Storosios žarnos ligos ir simptomai

Netikėtai prasidėjęs žarnyno skausmas – tai, į ką dažnai žmonės numoja ranka. Pilvo skausmai, sutrikęs tuštinimasis ar dingęs apetitas nelaikomi rimtesniais sutrikimais, tačiau svarbu žinoti, kad jūsų organizmas tokiu būdu gali siųsti signalus apie rimtą pavojų jūsų sveikatai. Galbūt net pasirodė pirmieji žarnyno vėžio simptomai?

Geriausia storosios žarnos ligų prevencija – sveika gyvensena, kadangi virškinamojo trakto ligoms didžiulę įtaką turi netinkama mityba, miego trūkumas, stresas ir žalingi įpročiai. Papildomai periodiškai atlikę profilaktinius tyrimus turėtumėte užbėgti už akių bet kokiems rimtesniems sveikatos sutrikimams.

Hemorojus

Hemorojus – tai, apie ką tarsi vengiama šnekėti, bet tokią diagnozę išgirsta išties daug atvykusių pacientų. Kiekvieno sveiko žmogaus išangės kanale yra gausu kraujagyslių, kurios sudaro tankią pagalvėlę – hemoroidus. Sveikatos problemų iškyla tuomet, kai sutrikus normaliai kraujotakai bei pabrinkus išangės kanalo kraujagyslėms, hemoroidai padidėja. Nors hemorojus gali būti skirstomas į vidinį ir išorinį, pagrindiniai simptomai gana panašūs:

  • kieto, neretai skausmingo guziuko susiformavimas prie išangės,
  • niežėjimas, diegimas, dirginimas analinėje srityje,
  • patinimas aplink išangę,
  • skausmas prisilietus, sėdint, tuštinantis.

Žarnyno infekcija

Žarnyno infekcija dažniausiai sukeliama stafilokokų ir salmonelių bakterijų, taip pat – roto virusų. Prevencija ypač nesudėtinga – būtina kruopščiai nuplauti maistą, parsineštą iš parduotuvės ar sodo, taip pat pasirūpinti rankų higiena. Jei jus pradėjo pykinti, kyla temperatūra ir vargina pilvo skausmai bei viduriavimas – galima įtarti žarnyno infekciją.

Dirgliosios žarnos sindromas

Dirgliosios žarnos sindromas ir simptomai dažniausiai sukeliami streso. Sutrikimas pasižymi pilvo skausmais, pūtimu, sutrinka tuštinimasis. Jei tris mėnesius periodiškai vis sutrinka tuštinimosi įpročiai arba atsiranda papildomų simptomų, būtina nuvykti pas gydytoją – organizmas gali siųsti signalus apie rimtesnį sveikatos sutrikimą.

Storosios žarnos divertikuliozė ir išsivystęs storosios žarnos divertikulitas

Storosios žarnos divertikuliozė reiškia, kad žarnos sienelėse susidarė divertikulai – tarsi išgaubimai ar išvaržos. Dažniausiai ši liga yra besimptomė ir pirmieji stipresni požymiai atsiranda tik ligai paūmėjus, pavyzdžiui, išsivysčius divertikulitui, t. y. divertikulo uždegimui. Divertikulito simptomai pasireiškia skausmu kairėje pilvo pusėje, karščiavimu, taip pat galimas pykinimas ir vėmimas.

Storosios žarnos uždegimas: opinis kolitas ar Krono liga?

Žarnyno uždegimo simptomai priklauso nuo organizmą užpuolusios ligos. Opinio kolito simptomai – išmatos su krauju, karščiavimas, pykinimas ir vėmimas, viduriavimas. Tuo tarpu Krono liga, kuri taip pat yra lėtinė žarnyno liga, pasireiškianti uždegimu, išsiskiria skausmu būtent dešinėje pilvo pusėje, silpnumu ir prakaitavimu, kai kiti simptomai – sutampa. Abiejų ligų negydymas gali reikšti išsivysčiusią mažakraujystę ar net storosios žarnos vėžį.

Storosios žarnos polipai

Pagrindiniai storosios žarnos polipų simptomai – pastebėtas kraujas išmatose, skausmas, sutrikęs tuštinimasis, o ligai pažengus gali prasidėti ir pykinimas bei vėmimas. Sudėtinga tai, kad pačioje pradžioje storosios žarnos polipai dažnai nesukelia simptomų, todėl čia ypač svarbi prevencinė gydytojo patikra.

Storosios žarnos polipai formuojasi dėl pakitusio ląstelių dalijimosi įvykus tam tikroms genų mutacijoms. Kai kurie iš jų niekada nesupiktybėja, tačiau dalis polipų laikomi potencialia rizika, kad iš jų gali išsivystyti storosios žarnos vėžys.

Storosios žarnos vėžys

Storosios žarnos piktybinis navikas – vienas dažniausių Lietuvoje, todėl tiesioji, storoji ir gaubtinė žarna turėtų būti nuolat profilaktiškai tikrinamos. Nors storosios žarnos vėžio simptomai pačioje pradžioje gali pasirodyti visiškai bereikšmiai, ilgainiui galite pradėti

  • jausti nuolatinį nuovargį ir silpnumą
  • dėl nepaaiškinamos priežasties netekti svorio
  • viduriuoti ar susidurti su vidurių užkietėjimu
  • jausti pilvo skausmus, pūtimą
  • tuštintis su krauju