Diagnozė: kiaušidžių cista
Ginekologo kėdėje profilaktinės apžiūros metu išgirsta diagnozė „kiaušidžių cista“ gali gerokai išgąsdinti, tad svarbu žinoti, kad šie dariniai yra visiškai normalus reiškinys. Kiaušidės cista – tai kiaušidėje esantis į balionėlį panašus darinys, pripildytas skysčio. Didžioji dalis cistų yra gerybinės ir funkcinės, tai reiškia, kad atsiranda ir išnyksta dažniausiai net nepastebėtos, kadangi nesukelia jokio poveikio moters sveikatai. Jos įprastai gali atsirasti dėl sutrikusios kiaušidžių veiklos, nėštumo, hormoninių sutrikimų ar endometriozės. Kaip išnaikinti cistas? Gera žinia ta, kad dažniausiai pasitaikančios funkcinės cistos išnyksta tiesiog savaime, tad kištis į šį procesą įprastu atveju nėra būtinybės.
Vis dėlto nerimą sukelti gali kita cistų grupė – tikrosios cistos, dar vadinamos kiaušidžių augliais, kurie gali būti gerybiniai ar piktybiniai. Būtent todėl periodiniai vizitai pas ginekologą yra ypač svarbūs – cistas būtina ištirti ir stebėti, kadangi kiaušidžių cista gali būti ir labai rimtos ligos, pavyzdžiui, kiaušidžių vėžio, simptomas.
Kiaušidžių cista: simptomai
Nors dažniausiai cistos kiaušidėse nesukelia jokių nepatogumų, svarbu stebėti savo organizmą ir laiku reaguoti, neignoruoti pasirodžiusių simptomų, priskiriant juos „įprastiems“ negalavimams menstruacijų metu.
Pasitaikantys kiaušidžių cistos simptomai:
- sutrikęs mėnesinių ciklas, mėnesinės skausmingos
- šono ar dubens skausmas
- dubens skausmas lytinių santykių metu
- žarnyno negalavimai
- padažnėjęs, apsunkintas šlapinimasis
- pykinimas, vėmimas
- sunkumo jausmas pilvo srityje
- karščiavimas
Visgi daugeliu atvejų dažniausiai pasitaikančios – funkcinės – cistos apie save praneša tiesiog lengvu pilvo apačios maudimu. Naudinga žinoti, kad, nors ir retai, tačiau kiaušidės cista gali plyšti, taip pat pasitaikanti komplikacija – užsisukusi kiaušidė. Jei jaučiate nepraeinantį skausmą, apėmė silpnumas, pradėjote karščiuoti, pila prakaitas, būtina kuo skubiau kreiptis į specialistus. Laiku neatlikta cistos operacija gali lemti rimtas komplikacijas, tokias kaip kiaušintakio nekrozė ar vaisingumo sutrikimai.
Dėl kokių priežasčių atsiranda kiaušidės cista?
Kiaušidės cista išsivystyti gali dėl įvairių sveikatos ir hormonų pusiausvyros sutrikimų. Gydytojai mano, kad iš dalies paskatinti jų atsiradimą gali genetika, neįvykusi ovuliacija, prasidėjusi menopauzė ar ginekologinės ligos.
Deja, iki šiol žinomų ir patikrintų būdų, kaip išvengti cistos kiaušidėse, nėra. Svarbiausia yra puoselėti savo sveikatą – reguliariai lankytis pas ginekologą, taip pat atidžiai stebėti savo organizmą ir jo siunčiamus signalus, sekti menstruacijų ciklą ir pasikeitusius simptomus.
Cistos kiaušidėse aptinkamos profilaktinių apsilankymų metu
Cistos dažniausiai aptinkamos periodiškai lankantis pas ginekologą. Jei apžiūros per makštį metu gydytojas šalia gimdos apčiuopia darinį, diagnozę tikslina atlikdamas echoskopiją. Ultragarsinio tyrimo metu įvertinęs kiaušides ir cistinį darinį, gali iškart diagnozuoti, ar darinys gerybinis ar piktybinis. Tam, kad būtų ne tik patvirtintos, bet ir detaliau išnagrinėtos cistos kiaušidėse, gali būti atliekami ir kiti tyrimai.
- Laparoskopija – tai diagnostinis ir tuo pačiu chirurginis metodas, tad tokios procedūros metu kiaušidės cista gali būti pašalinama.
- Magnetinis rezonansas. Jei gydytojas įtaria, kad cista virto į auglį, gali skirti magnetinio rezonanso tyrimą.
- Kompiuterinė tomografija. Įtarus, kad cista kiaušidėje piktybinė, kompiuterinė tomografija atliekama kaip papildomas tyrimas.
Cista kiaušidėje: kokią diagnozę galite išgirsti?
