Išangės įplėša – simptomai ir gydymas

Išangės įplėša – tai linijinė išangės kanalo opa, paprastai aptinkama nugarinėje išangės srityje ties viduriu. Oda aplink išangę yra gana jautri ir lengvai pažeidžiama, todėl dėl dirginimo ilgainiui susiformuoja mažesni ar didesni įplyšimai. Kadangi ši sritis yra prastai aprūpinama krauju, įplėšos gyja lėtai ir sunkiai. Neteisingai gydomi analinės srities odoje susiformavę plyšimai yra linkę progresuoti, kas ilgainiui daro įtaką uždegiminių procesų, opų ar fistulių susiformavimui.

Išangės įplėšos būdingos tiek vyrams, tiek moterims. Ši liga diagnozuojama įvairaus amžiaus pacientams.

Išangės įplėšos simptomai

Išangės įplėšoms būdingas skausmingumas tuštinantis, niežėjimas, patinimas ar net kraujavimas iš išangės, išskyros. Kartu gali pasitaikyti ir šlapinimosi sutrikimų. Greta fizinių simptomų, pacientai neretai skundžiasi psichologiniu diskomfortu: dėl išangės skausmo tuštinimosi metu stengiamasi tai daryti kuo rečiau, kas lemia vidurių užkietėjimą, o kietos išmatos vėl traumuoja išangės kanalą.

Siekiant išvengti įplėšų, patartina vadovautis bendrosiomis proktologinių ligų prevencijos rekomendacijomis: laikytis kruopščios higienos, sveikos mitybos taisyklių, vengti vidurių užkietėjimo. Būtent kietos išmatos dažniausiai traumuoja išangės sritį joms slenkant analiniu kanalu. Įplėšos gali atsirasti ir dėl specifinių priežasčių, pvz. Krono ligos, lytiniu keliu plintančios ligos, tiesiosios žarnos vėžio, leukemijos.

Išangės įplėšos gydymas

Kreipiantis vos susiformavus išangės įplėšoms, gydytojai proktologai neretai paskiria specializuotą, konservatyvų medikamentinį išangės įplėšos gydymą ir pasidalina naudingomis rekomendacijomis, kaip pakoreguoti tuštinimosi procesą, kad išmatų konsistencija būtų tinkama, taip pat mažinamas vidinio išangės rauko tonusas. Siekiant sudaryti tinkamą terpę atsivėrusių žaizdelių gijimui, kartu paskiriami papildomi vidurius laisvinantys preparatai, šiltų sėdimų vonelių procedūros. Paprastai, pacientui kreipiantis nedelsiant, medikamentinio gydymo rezultatai pradedami matyti per porą savaičių.

Gydytojai nerekomenduoja išangės įplėšos vaistais gydyti savarankiškai, taip pat be priežiūros bei kontrolės vartoti analgetikų ir steroidinių tepalų, kurie tik laikinai sumažina simptomus, tačiau nepašalina ligą sukėlusios priežasties. Savarankiškas išangės įplėšos gydymas liaudiškai be gydytojo priežiūros taip pat gali privesti prie didesnių sveikatos sutrikimų.

Svarbu žinoti, kad nesikreipiant pagalbos laiku, išangės kanalo įplėšos neretai tampa lėtinės, kai padidėja vidinio išangės rauko tonusas ir prasideda kiti etiopatogeniniai veiksniai, kurie reikalauja specifinių priemonių, o kartais ir chirurginio gydymo. Ligai įsisenėjus, dėl ilgalaikio uždegimo atsiranda palankios sąlygos virš įplėšos susiformuoti odos raukšlei, kurios šalinimui būtini chirurginiai metodai. Paprastai, jei išangės įplėša neišgydoma per 6–8 savaites, skiriamas chirurginis gydymas.

Pasiruošimas apžiūrai ir diagnostikai dėl išangės įplėšų yra analogiškas bendrajam proktologiniam ištyrimui.