Mioma gimdoje – ką reiškia tokia diagnozė?

Mioma – kas tai? Tai nepiktybinis auglys, dažniausiai randamas 30–50 m. sulaukusių moterų gimdose, tačiau vis dažniau pasitaiko atvejų, kai mioma gimdoje randama ir pas vos įkopusias į trisdešimtmetį. Mioma – gana dažnas reiškinys moters organizme, o apie pusė atvejų apskritai išlieka nepastebėti, kadangi mioma gimdoje gali ir nesukelti jokių simptomų. Šis gimdos lygiųjų raumenų ir jungiamojo audinio auglys dažniausiai nesupiktybėja, todėl piktybinė mioma – retas reiškinys. Operuojama tik tuomet, kai pasirodę gimdos miomos simptomai pradeda trukdyti gyvenimui – sukelia nepatogumų kasdienėje veikloje ar papildomų sveikatos sutrikimų.

Miomos atsiradimo priežastys

Kodėl vienų moterų gimdose atsiranda viena ar kelios miomos – gydytojams ir mokslininkams nėra iki galo aišku, tikslios miomos atsiradimo priežastys dar ieškomos. Manoma, kad didesnę riziką gimdoje atsirasti miomoms turi merginos ir moterys, jei

  • anksti prasidėjo lytinis brendimas (iki dešimties metų)
  • artimoms šeimos moterims anksčiau būta tokių atvejų
  • dar niekada nesilaukė ir negimdė
  • pirmasis nėštumas yra perkopus 30 m.
  • organizme svyruoja hormonai
  • serga endokrininės sistemos ligomis

Nesubalansuota mityba, antsvoris ir mažas aktyvumas, nors daugeliu atvejų ir pridedami prie įvairių sveikatos sutrikimų priežasčių, iš tiesų įtakos turi mažai. Miomos atsiradimo priežastys visgi dažniausiai būna tokios, kurių išvengti koreguojant gyvenimo būdą yra beveik neįmanoma.

Gimdos mioma: simptomai

Nors apie pusė miomų jokių simptomų nesukelia ir dažniausiai būna aptinkamos įprastos profilaktinės ginekologinės apžiūros metu, likusi pusė gali gerokai sutrikdyti sveikatą.

Kas signalizuoja, kad jums galimai – mioma gimdoje?

  • Gausios menstruacijos, kraujavimas tarp jų
  • Nereguliarios, skausmingos mėnesinės
  • Šlapinimosi ir tuštinimosi sutrikimai
  • Skausmingi lytiniai santykiai
  • Pilvo apimties padidėjimas
  • Nėštumo komplikacijos
  • Rečiau – pilvo, apatinės nugaros dalies skausmas

Pasirodžius bent vienam iš šių simptomų, nedelskite ir užsiregistruokite vizitui pas gydytoją ginekologą. Įvertinęs jums pasirodžiusius simptomus ir atlikęs ginekologinius, ultragarso tyrimus, gydytojas atmes arba patvirtins diagnozę – „jums gimdos mioma“.

Mioma ir jos lokalizacijos

Miomos skirstomos pagal tai, kurioje vietoje susiformuoja.

Gimdos intramuralinė mioma (lejomioma). Šios miomos mazgas yra pačioje gimdos sienelėje, gimdos raumeniniame sluoksnyje. Tai – dažniausiai pasitaikanti mioma.

Submukozinė mioma. Ši mioma susiformuoja gimdos vidinėje sienelėje, po gimdos gleivinės sluoksniu, dažniausias jos simptomas – kraujavimas.

Subserozinė mioma. Ši mioma auga už gimdos ribų, t. y. susiformuoja gimdos sienelės išorinėje pusėje ir išsigaubia į pilvo ertmę. Būtent šios miomos būna dažniausios šlapinimosi ir tuštinimosi sutrikimų kaltininkės, kadangi spaudžia gretimus organus.

Rečiau pasitaikančios lokalizacijos – gimdos kaklelio mioma ir mioma ant kojytės, kuri auga už gimdos ribų, tačiau jungiasi su ja nedidele sąauga.

Miomos gydymas

Vienas iš galimų miomos „gydymo“ būdų – tiesiog stebėjimas, vieną kartą per metus profilaktiškai apsilankant pas gydytoją ginekologą. Apie pusė gimdos miomų gimdoje tūno neišreikšdamos jokių simptomų ir gali būti tiesiog „netyčia“ aptiktos ginekologinės apžiūros metu, tačiau tai nereiškia, kad būtina imtis intervencijos. Būtinybę atlikti operaciją gydytojas pradės svarstyti tik tuomet, kai pradės varginti pasireiškę miomos simptomai ar rasis didelė mioma ir pradės grėsti galimos miomos komplikacijos dėl jos dydžio.

