+370 520 78 122
PagrindinisHemorojus – ligos rūšys, laipsniai ir simptomai

Hemorojus – ligos rūšys, laipsniai ir simptomai

Pastebėta, kad su hemorojumi susijusius juokelius kuria žmonės, kurie su šia liga nesusidūrė arba gėdijasi tokios nemalonios ligos bei diskomfortą keliančių simptomų. Atrodo, neįtikėtina, kad humoras hemorojaus tema toks gajus, turint omenyje faktą, jog su šia diagnoze susiduria bene kas antras suaugęs žmogus. Hemorojus pasireiškia moterims ir vyrams, neaplenkia ir jaunų žmonių.

Deja, bet hemorojaus ligos apipynimas humoru stigmatizuoja šį gana dažnai pasireiškiantį susirgimą. Gėdos etiketė verčia priimti sprendimą ignoruoti pastebimus ligos simptomus, ligą slėpti, atidėliojant tyrimą ir gydymą. Gydytojo proktologo kabinetą neretai pasiekia pacientai su gana apleista liga bei komplikuotais hemorojaus simptomais, jų sukeltais sudėtingai sprendžiamais padariniais.

Apklausdami savo pacientus gydytojai proktologai kartu su įvardijama gėda neretai išgirsta, kad vėluojančio kreipimosi priežastis – skausmo baimė. Kadangi hemorojus formuojasi gana jautrioje ir intymioje žmogaus kūno dalyje, pacientai diagnostinę intervenciją įsivaizduoja kaip skausmingą, o atsistatymą po gydymo – kankinantį ir ilgą, kas verčia kentėti ir problemos sprendimui kas dieną sakyti „rytoj.

Hemorojus: simptomai, rūšys ir laipsniai

Kas yra hemorojus? Žodis „hemorojus“ kilęs iš graikų kalbos ir reiškia „kraujagysles, pripildytas kraujo. Kiekvieno sveiko žmogaus išangės kanale yra gausu kraujagyslių, kurios sudaro tankią kraujagyslinę pagalvėlę – hemoroidus. Hemoroidai atlieka reikšmingą funkciją – kartu su raumenų pluoštais, padeda sandariai užsidaryti išeinamajai angai bei apsaugo raumenų pluoštus tuštinantis. Sveikatos problemų iškyla tuomet, kai sutrikus normaliai kraujotakai bei pabrinkus išangės kanalo kraujagyslėms, rezginiai (mazgai) padidėja, hipertrofuoja. Būtent tuomet pasireiškia pavieniai arba kombinuoti simptomai ir išsivysto liga, vadinama hemorojumi.

Kaip atrodo hemorojus – hemorojiniai mazgai gali susiformuoti tiesiosios žarnos viduje arba po oda aplink išangę. Tokiu pagrindu hemorojus skirstomas į vidinį arba išorinį.

Išorinis hemorojus

Išorinio hemorojaus atveju kraujagysliniai mazgai formuojasi po oda aplink išangę. Išorinio hemorojaus požymiai:

 • kieto, neretai skausmingo guziuko (darinio) susiformavimas prie išangės;
 • niežėjimas, diegimas, dirginimas analinėje srityje;
 • patinimas aplink išangę;
 • skausmas prisilietus, sėdint, tuštinantis;
 • kraujavimas tuštinantis, kraujingas tepliojimas.

Išorinio hemorojaus komplikacija neretai yra trombuotas hemorojus.

Trombuotas hemorojus

Trombuotas hemorojus susiformuoja tuomet, kai išoriniame hemorojaus mazge kaupiasi kraujagyslinis kraujas, todėl susidaro kraujo krešulys (trombas), kurio simptomai pasireiškia tokiu būdu:

 • stipriu skausmu;
 • mazgas patinsta, prisilietimas ir judėjimas tampa skausmingas;
 • formuojasi uždegimas;
 • kietas guziukas šalia išangės padidėja ir sukietėja.

Turint omenyje ne tik fizinę simptomatiką, gydytojai proktologai pastebi, kad apčiuopę darinį pacientai neretai patiria išgąstį dėl galimos onkologinės ligos, nuolat čiupinėja darinį, tikrindami ar nėra pokyčių, o toks nuolatinis mazgo čiupinėjimas bei krapštymas neretai sukelia infekciją ir dar labiau komplikuoja pradinę situaciją.

Vidinis hemorojus

Vidinis hemorojus susiformuoja tiesiosios žarnos viduje ir paprastai nėra paciento savarankiškai apčiuopiamas, dažnai net nejuntamas. Rizika šiuo atveju kyla todėl, kad vidinio hemorojaus mazgai gali nesukelti diskomforto, kas reiškia, jog hemorojus sėkmingai ir tyliai vystosi. Pasiekęs atitinkamą stadiją vidinis hemorojus gali sukelti tokius simptomus:

 • skausmą, deginimo, diegimo pojūtį, kas ypač pasireiškia, kai vidinis hemorojus išsiplečia pro analinę angą;
 • kraują iš išangės, tepliojimą, kuris gali būti neskausmingas arba lydimas skausmo, taip pat kraujuoja tuštinantis.

