Šlapimo takų infekcija moterims

Apie pusė moterų per savo gyvenimą bent kartą susiduria su šlapimo takų infekcija. Bakterijoms patekus į šlapimo takus, prasideda skausminga ir nemaloni infekcija, kuri neretai tampa ir besikartojančia problema. Dažniausiai varginanti infekcija – cistitas arba ūminis šlapimo pūslės uždegimas. Laiku nesikreipus pagalbos, gali prasidėti ir ūminis inkstų uždegimas pielonefritas.

Kodėl šlapimo takų infekcija moterims pasireiškia dažniau?

Dėl šlaplės anatomijos, rizika susirgti šlapimo takų infekcija moterims kur kas didesnė negu vyrams. Moterų šlaplė yra arti išangės ir trumpa, todėl infekcijas sukeliančios bakterijos iš virškinamojo trakto gana nesudėtingai gali patekti į šlapimo takus. Be to, vyresniame amžiuje dėl hormonų estrogenų trūkumo gali išsausėti ir suplonėti šlapimo takų sienelės, gleivinė tampa mažiau rūgštinė, tad susiklosto palanki terpė išsiplėtoti infekcijai.

Vyrams cistitas taip pat gali išsivystyti, todėl ignoruoti pirmųjų ligos simptomų nereikėtų. Negydomas ūminis šlapimo pūslės uždegimas gali komplikuotis į prostatitą.

Šlapimo takų infekcija: simptomai

Pajutus pirmuosius šlapimo takų infekcijos simptomus, reikėtų užsiregistruoti gydytojo konsultacijai, kad būtų nustatytas infekcijos sukėlėjas ir paskirtas tinkamas gydymas. Kaip apie save praneša šlapimo takų infekcija?

  • Kyla skausmas šlapinantis, degina, dilgčioja
  • Šlapintis norisi dažnai
  • Šlapinamasi mažais kiekiais
  • Atsiranda kraujas šlapime
  • Šlapimo spalva drumzlina,
  • Šlapimo nepavyksta sulaikyti
  • Skauda pilvo apačią
  • Šlapimo kvapas aitrus

Ūminis šlapimo pūslės uždegimas, komplikavęsis į ūminį inkstų uždegimą, pasireiškia karščiavimu, šaltkrėčiu, pykinimu ar net vėmimu, šono skausmu.

Kaip gydyti šlapimo takų infekciją?

Kai pasirodo šlapimo takų infekcijos požymiai, dažnai imamasi savigydos. Vis dėlto dažnu atveju taip tik suteikiame bakterijoms dar daugiau laiko įsitvirtinti organizme, tad tuo pačiu – progresuoti ligai. Vengiant vizito pas gydytoją, galima sulaukti nemalonių komplikacijų.

Kadangi šlapimo takų infekcijos simptomai ypač apsunkina kasdienę veiklą, užsiregistravus pas gydytoją ir laukiant vizito, galima iš dalies palengvinti simptomus. Stenkitės iš šlapimo pūslės išplauti bakterijas – tai padaryti galima organizme palaikant reikiamą hidratacijos lygį. Skausmą ir uždegimą gali padėti sumažinti nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai.

Apsilankius pas gydytoją ir atlikus šlapimo testą, nustatoma, kokia bakterija sukėlė infekciją, ir parenkamas veiksmingiausias gydymas. Dažniausiai infekcijai išgydyti skiriami vaistai nuo šlapimo pūslės uždegimo – antibiotikai. Kreipusis laiku ir vartojant gydytojo paskirtus antibiotikus, jau po dienos ar dviejų dienų galima pajusti gerėjimą. Tačiau jei infekciją pakeičia ūminis pielonefritas, gydymas bus gerokai ilgesnis, be to, esant sunkiam ligos atvejui, gydytojas gali paskirti ir intraveninius antibiotikus ar rekomenduoti ligą gydyti ligoninėje.

Pasitaiko atvejų, kai nesant kitų sveikatos sutrikimų, lengvos formos šlapimo takų infekcija gali praeiti ir savaime, laikantis tinkamos higienos ir profilaktikos priemonių.

Šlapimo takų infekcijų profilaktika

Gydytojai pastebi, kad šlapimo takų infekcija yra linkusi kartotis. Dažniausiai tai – naujai prasidėjusios infekcijos, todėl tinkama šlapimo takų infekcijų profilaktika gali padėti apsaugoti savo sveikatą. Lytiniai santykiai, spermicidų naudojimas jų metu, vengimas šlapintis padidina riziką susirgti šlapimo takų infekcija. Žinoma, infekcija dažniau vargina ir sergant kitomis ligomis, pavyzdžiui inkstų akmenlige. Nustatyti priežastį gali padėti gydytojas ginekologas – atliktas šlapimo pasėlis ir šlapimo takų echoskopija gali padėti surasti tikrąjį infekcijos sukėlėją ir taip imtis atitinkamų priemonių nuo jo apsisaugoti.

  • Per dieną išgerkite bent 2 litrus skysčių.
  • Jei naudojate kontraceptines priemones, rinkitės be spermicidų.
  • Prieš ir po lytinių santykių pasišlapinkite.
  • Po tuštinimosi ar šlapinimosi visada šluostykitės nuo priekio link išeinamosios angos.
  • Prausdamiesi nenaudokite kvapaus muilo, stipriai netrinkite genitalijų.
  • Jei naudojate higienos priemones, keisdami jas nusausinkite odą.
  • Venkite kvapių higienos priemonių.
  • Higienos priemones dažnai keiskite, kad jos būtų sausos – bakterijoms patinka drėgna terpė.
  • Jei yra galimybė, rinkitės praustis duše, venkite ilgai gulėti karštoje vonioje.

Nuo šlapimo takų infekcijos gali padėti ir dar vienas dalykas – pilnas pasišlapinimas. Jei lieka šlapimo likutis, jame gali pradėti kauptis bakterijos. Jei sunku iki galo ištuštinti pūslę, tualete sėdėkite labiau palinkę į priekį, pėdomis tvirtai remdamiesi į žemę ir kojas sulenkę per kelius – taip atpalaiduosite dubens dugno raumenis. Pasišlapinę keletą kartų atsistokite ir vėl atsisėskite, pabandykite pasišlapinti vėl.