Prostatitas
Prostata – kas tai? Tai graikinio riešuto dydžio lytinė liauka, prigludusi prie šlapimo pūslės dugno ir gaubianti šlaplę, t. y. kanalą, kuriuo šlapimas išteka iš šlapimo pūslės. Prostatos funkcija yra sekreto, kurį sudaro 90 proc. spermos, gamyba. Šis sekretas yra būtinas, siekiant padėti spermatozoidams judėti ir apvaisinti moteriškas ląsteles.
Prostatitas – tai prostatos liaukos patinimas, infekcija ir / ar uždegimas. Vyrams tai – viena nemaloniausių ir dažniausiai pasitaikančių ligų, kurios gydymas uždelsus neretai užtrunka ilgiau, negu tikisi pacientas ar gydytojas. Antibakteriniai preparatai sunkiai prasiskverbia į prostatos audinį, todėl gydymas gali trukti nuo poros savaičių iki kelių mėnesių. Nedelsiant atlikti prostatos tyrimai ir pradėtas prostatos gydymas gali reikšmingai paspartinti pasveikimą ir užkirsti kelią prostatito komplikacijoms.
Negydoma liga linkusi progresuoti, gydymas apsunkinamas, gali atsirasti pūlinių, skatinančių uždegiminius židinius, kyla rizika susiformuoti akmenims, nevaisingumui, sukelti potencijos sutrikimus, susirgti onkologine liga. Negydant prostatito laiku, ūmi ligos forma transformuojasi į lėtinę, atsiranda šlapimo susilaikymas ar šlapimo pūslės uždegimai, gali kilti prostatos liaukos abscesas, sepsis dėl infekcijos plitimo į kraują, retais atvejais negydoma liga sukelia mirtį.
Prostatos uždegimo simptomai ir priežastys
Bendrosios prostatito priežastys:
- Autoimuninė reakcija
- Bakterinė kraujo infekcija
- Virusai
- Alergija maistui
- Prostatos vėžys
- Raumenų patempimas ar fizinis sužeidimas
- Prostatos liaukos akmenys ir kt.
- E. coli sukėlėjo, kitų mikroorganizmų vystymasis
- Seksualinė abstinencija arba chaotiška lytinių partnerių kaita
- Dažni peršalimai
- Hormonų pusiausvyros sutrikimai
- Įprotis valgyti riebų, aštrų maistą, vartoti daug kavos, alkoholinius gėrimus, rūkyti
- Antsvoris
- Nejudrus gyvenimo būdas
Prostatitas įprastai skirstomas į ūmų, lėtinį ir besimptomį uždegiminį.
Ūminis prostatitas
Ūmų prostatitą sukelia iš šlaplės ar šlapimo pūslės patekusios infekcijos, lytiniu keliu plintančios ligos. Kartais liga išsivysto po atliktų šlapimo takų procedūrų, patyrus lytinių organų traumas ar tiesiog nusilpus imunitetui. Ši ligos forma paprastai pasireiškia netikėtai ir staiga.
Ūminio prostatito simptomai
- Dažnas šlapinimasis
- Drumstas šlapimas
- Skausmas šlapinimosi metu
- Skausmas dubens srityje
- Skausmas šlapimo pūslėje, aplink sėklides, varpą ar išangę
- Nepakankamo išsišlapinimo jausmas
- Skausmas ejakuliacijos metu
- Karščiavimas
- Šaltkrėtis
Lėtinis prostatitas
Lėtinis prostatitas neretai išsivysto iš ūminio prostatito, nusilpusio imuniteto, kilmė gali būti nesusieta su infekcija. Svarbu atkreipti dėmesį, kad lėtinis prostatitas neretai susiformuoja dėl chaotiško lytinio gyvenimo, lytinių partnerių kaitos, dažnos dubens sričiai sukeliamos vibracijos, netinkamos priverstinės kūno padėties. Šios ligos forma iš pradžių neišreiškia jokių simptomų ir tik po kelių mėnesių ar net metų diagnozuojama jau komplikuota ligos forma. Būtent todėl gydytojai urologai vyrams primygtinai rekomenduoja bent kartą per metus atlikti būtinus profilaktinius tyrimus ir įsitikinti savo sveikatos saugumu.
