Pienligė – liga, kurios galima lengvai išvengti

Candida grybeliai (dažniausiai – Candida albicans) tūno dažnos moters organizme. Šie mikroorganizmai aptinkami ir kvėpavimo takuose, ant odos, žarnyne, o didžiąją laiko dalį leidžia nekeldami jokių nemalonumų. Jei makšties gleivinė yra nepažeista, ji veikia antimikrobiškai ir grybeliams daugintis tiesiog nepavyksta.

Tačiau prasidėjęs makšties niežėjimas, paraudimas ar deginimo jausmas praneša, kad organizmas veikia ne taip, kaip turėtų – susidarė palankios sąlygos vystytis grybelinei infekcijai. Dažnu atveju tai įvyksta po plataus spektro antibiotikų vartojimo, kadangi jie slopina natūralią makšties bakterinę florą. Pienligė, kandidamikozė ar kandidozė – ligų pavadinimai, kuriuos greičiausiai išgirsite apsilankę pas gydytoją.

Pienligės priežastys

Sumažėjus makšties mikrofloros rūgštingumui, atsiranda palankios sąlygos daugintis grybeliams. Įprastu atveju makšties pH yra silpnai rūgštinis (nuo 3,8 iki 4,5), joje gausu gerųjų bakterijų Lactobacillus, tad ji yra apsaugota nuo nepageidaujamų „svečių“.

Natūrali mikroflora gali pakisti dėl įvairių priežasčių. Kadangi ji neatsiejama organizmo dalis, pakitus bendrai organizmo būklei visa tai gali atsispindėti ir mikrofloroje.

Pienligės atsiradimo priežastys

  • Antibiotikų vartojimas veikia ne tik ligos sukėlėją, bet ir slopina natūralią makšties bakterinę florą.
  • Nėštumo metu padidėja hormono estrogeno kiekis.
  • Hormoniniai vaistai ar kontraceptinės priemonės didina estrogeno kiekį organizme.
  • Cukrinis diabetas susilpnina organizmo imunitetą.
  • Menopauzės metu sumažėjus estrogenų makšties sienelė tampa lengvai pažeidžiama.
  • Sutrikusi imuninė sistema.

Riziką, kad gali pasirodyti pienligė, padidina ir kiti veiksniai, kurių galima nesudėtingai išvengti: didelė drėgmė ir karštis, aptempti sintetiniai drabužiai, higienos įpročiai. Be to, Candida grybelis gali atkeliauti ir iš naujo lytinio partnerio – vyrai gali būti grybelio nešiotojai nejausdami jokių išorinių simptomų.

Pienligės simptomai – ryškūs ir skausmingi

Jei jums pasirodė šie pienligės simptomai, užsiregistruokite vizitui pas specialistą!

  • Gausios baltos išskyros iš makšties, primenančios varškę
  • Išorinių lytinių organų niežėjimas, deginimas
  • Apsunkintas šlapinimasis
  • Skausmas lytinių santykių metu
  • Makšties paraudimas, bėrimas

Svarbu atkreipti dėmesį, kad diagnozuoti sau ligą remiantis įprastai sutinkamais simptomais – nesaugu. Gali pasireikšti keli simptomai paeiliui, tačiau gali varginti ir vos vienas, galintis suklaidinti – nemažai makšties infekcijų pasireiškia panašiais požymiais, dalis jų sutampa ir su bakterinėmis ar lytiškai plintančiomis ligomis.

Kandidozė: tyrimai ginekologo kabinete

Pienligė arba kandidozė – ypač lengvai nustatoma liga, dažnu atveju gydytojo kabinete nebūtina atlikti jokių tyrimų, pakanka ginekologinės apžiūros. Gydytojas, įvertinęs jums pasirodžiusius simptomus ir apžiūrėjęs dubens organus, nustatys ligos sudėtingumą ir bus paskirtas geriausiai tinkantis pienligės gydymas.

Esant poreikiui, gali būti atliekamas makšties išskyrų tepinėlis – tokiu būdu galima nustatyti grybelio rūšį. Nors dažniausiai pasitaikantis yra Candida albicans makšties grybelis, egzistuoja ir kiti infekcijas sukeliantys Candida genties grybeliai.

Pienligės gydymas priklauso nuo jos sunkumo

Gydytojo paskirtas pienligės gydymas priklausys nuo to, kokio dažnio ir sunkumo pienligė jums diagnozuota.

Jei ligos simptomai pasirodo gana retai ir nėra labai varginantys, greičiausiai gydytojas rekomenduos priešgrybelinių vaistų: kremų, makšties tablečių, žvakučių. Šie vaistai nuo pienligės į bendrąją kraujotaką beveik nepatenka. Gydymo trukmė priklauso nuo infekcijos išplitimo – gali pakakti ir vos kelių dozių, tačiau gali trukti ir kelis mėnesius.

