Randų šalinimas

Randas – estetinis odos trūkumas, susiformuojantis dėl pačių įvairiausių priežasčių. Randų atsiradimą gali įtakoti neatsargūs poelgiai vaikystėje, anksčiau patirtos traumos, atliktos chirurginės procedūros ir pan. Maži, nepastebimose kūno vietose susiformavę randai dažniausiai nesukelia didelio diskomforto. Dideli ir itin ryškūs randai, atsiradę veido srityje ar kitose pastebimose kūno vietose – sunkiai užmaskuojamas ir akivaizdžiai matomas pėdsakas odoje, kuris neretai tampa įvairių kompleksų bei psichologinių problemų atsiradimo priežastimi. Nors didelių ir itin ryškių randų visiškai pašalinti beveik neįmanoma, tačiau pasitelkiant tam tikras procedūras, didelius randus galima paversti vos pastebimu, visiškai į akis nekrentančiu trūkumu. Atsižvelgiant į rando tipą bei dydį, randų šalinimas gali būti atliekamas taikant skirtingus gydymo metodus. 

Kaip atliekamas randų naikinimas?

Neseniai atsiradusių randų problemą įprastai galima išspręsti naudojant gydytojo paskirtus tepalus, kurie atlieka randų blukinimo funkciją. Su didesniais, įsisenėjusiais randais efektyviai kovoja chirurginis randų šalinimas, kitaip vadinama randų plastika. 

Randų naikinimas gali būti įgyvendinimas taikant konservatyvaus gydymo metodus arba atliekant chirurgines procedūras. Siekiant geriausio randų gydymo rezultato, chirurginės procedūros gali būti derinamos kartu su konservatyvaus gydymo metodais. Randų gydymo eiga ir trukmė priklauso nuo to, koks randų šalinimo metodas yra taikomas individualiu atveju. 

Konservatyvus gydymas: kaip atliekamas randų naikinimas šiuo metodu?

Jeigu randų naikinimas yra atliekamas taikant konservatyvaus gydymo metodus, tuomet visas gydymo procesas įgyvendinamas neinvaziniu būdu. Tokio gydymo metu įprastai naudojamas specialus tepalas nuo randų, silikoniniai geliai, pleistrai, gelio plokštelės ir kitos, randų mažinimo funkciją atliekančios priemonės. Taikant konservatyvaus gydymo metodą, randams gydyti neretai pasitelkiamos ir steroidų injekcijos. Steroidų injekcijos minkština ir lygina randus, todėl atlikus steroidų injekcijų kursą randai vizualiai beveik susilygina su juos supančiais audiniais. Šio gydymo metu gali būti taikoma ir presoterapija, kitaip vadinama kompresinė terapija. Šiuo gydymo metodu randai šalinami nešiojant specialius kompresinius drabužius. 

Pagrindiniai randų tipai

Odoje susiformavusios žymės, kitaip vadinami randai, gali būti ne tik skirtingų dydžių, bet ir įvairių tipų. Įprastai randai yra klasifikuojami į keturis pagrindinius tipus:

  • Normotrofiniai randai. Tai patys paprasčiausi randai, kurie ilgainiui tampa beveik nepastebimi ir visiškai susilygina su aplinkiniais audiniais. Tokie randai įprastai nereikalauja jokių gydomųjų priemonių ar procedūrų.
  • Hipertrofiniai randai. Dažnai susiformuojantys randai, neretai atsirandantys dar vaikystėje. Pagrindinės priežastys, lemiančios hipertrofinių randų atsiradimą – nudegimai, gilesni odos pažeidimai, spuogai, kolageno perteklius. Šie randai įprastai pasižymi iškiliomis formomis bei rausva spalva. Taip pat tokie randai neretai sukelia skausmo ar niežėjimo pojūtį. Kartais šie randai sumažėja savaime, tačiau dažniausiai jiems reikalingas medicininis randų gydymas.  
  • Keloidiniai randai. Rečiau sutinkami randai, kurie gali susiformuoti dėl įvairių odos pažeidimų, nudegimų ar užsitęsusių uždegiminių procesų. Keloidinis randas yra kietas ir iškilęs. Taip pat dažniausiai jis išsiskiria tamsiai raudona spalva. Blogiausia šių randų savybė – atsinaujinimas. Tai reiškia, jog net ir atlikus chirurginį tokių randų gydymą, ilgainiui jie vėl gali susiformuoti. 
  • Atrofiniai randai. Kompaktiška randų versija, kuri dažniausiai pasižymi nedideliais matmenimis ir apvaliomis formomis. Atrofiniai randai įprastai būna ne iškilūs, o įdubę. Dažniausiai jie susiformuoja persirgus vėjaraupiais ar susiduriant su aknės problemomis. 

Chirurginis randų šalinimas: kaip pasiruošti?

Chirurginis randų šalinimas – procedūra, kuri nereikalauja ypatingo išankstinio pasiruošimo. Visgi, vardan sėkmingos procedūros ir gerų rezultatų, reikėtų laikytis šių taisyklių:

  • Atlikti gydytojo paskirtus kraujo tyrimus;
  • Atlikti bendros sveikatos būklės patikrą;
  • Savaitę iki procedūros nevartoti kraują skystinančių medikamentų;
  • 1 – 2 savaites iki procedūros nedirginti odos – vengti šveičiamųjų priemonių, depiliacinių procesų.