Lėtinis prostatitas skirstomas į:
- Lėtinį bakterinį prostatitą, kurį sukelia Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomono, Neisseria gonorrhoeae grybeliai ir kt.
- Lėtinį nebakterinį prostatitą
Lėtinį prostatitą sukelia:
- Lytiškai plintantys mikroorganizmai: ureaplasma urealyticum, chlamydia trachomatis, trichomonas vaginalis
- Lytinių organų traumos, neteisingas ir įtemptas važiavimas dviračiu, jodinėjimas
- Seksualinė abstinencija
- Intervencinė šlapimo takų procedūra: biopsija, cistoskopija, kateterizacija
- Grybeliai ir Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas, Neisseria gonorrhoeae, taip pat ŽIV
Lėtinis prostatitas: simptomai
- Dubens, kryžkaulio skausmas, trunkantis ne mažiau nei 3 mėnesius.
- Šlapinimosi sutrikimai ir deginantis skausmas šlapinantis
- Dažnas šlapinimasis, daugiau negu 8 kartus per dieną
- Seksualinės funkcijos pablogėjimas
- Sumažėjęs lytinis potraukis
- Ejakuliacijos diskomfortas
- Ankstyva ejakuliacija
- Kraujas spermoje
- Tarpvietės skausmas
- Sėklidžių skausmas
- Dizurijos simptomai
- Skausmingas tuštinimasis
- Skausminga, padidėjusi prostata
Vyresniame amžiuje šie simptomai neretai būna sukelti prostatos išvešėjimo (prostatos hiperplazijos), jaunesniems vyrams šie simptomai dažniau praneša apie lėtinį prostatitą.
Svarbu nedelsiant kreiptis diagnostikai į gydytoją urologą, nes dubens skausmo priežastys būdingos ir kitoms grėsmę sveikatai ar gyvybei keliančioms ligoms: gerybinei prostatos hiperplazijai, prostatos vėžiui, šlaplės struktūros pokyčiams – susiaurėjimui arba susiformavus randiniam audiniui, susiformavus prostatos akmenims, dėl nuolatinio apatinių dubens raumenų įsitempimo.
Lėtinis bakterinis ir nebakterinis prostatitas: gydymas
Lėtinio prostatito gydymas reikalauja paciento kantrybės ir atsakingo reguliaraus apsilankymo pas gydytoją urologą, kad būtų galima sekti ligos gydymo progresą.
- Lėtinis bakterinis prostatitas gydomas antibiotikais, proteoliziniais fermentais, gali būti paskirtos fizioterapinės procedūros.
- Gydant lėtinį prostatitą svarbų vaidmenį atlieka sureguliuotas poilsio režimas, mitybos korekcija.
- Gydymo pradžioje rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių.
- Siekiant sušvelninti jaučiamus nemalonius simptomus, vakarais patartina atsipalaiduoti karštoje vonioje.
- Įprastinis gydymo kursas trunka apie 4 savaites, tačiau, nors simptomai gali išnykti, kas 6 mėnesius būtina sugrįžti pas gydytoją urologą ir atlikti šlapimo pasėlio tyrimus.
Besimtpomis prostatitas (uždegiminis)
Besimptomis uždegiminis prostatitas susiformuoja, kai aptinkamas uždegimas ar infekcija, tačiau pacientas nesiskundžia jokiais sutrikusios prostatos simptomais. Šiuo atveju svarbų vaidmenį atlieka profilaktinis apsilankymas pas gydytoją urologą, kadangi neretai vyrai jausdamiesi sveiki praleidžia besivystančios ligos pradžią. Šio tipo prostatitas gali atsirasti dėl nervinio sudirgimo, streso, traumų, buvusių šlapimo takų infekcijų.
Prostatito simptomai – ką daryti juos pajutus
Gydytojai urologai primygtinai rekomenduoja pastebėjus prostatitui būdingus simptomus nedelsti ir nesiimti internetinės savigydos, liaudies medicinos priemonių ar nekompetentingais patarimais paremto prostatito gydymosi namuose. Paprastai tokie metodai tik komplikuoja problemą, trumpam maskuoja simptomus ir klaidina pacientą bei gydytoją urologą diagnozuojant sveikatos problemą.
