Virškinimo sutrikimai

Su virškinimo problemomis retkarčiais susiduria daugelis žmonių. Virškinimo sutrikimai gali atsirasti dėl įvairiausių priežasčių – netinkamų mitybos įpročių, sutrikusio valgymo režimo, psichologinių veiksnių, tam tikrų medikamentų vartojimo ir t.t. Dažniausiai, grįžus prie subalansuotos mitybos ir įprasto gyvenimo ritmo, virškinimo sutrikimai praeina savaime. Visgi, kartais sutrikusios virškinamojo trakto funkcijos tampa ūmėjančiu, nuolat pasikartojančiu sveikatos sutrikimu. Susiklosčius tokiai situacijai, pacientas susiduria su vis labiau pastebimais simptomais, kurie gali kelti labai nemalonius pojūčius ir tuo pačiu daryti neigiamą poveikį bendrai gyvenimo kokybei. Be to, kartais virškinimo trakto sutrikimai yra pavojaus signalas, įspėjantis apie žymiai grėsmingesnes ligas. Todėl į periodiškai pasikartojančius virškinamojo trakto sutrikimus tikrai nereikėtų žvelgti pro pirštus. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į gydytoją, kuris padės subalansuoti mitybą ir paskirs reikiamus gydymo metodus.

Sutrikęs virškinimas: simptomai

Apie sutrikusias virškinimo trakto funkcijas įspėja šie simptomai:

  • Skausmo pojūčiai pilvo srityje;
  • Pilvo pūtimas;
  • Apetito stoka;
  • Viduriavimas arba vidurių užkietėjimas;
  • Vėmimas;
  • Svorio kritimas;
  • Pakitusi išmatų konsistencija ir spalva;
  • Rėmuo.

Kaip pagerinti virškinimą?

Būdų, kaip pagerinti virškinimo sistemos veiklą, yra labai daug. Visgi, susidūrus su virškinimo problemomis, visų pirma, reikia peržvelgti savo valgymo įpročius ir pasirūpinti subalansuota mityba. Pagrindinės mitybos taisyklės, kurios padeda sumažinti virškinimo problemų mastą bei jų atsiradimo riziką:

  • Skaidulų vartojimas. Didesnį skaidulų kiekį turintis maistas efektyviai gerina virškinimo sistemos veiklą. Be to, skaidulomis praturtintas valgis leidžia išvengti vidurių užkietėjimo problemos. Tam, kad būtų sumažinta virškinimo problemų atsiradimo rizika, per dieną reikėtų suvartoti bent 30 g skaidulų. Patikimiausi skaidulų šaltiniai: pilno grūdo duona, rudieji ryžiai, pupelės ir avižos. Svarbu paminėti, kad kai kuriems žmonėms grūdinės kilmės produktai gali sukelti pilvo pūtimą. Tokiu atveju, reikiamas skaidulų atsargas galima gauti iš vaisių bei daržovių.
  • Gausus skysčių vartojimas. Gausus skysčių, o ypač vandens, vartojimas tikrai sumažina virškinimo problemų atsiradimo tikimybę. Vanduo skatina atliekų pratekėjimą per virškinimo sistemą ir minkština išmatą. Jeigu vandens suvartojama per mažai, išmatos praranda tinkamą konsistenciją, užkietėja viduriai ir palaipsniui atsiranda virškinimo sistemos sutrikimai. Per dieną reikėtų išgerti bent 2 – 3 litrus vandens. Be to, derėtų riboti gėrimų, sudėtyje turinčių kofeino, vartojimą. Nesaikingas kofeino gaminių vartojimas gali paskatinti rėmens problemų atsiradimą.
  • Riebaus maisto ribojimas. Keptuvėje keptas ar didesnį riebalų kiekį turintis maistas yra sunkiau virškinimas. Mėsainiai, traškučiai, greitai paruošiami, ne namų sąlygomis ruošti maisto patiekalai įprastai yra riebus maistas, kuris didina skrandžio darbo krūvį. Nesaikingas riebaus maisto vartojimas gali sukelti skrandžio skausmus bei rėmenį. Todėl tokius valgius degustuoti reikėtų itin saikingai. Riebų maistą rekomenduojama keisti liesa mėsa arba žuvimi. Taip pat dažniau reikėtų valgyti orkaitėje, ant grotelių ar, sakykim, greitpuodyje ruoštus, o ne keptuvėje keptus valgius.
  • Saikingas prieskonių vartojimas. Rėmens problemas, viduriavimą bei pilvo skausmus gali sukelti aštrus maistas ir įvairūs prieskoniai, pavyzdžiui, paprika. Virškinimo sistemos veiklai neigiamą įtaką gali daryti ir nesaikingas svogūnų ar česnako vartojimas. Todėl prieskonių naudojimas taip pat turėtų būti kontroliuojamas.
  • Reguliarus mitybos režimas. Norint sumažinti virškinimo problemų atsiradimo tikimybę, labai svarbu sukurti reguliarų mitybos režimą. Valgyti reikėtų 4 – 5 kartus per dieną, nedidelėmis porcijomis, kurios sukuria sotumo, o ne persivalgymo jausmą.

Kada virškinimo sutrikimai yra sunkios ligos pranašai?