Patirdami šiuos simptomus pacientai neretai kartu patiria psichologinį diskomfortą:

 • nuolat sugrįžta į tualetą siekdami patikrinti, ar kraujavimas, tepliojimas tęsiasi;
 • į darbą ar ilgesnę išvyką vežasi keletą papildomų apatinių ir pakaitinių drabužių, nes jaučiasi nesaugiai dėl galimų kraujo dėmių;
 • ima jausti apsilankymo tualete baimę;
 • nuolat papildomai rūpinasi dėvimos aprangos spalva, įklotais ir nuskausminamaisiais.

Ūminis ir lėtinis hemorojus

Hemorojus taip pat skirstomas į ūminę ir lėtinę ligos pasireiškimo formą.

Ūminis hemorojus – tai hemoroidinių mazgų uždegimas, susiformuojantis tuomet, kai trūksta hemoroidinio mazgo kraujagyslės ir kraujas išsiveržia po oda sukeldamas uždegiminį procesą. Ligą atpažinti padeda šie simptomai:

 • patinsta išangės audiniai;
 • atsiranda žymus ir ryškėjantis išangės paraudimas;
 • pasireiškia skausmas, diegimas, maudimas;
 • susiformuoja guzas, kuris neretai yra diegiantis ir skausmingas.

Hemoroidinių mazgų uždegimas paprastai atsiranda, kai jau sirgdamas nekomplikuotu hemorojumi pacientas:

 • dažnai ir / ar stipriai stanginasi;
 • nevengia vidurių užkietėjimo;
 • kilnoja sunkius daiktus, ko pasekoje liga komplikuojasi dėl padidėjusio slėgio pilve;
 • patiria ilgesnius skrydžius, ilgai sėdi kelionių metu.

Lėtinis hemorojus – tai ilgalaikė hemorojaus ligos būsena, kai dėl skirtingų priežasčių yra nuolat padidėję hemoroidiniai mazgai. Šiuo atveju, įprasti hemorojaus simptomai pasireiškia, tuomet kuriam laikui nuslūgsta ir vėliau sugrįžta, nuolat keldami pasikartojantį fizinį ir emocinį diskomfortą.

Hemorojaus laipsniai

Hemorojus yra skirstomas į 4 laipsnius.

hemorojaus stadijos

 • 1 laipsnio hemorojus pasireiškia negausiu kraujavimu ir tepliojimu, skausmu išangės srityje, tačiau mazgai formuojasi viduje ir išlieka išangės kanale. Šiuo atveju hemorojaus mazgai būna nežymiai padidėję, o kiti simptomai gali būti nejaučiami.
 • 2 laipsnio hemorojus diagnozuojamas tuomet, kai kraujagyslių pagalvėlės (hemorojiniai mazgai) tuštinimosi metu iškrenta iš išangės kanalo, o baigus tuštintis staiga savaime sugrįžta į išeinamosios angos vidų. Paprastai šio laipsnio hemorojus sukelia deginimo pojūtį, kraujuoja iš išangės.
 • 3 laipsnio hemorojus pasireiškia, kai tuštinimosi metu hemorojiniai mazgai matomi išorėje, vidinė mazgo dalis iškrenta iš išangės kanalo ir savaime atgal nebesugrįžta, kas reikalauja rankinio mazgo sugrąžinimo, įstūmimo į išangę ranka. Sergant šio laipsnio hemorojumi, hemorojiniai mazgai neretai iškrenta ir keliant sunkius daiktus bei kosėjimo metu. Šiuo etapu reguliariai juntamas skausmas ir diskomfortas, patiriamas deginimo, dirginimo pojūtis išangėje.
 • 4 laipsnio hemorojaus mazgai reikšmingai matosi, jie visą laiką yra išangės išorėje. Nuolat jaučiamas skausmas, matoma žarnų turinio likučių.

Pasirodę hemorojaus simptomai – ženklas nedelsiant reaguoti

Pastebėjus pirmuosius hemorojaus simptomus rekomenduojama nepradėti savarankiško gydymosi, pasitelkiant liaudiškas priemones, nekompetentingus patarimus ir internetines rekomendacijas.

Atsakinga ir teisinga savo atžvilgiu būtų iš karto kreiptis į šios srities ligas gydantį specialistą – gydytoją proktologą (koloproktologą). Vizito pas gydytoją proktologą metu sužinosite konkrečią savo diagnozę, nes panašius simptomus išreiškia ne tik hemorojaus liga. Tiksli diagnozė yra pagrindas, kuriuo remdamasis proktologas paskirs kryptingą, individualiai Jūsų atvejui pritaikytą gydymą.