Pajutus prostatitui būdingus simptomus būtina užsiregistruoti į gydytojo urologo konsultaciją. Jos metu reikėtų būti atviriems ir pasidalinti su gydytoju gyvenimo būdo įpročiais, priežastimis, kurios, tikėtina, galėjo daryti įtaką jaučiamų simptomų atsiradimui.
Konsultacijos pas gydytoją urologą metu atliekamas ultragarsinis tyrimas – prostatos echoskopija, taip siekiama įvertinti prostatos padidėjimą. Kai prostata yra padidėjusi, sustandėjusi, gydytojas urologas papildomai gali paskirti kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimą. Taip pat, tikėtina, paskirs tikslinius tyrimus, tokius kaip lytiškai plintančių ligų, prostatos sunkos pasėlio, sekreto mikroskopiją, šlapimo tyrimą, specifinio prostatos antigeno (PSA) kiekį kraujyje, kuris prostatito atveju bus šiek tiek padidėjęs.
Vertindamas paciento būklę ir siekdamas patikrinti, ar gerai ištuštinama šlapimo pūslė, gydytojas urologas gali paskirti urodinaminius tyrimus. Taip pat gali būti atliekama cistoskopija ar biopsija.
Kuo anksčiau kreipiamasi į gydytoją urologą, tuo prostatitą lengviau išgydyti. Tad kaip gydyti prostatą? Paprastai gydytojai urologai prostatitą gydo:
- Antibiotikais, paskirdami ilgesnį gydymo kursą nuo 4–12 savaičių
- Alfa blokeriais, kurie padeda atpalaiduoti prostatos raumenis ir šlapimo pūslę
- Priešuždegiminiais vaistais, kurie gali atpalaiduoti raumenis: aspirinu, ibuprofenu ir kt.
- Natūralesnės kilmės specializuotais preparatais
- Proteoliziniais fermentais
- Paskirdami fizioterapines procedūras, tarp jų ir karšto vandens vonių terapijas namuose, rekomenduojama miegant naudoti apvalią pagalvę
- Paskiriama refleksoterapija, mikrobangų terapija
- Rekomenduodami koreguoti gyvenimo būdą – sureguliuoti miego režimą, mitybą ir pan.
- Chirurgine intervencija, jeigu prostatoje susiformuoja pūlinys
- Rekomenduodami psichoterapiją, kai kartu su fiziniais prostatito simptomais jaučiami ir psichologiniai nerimo simptomai, darantys įtaką erekcijos sutrikimams
- Skirdami prostatos masažą, tačiau ši procedūra netaikoma ūminio bakterinio prostatito atveju, kad bakterijos nepasklistų į kraują
Priklausomai nuo prostatito formos, prostatos gydymui naudojama virš 100 skirtingų medikamentinių preparatų ir kelios dešimtys gydymo metodų. Todėl gydymas privalo būti kiekvienu konkrečiu atveju paskirtas individualiai, nes nėra vieno teisingo ir visiems tinkančio sveikatos problemos sprendimo.
Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad diagnozavus prostatitą, sveikatą būtina tikrintis ir lytinei partnerei, kad susirgimo atveju taip pat būtų pritaikytas atitinkamas gydymas.
Kaip apsisaugoti nuo prostatito – patarimai prevencijai
Gydytojai urologai nuolat primena, kad lengviau užkirsti kelią ligai negu ją išgydyti.
- Susilaikykite nuo chaotiškos lytinių partnerių kaitos, turėkite vieną nuolatinę lytinę partnerę ir reguliarius lytinius santykius.
- Rūpinkitės visaverte mityba, vartokite mažiau riebalų, aštrių patiekalų, marinuotų ir keptų, kartu pasirūpinkite žuvies taukų papildais, A ir C vitaminais. Patartina vartoti daugiau brokolių, granatų, pomidorų, lašišos, moliūgų sėklų. Svarbu stebėti ir kad organizmui pakaktų baltymų.
- Jei turite antsvorio – palaipsniui mažinkite svorį.