Nemalonūs, tačiau iš pažiūros nepavojingi virškinimo sutrikimai kartais gali būti ir labai grėsmingų ligų pranašai. Kartais virškinimo problemos gali įspėti net apie vėžinius susirgimus. Sunerimti reikėtų tuomet, jeigu įžvelgiamas vienas iš šių požymių:

  • Rijimo funkcijų sutrikimas;
  • Intensyvus, nuolatinis pilvo skausmas;
  • Staigus, nepaaiškinamas svorio kritimas;
  • Išmatose atsiradusios kraujo priemaišos ar gleivės;
  • Pastovus pykinimas ir vėmimas;
  • Ilgai besitęsiantis viduriavimas ar vidurių užkietėjimas.


Pastebėjus bent vieną iš šių požymių, reikėtų nedelsti ir kuo skubiau kreiptis į specialistus, tam, kad sveikatos sutrikimai neperaugtų į rimtesnes ar net gyvybei grėsmę keliančias ligas.

Kodėl atsiranda virškinimo problemos?

Trumpalaikės virškinimo problemos dažniausiai atsiranda dėl nesubalansuotos mitybos ar sutrikusio mitybos režimo. Pavyzdžiui, sutrikusios virškinamojo trakto funkcijos labai dažnai pasireiškia šventiniu laikotarpiu, kai žmonės valgo žymiai daugiau nei įprasta. Virškinimo sutrikimai šventiniu laikotarpiu dažnai atsiranda ir dėl nesaikingo alkoholio vartojimo. Visgi, sugrįžus prie įprastos gyvenimo rutinos, virškinimo sutrikimai dažniausiai išsisprendžia savaime. Ilgalaikių arba nuolat atsinaujinančių virškinimo problemų atsiradimą įprastai paskatina šios priežastys:

  • Netinkami mitybos įpročiai. Su virškinimo sutrikimais dažnai susiduria žmonės, kurie piktnaudžiauja riebiu, aštriu maistu bei perdirbtais maisto produktais. Rizikos grupei taip pat galima priskirti žmones, kurie suvartoja per mažą kiekį vandens bei skaidulų.
  • Žalingi įpročiai. Rūkymas ir nesaikingas alkoholio vartojimas taip pat gali paskatinti ilgalaikių virškinimo sistemos sutrikimų atsiradimą.
  • Nepakankamas fizinis aktyvumas. Fizinės veiklos trūkumas ilgainiui gali tapti virškinimo problemų atsiradimo priežastimi. Bet koks fizinis užsiėmimas gerina skrandžio sistemos veiklą. Todėl per mažai judantys ar viršsvorį turintys žmonės susiduria su didesne virškinimo trakto sutrikimų tikimybe nei žmonės, kurie kasdien bent keliolika minučių skiria mankštai, sportiniams užsiėmimams ar pasivaikščiojimui lauke.
  • Nuovargis ir stresas. Nuolat patiriama įtampa, stresas ar nuovargis – svarios priežastys, dėl kurių gali išsivystyti refliukso liga ar dirgliosios žarnos sindromas.
  • Tam tikri medikamentai. Virškinimo problemų atsiradimą gali paskatinti ir tam tikros rūšies antibiotikų ar nuskausminamųjų vaistų vartojimas.

Virškinimo sutrikimai: kaip išvengti?

Nors virškinamo trakto funkcijų sutrikimai žmonėms pasireiškia pakankamai dažnai, tačiau tokio pobūdžio sveikatos problemų tikrai galima išvengti. Pagrindinės taisyklės, kurių reikėtų laikytis, norint sumažinti virškinimo sutrikimų atsiradimo tikimybę:

  • Reguliarus mitybos režimas;
  • Subalansuota, įvairiapusė mityba;
  • Kasdienis fizinis aktyvumas;
  • Tinkamas darbo ir poilsio balansas;
  • Gausus vandens vartojimas.

Sutrikęs virškinimas – problema, kenkianti gyvenimo kokybei

Virškinimo problemas gali lydėti labai nemalonūs simptomai, tokie kaip viduriavimas, vėmimas, intensyvūs pilvo ar galvos skausmai. Kartais simptomai praeina savaime ir daugiau nesikartoja. Tokiu atveju žmogus susiduria tik su trumpalaikiais diskomforto pojūčiais. Visgi, kartais virškinimo problemos yra ilgalaikis ar dažnai pasikartojantis reiškinys, kuris neigiamai veikia žmogaus savijautą ir bendrą gyvenimo kokybę. Be to, ilgalaikiai ar pasikartojantys virškinimo sutrikimai kartais yra rimtesnių sveikatos problemų požymis. Todėl į virškinimo sutrikimus, o ypač dažnai pasikartojančius, reikėtų žvelgti labai atsakingai.

Susiduriant su virškinimo problemomis, visų pirma, derėtų pakoreguoti savo mitybos įpročius. Reikėtų gerti daugiau vandens, vartoti mažiau riebaus maisto, nes jis apsunkina virškinimo sistemos veiklą. Pirmenybę reikėtų teikti neriebiam maistui. Toks maistas užtikrina lengvesnį virškinimo procesą. Taip pat organizmą reikėtų papildyti didesnėmis skaidulų atsargomis. Svarbu pasirūpinti ir reguliariu valgymo grafiku bei kasdieniu fiziniu aktyvumu.

Daugeliu atvejų virškinimo sutrikimai žmogaus sveikatai didelio pavojaus  nekelia. Visgi, pasikartojančios virškinimo problemos tikrai nepasitarnauja nei geros savijautos, nei aukštos gyvenimo kokybės labui. Jeigu prevencinės priemonės ir mitybos pokyčiai virškinimo sutrikimų nepašalina, tuomet reikėtų kreiptis į  gydytojus, kurie nustatys šių problemų atsiradimo priežastis ir padės susigrąžinti puikią gyvenimo kokybę.