Polipai gimdoje

Diagnozė „auglys“ dažnai gali nuskambėti tarsi nuosprendis, net jei gydytojas kalba apie gerybinį, nepiktybinį liaukinio audinio darinį – gimdos polipą. Nerimauti iš anksto neverta – polipai gimdoje randami pas maždaug kas dešimtą moterį ir dažniausiai sveikatos stipriai nesutrikdo. Vis dėlto, apie jų egzistavimą organizme žinoti reikėtų, kadangi jie gali supiktybėti. Kaip apie juos sužinoti? Reguliariai lankytis pas ginekologą, kadangi jie dažniausiai aptinkami būtent ginekologinės apžiūros metu, kai atliekama gimdos echoskopija.

Gimdos polipai – kas tai?

Nuo milimetrų iki kelių centimetrų dydžio užaugantys gimdos polipai prie gimdos sienelės įsitvirtina savo plačiu pagrindu arba plona kojyte. Jie atrodo tarsi nedideli mazgelių formos iškilimai ir pagal tai, kurioje gimdos vietoje įsitvirtina, skirstomi į endometriumo polipus ir gimdos kaklelio polipus.

Gimdos polipų atsiradimo priežastys

Nors polipai gimdoje atsiranda dėl įvairiausių priežasčių, teigiama, kad didžiausią įtaką turi organizme svyruojantis hormonų balansas: estrogenų perteklius ir progesterono sumažėjimas.

Kodėl auga polipai, kokie kiti veiksniai tai lemia?

  • Endometriozė
  • Nutukimas
  • Aukštas kraujospūdis
  • Kai kurių vaistų vartojimas
  • Stresas
  • Paveldimumas

Nors ne visų veiksnių galima išvengti, savo sveikata rūpintis būtina – reguliariai lankytis pas gydytoją profilaktinėms patikroms, užsiimti aktyvia veikla, savo aplinkoje mažinti patiriamo streso.

Gimdos polipai: simptomai

Atidžiai klausantis savo organizmo polipų atsiradimą galima įtarti. Kokie gimdos polipų simptomai išduoda save?

  • Gausesnis kraujavimas mėnesinių metu
  • Kraujas po lytinių santykių
  • Kraujingos išskyros tarp mėnesinių
  • Kraujavimas menopauzės metu
  • Spazminiai pilvo skausmai
  • Sunkumai pastoti

Pasirodžius stipresniems simptomams, galima įtarti, kad polipai gimdoje jau yra didesni už pačius mažiausius, siekiančius keletą milimetrų.

Gimdos polipai: gydymas

Jei profilaktinės apžiūros metu gydytojas aptiko nedidelius polipus, greičiausiai, rekomenduojamas gimdos polipų gydymas bus stebėjimas ir reguliarus lankymasis patikroms. Esant didesniems polipams, kurie sukelia simptomus ir trukdo kasdieniam gyvenimui, jie šalinami chirurgine procedūra.

Gimdos polipo histeroskopija

Gimdos polipai šalinami histeroskopijos metodu – tai polipų operacija be pjūvio, tą pačią dieną galima keliauti namo ir po kelių dienų palaipsniui sugrįžti į įprastą gyvenimo ritmą. Kaip tai įmanoma? Procedūra atliekama į gimdos ertmę pro gimdos kaklelį įvedus instrumentą, turintį nedidelę kamerą ir rezektoskopą. Puikiai matant gimdos vidų, polipas gimdoje greitai ir nesudėtingai pašalinamas.

Gimdos abrazija

Jei reikia kartu pašalinti ir gimdos gleivinę ar paimti mėginį tyrimams, gali būti rekomenduojama ir frakcinė gimdos abrazija, kurios metu gimdos ertmė išgrandoma.

Gimdos polipo gydymas – ar būtina tai daryti?

Jei gimdos polipai organizme gali būti nesukeldami jokių padarinių sveikatai, tai ar reikia juos judinti? Pirmiausia, svarbu žinoti, kas vyksta mūsų organizmuose, net jei sukeliami simptomai yra minimalūs ar tiesiog „netrukdo“ gyventi. Neprižiūrimi ar nepašalinti didesni polipai ilgainiui gali virsti vėžiniais, piktybiniais augliais, kurie įsitaiso ne tik gimdos ertmėje, bet ir kiaušintakiuose.

Kuo didesnis užauga polipas, tuo didesnė ir grėsmė sveikatai, o pavojingiausiais laikomi adenomioziniai ir netipiniai netaisyklingos formos polipai. Pastariesiems reikia skubios chirurginės intervencijos, kadangi šie piktybiniai polipai gimdoje yra agresyvūs ir sparčiai augantys, sukelia stiprų kraujavimą.

Didžiausioje rizikos grupėje yra vyresnės negu keturiasdešimt metų moterys ir tos, kurios jau sulaukė menopauzės.

(Ne)piktybiniai polipai gimdoje gali būti nevaisingumo priežastis

Jei planuojate turėti vaikų, svarbu žinoti, kad polipai gali sukelti nevaisingumą. Ir tai nebūtinai turi būti supiktybėję polipai! Vešintys gimdos polipai gali ne tik virsti vėžiniais augliais, bet ir apsunkinti pastojimą. Nevaisingumą gali lemti susidarę polipų dariniai, kurie išsidėsto ne tik gimdos ertmėje, bet ir kiaušintakiuose. Gimdos polipai ne tik apsunkina pastojimą, jie gali būti ir persileidimo priežastimi.

Todėl jei esate vaisingo amžiaus ir planuojate šeimos pagausėjimą, bet susiduriate su sunkumais, būtina apsilankyti pas ginekologą ir įsitikinti, kad gimda yra sveika ir pasiruošusi. Nereikėtų numoti ranka ir klausyti patarimų „mažiau galvoti apie pastojimą, tai įvyks savaime“ ar „neskubėti pas gydytoją“. Skubėjimas pas gydytoją nėra intervencija į pastojimą – tai rūpinimasis savo sveikata ir pasiruošimas nėštumui. Tai būtina daryti profilaktiškai, kad kartu su gydytoju spėtumėte užkirsti kelią rimtesnėms sveikatos problemoms.