Gimdos kaklelio tyrimas
Gimdos kaklelis – jautri vieta, reikalaujanti atidaus stebėjimo ir priežiūros. Kadangi gimdos kaklelio pokyčiai gali būti tiek įgimti, tiek įgyti, gydytojai ginekologai skatina nedelsti – gimdos kaklelio tyrimas (PAP testas) profilaktiškai turi būti kasmet įrašytas kiekvienos moters kalendoriuje.
Gimdos kaklelio uždegimas pavojingas tuo, kad neretai nesukelia jokių aiškių simptomų, todėl moteris gali net nenutuokti apie besivystančią ligą. Tik atliktas gimdos kaklelio tyrimas leidžia diagnozuoti problemą ir laiku pradėti gydymą.
Jei gimdos kaklelio uždegimas ilgai nepastebėtas ir negydomas, palaipsniui ima ryškėti nemalonūs ir sveikatai pavojingi simptomai
- Kraujavimas iš makšties tarp mėnesinių ar menopauzės metu
- Dažnas ir skausmingas šlapinimasis
- Skausmingi lytiniai santykiai
- Gausios, neretai pūlingos, nemalonaus kvapo makšties išskyros
Būtent todėl gimdos kaklelio citologinis tyrimas turėtų būti atliekamas reguliariai. Onkocitologinis PAP tyrimas, kurio metu paimtas tepinėlis tikrinamas laboratorijoje mikroskopu, leidžia rasti pakitusias ląsteles. Svarbu suvokti, kad anksti pastebėjus ikivėžinius gimdos kaklelio pokyčius yra daugybė būdų ir priemonių išsigydyti bei atsistatyti, užkertant kelią gyvybei pavojingam gimdos kaklelio vėžio vystymuisi.
Citologinis tyrimas
Citologinis gimdos kaklelio tyrimas – tai PAP tyrimas skystoje terpėje, kai mažu šepetėliu nuo gimdos kaklelio paimtas ląstelių tepinėlis, patalpintas į buteliuką su fiksuojančia terpe, siunčiamas į laboratoriją išsamiam mikroskopiniam ištyrimui dėl gimdos kaklelio ląstelių pakitimų, neretai signalizuojančių apie gimdos kaklelio vėžį. Gimdos kaklelio tyrimas skystoje terpėje padeda nustatyti daugiau priešvėžinių gimdos kaklelio simptomų, yra tikslesnis, todėl naudingesnis, siekiant laiku diagnozuoti riziką ir imtis reikiamų veiksmų.
Kada atliekamas gimdos kaklelio tyrimas?
Gimdos kaklelio tyrimas atliekamas lytinį gyvenimą pradėjusioms moterims, mažiausiai 1 kartą per metus, ne menstruacijų metu, geriausia 10–20 menstruacinio ciklo dieną. Esant neatidėliotinam poreikiui, tyrimą galima atlikti ir kitomis menstruacinio ciklo dienomis.
Svarbu žinoti, kad gimdos kaklelio pakitimai gali išsivystyti dėl skirtingų priežasčių: reikšmingai nusilpus moters imunitetui, ankstyvo lytinio gyvenimo, nesaugių lytinių santykių, daugkartinės partnerių kaitos, kelių gimdymų, rūkymo, ilgalaikio kontraceptinių priemonių vartojimo ar lytiškai plintančių infekcijų (pvz. ŽPV). Nuo gimdos kaklelio vėžio nė viena moteris nėra apsaugota, todėl ypač svarbu rūpintis savimi ir ne rečiau negu kartą per metus atlikti tyrimą dėl gimdos kaklelio vėžio.
Gimdos kaklelio tyrimas: kaip pasiruošti?
Kilus klausimui, ar skausmingas gimdos kaklelio tyrimas, galime užtikrinti, kad tepinėlio paėmimas yra neskausminga ir saugi, kelių minučių trukmės procedūra. Kaip atliekamas gimdos kaklelio tyrimas? Atsargiai ir kruopščiai praplėtus gimdos kaklelį skėtikliu, smulkiu šepetėliu paimamas mažas ląstelių mėginys nuo gimdos kaklelio paviršiaus.
Tyrimas dėl gimdos kaklelio vėžio imamas bet kurią ne menstruacijų dieną. Svarbiausia, likus 2 dienoms iki tyrimo nenaudoti jokių vaginalinių vaistų, kremų ar lubrikantų, taip pat rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių, nenaudoti tamponų.