, tai dažnai pasitaikanti situacija.

Priežasčių, kodėl nuolat vargina pasikartojanti šlapimo takų infekcija, gana daug, tačiau bendrieji rizikos veiksniai apima šiuos:

  • susilpnėjusi imuninė sistema
  • lėtinės ligos
  • šlapimo takų akmenligė
  • hormonų pokyčiai
  • neurologinės ligos
  • genetika

Nuo šlapimo takų infekcijos gelbsti tinkama higiena

Šlapimo takų bakterinė infekcija dažnu atveju būna pasekmė gretutinių ligų ar sveikatos sutrikimų, kaip kad minėtos neurologinės ar lėtinės ligos, susilpnėjusi imuninė sistema, hormonų disbalansas. Todėl atradus gydymo sprendimą šiems negalavimams, galima sumažinti ir riziką susirgti šlapimo takų infekcija. O ką daryti, kad netinkamų bakterijų apskritai nepatektų į šlapimo takus? Nuo šlapimo takų infekcijos gelbsti paprasčiausios higienos procedūros ir tarpvietės priežiūra.

  • Pajautę norą šlapintis, nekentėkite. Taip pat neskubėkite ir pilnai ištuštinkite pūslę.
  • Pasinaudoję tualetu, šluostykite nuo priekio link nugaros.
  • Jei naudojate šlapimą sugeriančius įklotus, nuimkite juos taip pat – nuo priekio link nugaros.
  • Jei yra galimybė, geriau prauskitės duše, o ne gulėkite vonioje.
  • Prausimuisi naudokite intymiai higienai skirtus prausiklius, kad nedirgintumėte gleivinės.
  • Venkite kvapių higienos purškalų.
  • Apsirenkite tik sausai nusišluostę – bakterijos mėgsta drėgmę.
  • Dėvėkite medvilninius apatinius drabužius, venkite aptemptų kelnių, kad lytinius organus išlaikytumėte sausus, nesuprakaitavusius.
  • Prieš ir po lytinio akto nusiprauskite.
  • Gerkite pakankamai skysčių.

Šlapimo takų infekcija vyrams atkeliauja ir su prostatos ligomis

Vyrų organizme lytiniai organai ir šlapimo takai persipina – prostata su šlapimo pūsle yra glaudžiai susijusios, todėl natūraliai prostatos ligos turi įtakos ir šlapinimuisi. Atsirasti šlapimo takų infekcijoms didžiausią įtaką turi prostatos padidėjimas, jos uždegimas, vėžys ar šlaplės susiaurėjimas – visos šios ligos apsunkina šlapinimąsi.

Laiku atkreipus dėmesį į simptomus ir pradėjus šlapimo takų infekcijos gydymą, jis dažniausiai būna lengvas ir nesunkiai išgydomas. Vis dėlto, infekcijos negydant ir jai išplitus, šlapimo takų infekcija vyrams gali reikšti ir ūmų prostatitą ar epididimitą, taip pat inkstų uždegimą.