- Funkcinė kiaušidės cista
Funkcinės cistos – gana normalus fiziologinis procesas, dažniausiai jos išnyksta nepastebėtos ir nesukeldamos jokių simptomų. Dažniausiai susiformuoja dėl sutrikusios hormonų pusiausvyros ir susilpnėjusios kiaušidžių veiklos.
- Geltonkūnio cista arba geltonkūnis
Geltonkūnio cista susiformuoja ovuliacijos metu, kai plyšus folikului jo ertmę užpildo serozinis skystis.
- Dermoidinė cista kiaušidėje
Dermoidinė cista susiformuoja per labai ilgą laiką iš audinių užuomazgų likučių.
- Endometrioidinės kiaušidžių cistos
Kaip ir galima atspėti iš pavadinimo, ši cista atsiranda sergant endometrioze, jos vidus būna pripildytas kraujo.
- Tekaliuteininės cista
Nėštumo metu sutrikus įprastai gemalo raidai, susirgus trofoblastine liga, kiaušidėse gali susiformuoti tekaliuteininės cistos.
- Intraligamentinė cista
Ši savaime išnykstanti cista auga iš apatinio kiaušidės krašto, stumdama gimdą į priešingą pusę.
- Priekiaušidinė cista
Stambi, savaime neišnykstanti priekiaušidinė cista auga šalia kiaušidės. Iš embriono laikotarpio inksto užuomazgos audinių liekanų susiformavusi cista šalinama chirurginiu būdu, kadangi jos skersmuo gali siekti net iki 20 cm.
Gerybinės ir piktybinės kiaušidžių cistos
Gerybinė kiaušidžių cista gali būti įvairaus dydžio – nuo kelių iki keliasdešimt centimetrų. Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad gerybinė cista gali būti palikta ramybėje, kaip ir funkcinė, šie dariniai visgi operuojami, tai vienintelis gydymo būdas.
Tyrimų metu aptikus ir diagnozavus vėžinę cistą, kuri išsiskiria grublėtu paviršiumi ir dažniausiai būna didesnė negu 10 cm, gydytojai dažniausiai rekomenduoja pašalinti abi kiaušides ir gimdą. Piktybinės kiaušidžių cistos diagnozę dažniau išgirsta 35 m. amžiaus ribą perkopusios pacientės, taip pat tos, kurioms jau prasidėjo menopauzė.
Cista kiaušidėje: gydymas priklauso nuo cistos tipo
Gydytojui tyrimais patvirtinus diagnozę ir įvertinus pacientės amžių, simptomus ir cistos tipą, pasirenkamas vienas iš kelių gydymo būdų.
- Jei tai funkcinė cista kiaušidėje – tikėtina, kad gydytojas tiesiog rekomenduos profilaktinį jos stebėjimą, tad čia svarbiausia periodiškai apsilankyti pas savo ginekologą. Stebėjimas – bene dažniausiai taikomas būdas, jei simptomų nesukelianti kiaušidės cista aptinkama vaisingo amžiaus pacientei. Tiesa, gydytojas greičiausiai rekomenduos pakartotiniam vizitui atvykti ne po metų, kaip įprasta planuoti profilaktines ginekologines apžiūras, bet po kelių mėnesių, kad įvertintų, kaip kinta cistos dydis.
- Gydymas hormoniniais preparatais. Skiriami kiaušidžių veiklą slopinantys hormoniniai kontraceptikai. Jie sureguliuoja ciklą ir padeda išvengti varginančių gausių ir skausmingų mėnesinių.
- Chirurginis cistos kiaušidėje gydymas. Jei cista pati neišnyksta per kelis mėnesinių ciklus ir yra didelė, gydytojas gali rekomenduoti ją pašalinti laparoskopinės operacijos metu. Tai minimaliai invazinė cistos operacija, po kurios galima užsiimti įprasta veikla, jei ji nereikalauja daug fizinių jėgų. Cistos šalinimo nereikėtų tapatinti vaisingumo netekimui – kai kuriais atvejais cistą pašalinti galima neliečiant kiaušidės. Be to, net ir pašalinus vieną pažeistą kiaušidę, išlieka galimybė pastoti.
Svarbu žinoti, kad po didesnio fizinio krūvio ar lytinių santykių gali pasitaikyti ir kiaušidžių cistos plyšimas. Dažniausiai plyšta būtent funkcinės cistos. Prasidėjęs vidinis kraujavimas įprastai sustoja pats, nesukėlęs didesnių problemų, išskyrus stipresnį pilvo skausmą ir bendrą silpnumą. Tačiau pasitaiko atvejų, kai kraujavimas tik stiprėja ir būklė pablogėja tiek, kad būtina nedelsiant atlikti kiaušidžių cistos operaciją laparoskopu ir chirurginiu būdu stabdyti kraujavimą.