- Reguliariai atlikite kraujo tyrimus ir pastebėję disbalansą, jį stabilizuokite.
- Stiprinkite imunitetą, kiekvieną dieną praleiskite laiko gryname ore.
- Kavą keiskite žaliąja arbata.
- Saugokitės, kad neperšaltumėte, ribokite maudynes šaltame ar lediniame vandenyje.
- Rūpinkitės tinkamu fiziniu aktyvumu, reguliariai gerinkite kraujotaką, judėkite.
- Venkite nepatogios fizinės padėties, kraujotaką aktyvinkite dubens raumenis stimuliuojančiais pratimais, po ilgai sėdimo darbo – pasivaikščiokite.
- Ypač šiltuoju metų laiku kasdien vartokite pakankamą vandens kiekį, kad organizme neužsilaikytų šlapimas
- Nevartokite alkoholio ir nerūkykite.
- Venkite nuolatinės įtampos ir streso.
- Pasitikrinkite, ar nesate alergiški tam tikram maistui.
- Reguliariai lankykitės pas urologą ir būkite dėmesingi sau bei kūno siunčiamiems simptomams.
Dažniausiai užduodami klausimai
Ar pagydomas prostatitas?
Bet kurio tipo prostatitas gali būti gydomas. Gydymo pobūdis ir trukmė priklauso nuo pasireiškiančios ligos formos. Visiško išgijimo tikimybei labai didelę įtaką daro ir ligos nustatymo terminas. Jeigu prostatitas nustatomas ankstyvoje stadijoje, jo išgydymo tikimybė yra didesnė. Negydomas prostatitas gali tapti ilgalaikiu sveikatos sutrikimu. Be to, užleistas prostatitas gali paskatinti komplikacijų ir kitų sveikatos problemų atsiradimą.
Ar prostatitas užkrečiamas?
Pats prostatitas nėra užkrečiamas ar perduodamas lytiniu keliu. Visgi, jeigu prostatito sukėlėja yra bakterinė infekcija, lytinio kontakto metu ji gali būti perduodama.
Ar prostatitas gali praeiti savaime?
Prostatitas gali būti įvairių formų – ūminis, lėtinis arba besimptomis. Lengvesniais atvejais, pirmieji prostatito požymiai gali susilpnėti ar net išnykti. Visgi, simptomų sumažėjimas ar išnykimas dažniausiai yra laikinas reiškinys. Negydomas prostatitas gali tapti lėtine liga ir sukelti rimtų komplikacijų – nuolatinį skausmą, erekcijos sutrikimus, nevaisingumą ir pan. Todėl visais atvejais rekomenduojama pasitarti su gydytoju urologu. Registruotis galite čia -> nuoroda
Kokie yra pirmieji prostatito simptomai?
Daugeliui pacientų kyla natūralus klausimas – kaip atpažinti prostatitą? Pirmieji simptomai, įspėjantys apie prostatito atsiradimą:
- Skausmas ar deginimas šlapinantis;
- Dažnesnis šlapinimasis (ypač naktį);
- Spaudimo jausmas tarpvietėje;
- Skausmas apatinėje nugaros dalyje ar pilvo apačioje;
- Sutrikusi erekcija ar diskomfortas ejakuliacijos metu;
Pastebėjus bent vieną iš šių simptomų, svarbu nedelsti ir kuo greičiau kreiptis į gydytoją urologą. Laiku pradėtas gydymas padeda išvengti komplikacijų. Registraciją vizitui pas gydytoją urologą galite atlikti čia -> nuoroda
Ar prostatitas vyrams gali sukelti nevaisingumo problemas?
Prostatos uždegimas ir nevaisingumas gali tapti viena po kitos sekančiomis sveikatos problemomis. Ypač lėtinis prostatitas tikrai gali padaryti neigiamą įtaką vyro vaisingumui. Uždegimas gali sutrikdyti spermos gamybą, sumažinti spermatozoidų judrumą ir sukelti spermos kokybės pokyčius. Jei planuojate šeimos pagausėjimą, svarbu laiku kreiptis į specialistą ir atlikti reikalingus tyrimus.