Įvykdę proktologo rekomendacijas nepamirškite sugrįžti pas specialistą pakartotiniam vizitui. Tokie veiksmai padės kontroliuoti sveikimo procesą.

Vieni iš geriausių – Vilniaus gydytojai proktologai visada pasirengę Jums padėti!

Asta Pukinskienė

Gydytoja chirurgė ir proktologė

Gydytoja gydo hemorojų, išangės įplėšas, kitas proktologines ligas medikamentiniu, procedūriniu ir chirurginiu metodu, atlieka kitas chirurgines intervencijas: lipomų ir kitų odos darinių šalinimą, įaugusių nagų rezekciją ir kt.

Edgaras Smolskas

Gydytojas chirurgas ir proktologas

Gydytojas gydo hemorojų, išangės įplėšas, kitas proktologines ligas medikamentiniu, procedūriniu ir chirurginiu metodu, atlieka kitas chirurgines intervencijas: lipomų ir kitų odos darinių šalinimą, įaugusių nagų rezekciją ir kt.

Mantas Drungilas

Abdominalinės (pilvo) chirurgijos gydytojas ir proktologas

Gydytojas gydo hemorojų, išangės įplėšas, kitas proktologines ligas medikamentiniu, procedūriniu ir chirurginiu metodu, atlieka kitas chirurgines intervencijas: lipomų ir kitų odos darinių šalinimą, įaugusių nagų rezekciją ir kt.

Vita Klimašauskienė

Gydytoja chirurgė ir proktologė

Gydytojas gydo hemorojų, išangės įplėšas, kitas proktologines ligas medikamentiniu, procedūriniu ir chirurginiu metodu, atlieka kitas chirurgines intervencijas: lipomų ir kitų odos darinių šalinimą, įaugusių nagų rezekciją ir kt.

Žygimantas Židonis

Gydytojas chirurgas, proktologas ir abdominalinės chirurgijos gydytojas

Gydytojas gydo hemorojų, išangės įplėšas, kitas proktologines ligas medikamentiniu, procedūriniu ir chirurginiu metodu, atlieka kitas chirurgines intervencijas: lipomų ir kitų odos darinių šalinimą, įaugusių nagų rezekciją ir kt.

Mes kiekvieną dieną padedame pacientams susigrąžinti sveikatą,
o jie dėkoja mums ir dalinasi įspūdžiais

Natalija

Labai ačiū už profesionalų požiūrį. Manęs įdėmiai klausėsi ir labai kantriai atsakinėjo į visus klausimus. Gydytojai turi geras rankas, savo darbą atlieka neskubėdami, bet tuo pačiu ir greitai.

16.06.2021
Bronislavas

Sėdimas darbas ir netinkama mityba turėjo įtakos mano sveikatai. Kreipiausi į kliniką su skundais dėl skausmo ir kraujavimo. Mane priėmė tą pačią dieną, gydytojas buvo iškviestas specialiai dėl manęs. Man tą pačią dieną atliko procedūrą ir paskyrė gydymą. Po dviejų savaičių pasijutau puikiai. Sėkmingas rezultatas buvo akivaizdus.

07.08.2021
Gabrielius

Esu labai dėkinga gydytojui Mantui Drungilui. Jis viską išsamiai paaiškino, buvo kantrus ir nuramino. Pasiūlė gydymo galimybes, pateikė rekomendacijas profilaktikai. Iš karto akivaizdu — profesionalas. Gydymas buvo sėkmingas, atlikau Hal-Rar procedūrą, sekančią dieną jau grįžau į darbą.

02.04.2021
Inesa

Ilgai negydžiau hemorojaus, atrodė, kad galiu kentėti. O po nėštumo padėtis pablogėjo. Kreipiausi ir patekau pas moterį proktologę, tai man psichologiškai labai padėjo, nes ir taip jaudinausi. Ačiū jūsų nuostabiai chirurgei už išspręstą mano problemą. Buvo visai nebaisu ir tikrai neskausminga, veltui tiek tempiau.

10.09.2021
Milda

Iš pradžių man buvo gėda kreiptis į proktologą, seniai kankino hemorojus, kraujavo, tepė man drabužius, pradėjo skaudėti. Man buvo labai nejauku, bet problema mane labiau neramino. Apsilankius InnMed klinikoje, visos baimės išgaravo ir supratau, kad jau seniai reikėjo kreiptis. Puiki klinika! Gydytojas puikus ir personalas irgi. Labai gražus bendravimas su pacientu.

24.09.2021
Nilas

Aš čia gydžiau nemalonią problemą. Tikėjausi skausmo, kad bus sunku vaikščioti ir sėdėti. Bet atsigavau vos per kelias dienas! Gydymas praėjo nepastebimai. Esu be galo dėkingas ir rekomenduoju.

10.05.2021
Vis dar svarstote?
PASIŪLYSIME JUMS TINKAMIAUSIĄ SPRENDIMĄ