Sudėtingesniais atvejais kandidozei gydyti skiriami stipresni vaistai nuo Candida grybelio, kurie prasiskverbia giliau į audinius. Tokiu atveju dažnai pienligės gydymas rekomenduojamas ir partneriui.

Svarbu žinoti, kad nors iš pirmo žvilgsnio pasirodę pienligės simptomai neatrodo labai reikšmingi ir galbūt tikimasi, kad infekcija praeis savaime, užsiimti savigyda nereikėtų. Netinkamai gydant tenka gerokai ilgiau kęsti nemalonius infekcijos simptomus, galima net pažeisti makšties audinius, liga progresuos, o gydymo procesas taps ilgas ir sudėtingas. Labai silpną imuninę sistemą turinčioms moterims, kurios yra išsekusios ir sunkiai serga, pasitaiko retų atvejų, kai kandidozė išplinta ir už makšties ribų – sukelia odos pažeidimus (pavyzdžiui, kirkšnių, sėdmenų, pažastų, tarpupirščių, tarp krūtų), pažeidžia nagus ar net vidaus organus.

Reguliariai lankantis pas ginekologą galima greitai sureaguoti ir išgydyti šią kasdienį gyvenimą apsunkinančią infekciją.

Pienligė vyrams taip pat diagnozuojama

Pienligė – užkrečiama infekcinė liga, tad vyrams irgi galimas varpos uždegimas. Ir nors ji nėra priskiriama lytiškai plintančioms ligoms, kandidoze vyrai dažniausiai užsikrečia nuo Candida grybelį nešiojančios partnerės būtent lytinio kontakto metu. Šie grybeliai dažniausiai nesukelia jokių nemalonių simptomų, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad tampama grybelio nešiotoju, tad jis toliau platinamas lytinių santykių metu.

Pienligės vyrams simptomai – paraudusi varpa, atsiradusios baltos dėmės, niežti bei jaučiamas deginimo jausmas. Reikėtų kreiptis į gydytoją, kad jis nustatytų tikslią diagnozę ir paskirtų tinkamą gydymą. Candida grybeliai gali sukelti varpos galvutės ar apyvarpės uždegimą – balanopostitą.

Nuo infekcijos apsisaugoti galima naudojant prezervatyvus ir laikantis tinkamos asmeninės higienos:

  • nenaudoti lytinius organus dirginančių prausiklių,
  • lytinius organus prausti šiltu, tekančiu vandeniu,
  • nusiprausus – kruopščiai nusišluostyti ir vengti sintetinio apatinio trikotažo, kadangi grybeliai mėgsta
  • drėgnas, šiltas terpes.

Pienligė nėštumo metu turėtų būti gydoma

Nėštumo metu pasirodžiusios grybelinės infekcijos – dažna situacija dėl organizme svyruojančių hormonų bei glikogeno koncentracijos makštyje. Nereikėtų numoti ranka ir laukti, kol infekcija praeis savaime baiminantis vaistų poveikio kūdikiui. Tikėtina, kad gimdymo metu kūdikiui bus perduotas Candida grybelis, kuris vėliau gali sukelti bėrimus, odos pažeidimus, skausmingą burnos gleivinę. Naujagimių imuninė sistema ir burnos bei žarnyno mikroflora nėra subrendusi, todėl gali būti diagnozuota pienligė kūdikiui.

Gydytojas atidžiai įvertins nėščiosios būklę ir skirs atitinkamas rekomendacijos dėl vaistų – vietiniai vaistai nuo grybelio, t. y. kremai, žvakutės ar makšties tabletės nuo pienligės yra saugios naudoti ir nėščiosioms.

Pasirūpinkite prevencija, kad makšties grybelis nevirstų į infekciją

Džiugu tai, kad dažnu atveju pienligė moterims gali būti sustabdoma, kadangi ją sukeliantys veiksniai gali būti mūsų pačių kontroliuojami. Be to, ir gydymas susideda iš dviejų dalių – nepakanka išgydyti ligos, būtina pašalinti ir ją sukėlusias priežastis.

  • Venkite sintetinio pluošto apatinių, rinkitės medvilnę ar šilką
  • Nedėvėkite ypač aptemptų kelnių, jei turite galimybę – venkite ir pėdkelnių
  • Vartokite maisto produktus, kuriuose yra laktobacilų
  • Venkite kvapių higienos priemonių, drabužių skalbiklių
  • Ribokite laiką, kurį praleidžiate gulint karštoje vonioje
  • Neplaukite makšties vidaus!
  • Apsiplaukite lytinius organus prieš ir po lytinio akto
  • Reguliariai keiskite naudojamus higieninius įklotus