Parenkant tinkamą operacijos būdą, jei gydytojas visgi nusprendžia, kad reikalinga operacija, svarbios miomų lokalizacijosSubmukozinę miomą pašalinti galima histeroskopijos būdu, tuo tarpu subserozinę miomą ar intramuralinę miomą operuoti galima laparoskopiniu metodu.

Visgi tikėtina, kad gydytojas pirmiausia ieškos sprendimų, nereikalaujančių chirurginės intervencijos. Vienas iš būdų, kurį gali pasiūlyti taikyti jūsų gydytojas ginekologas – miomos gydymas hormoniniais vaistais, pavyzdžiui, kontraceptinėmis tabletėmis ar hormonine spirale. Tai iš dalies išsprendžia gausaus kraujavimo simptomą, tačiau pati mioma nėra veikiama.

Gimdos mioma gali būti šalinama ir užkemšant miomą maitinančias kraujagysles, tad ji ilgainiui susitraukia ir išnyksta pati. Svarbu suprasti, kad tokiu atveju sutrikdoma ne tik miomos, bet ir visos gimdos kraujotaka, todėl kraujagyslių užkimšimas dažniausiai taikomas toms moterims, kurios nori išsaugoti gimdą, tačiau nebeplanuoja nėštumo. Koks konkretus būdas geriausias kiekvienai moteriai, nusprendžia gydytojas ginekologas.

Verta žinoti, kad prasidėjus perimenopauzės laikotarpiui, organizme ima mažėti lytinių hormonų estrogenų koncentracija, tad moterys, kurioms jau diagnozuota menopauzė, gali šiek tiek atsikvėpti. Tikėtina, kad naujų miomų joms neatsiras, be to, gali pradėti nykti ir jau kurį laiką gimdoje buvusios.

Miomos operacija – nebūtinai gimdos šalinimo operacija

Diagnozė „mioma gimdoje“ dar visai neseniai skambėdavo tarsi nuosprendis, kadangi dažniausiai taikomas gydymo būdas buvo gimdos šalinimo operacija. Tobulėjant technologijoms ir medicinos galimybėms, didžiuojamės galėdami savo klinikoje pasiūlyti pažangiausius gydymo metodus. Šiandien jau galima išsaugoti vaisingumą atliekant operacijas per minimalų pjūvį pilvo ertmėje arba per makštį. Laparoskopinės ar histeroskopinės operacijos metu pašalinama tik mioma, neliečiant gimdos, be to, tokiu būdu labiau tausojamas organizmas.

Tokios minimaliai invazyvios operacijos reiškia, kad nebus ir ilgo pooperacinio gijimo – esant poreikiui, jau tą pačią dieną galima grįžti į kasdienę rutiną, vengiant sunkesnės fizinės veiklos.

Svarbu žinoti, kad operacijos metu pašalinus miomos mazgus, galimybė rastis naujoms miomoms visgi išlieka. Pilnai išvengti naujų miomų galima tik kai atliktas gimdos pašalinimas, todėl toks gydymo būdas siūlomas išskirtiniais atvejais ir vyresnio amžiaus moterims, nebeplanuojančioms pastoti.

Miomos komplikacijos gana retos

Nors dažnu atveju miomos gimdoje apskritai negydomos, jei jos netrukdo gyventi, svarbu suprasti, kad tokiais atvejais ypač svarbi profilaktika – stebėjimas ir, esant poreikiui, reagavimas į pasikeitusią situaciją. Jei sveikatos priežiūrai neskiriama pakankamai dėmesio, galimi rimti sveikatos sutrikimai.

Kokios galimos miomos komplikacijos?

  • Venų stazė ir trombozės mažajame dubenyje, kojose. Tokie atvejai gali pasitaikyti, kai mioma ypač didelė ir viršija 6 cm.
  • Gausus kraujavimas, lemiantis organizmo išsekimą ir mažakraujystę.
  • Nevaisingumas.

Gydytojai mano, kad gimdos mioma gali būti ir komplikuoto nėštumo ar gimdymo priežastis. Neišsprendus šios problemos vaistais ar mažai invazine chirurgine procedūra, gali pasitaikyti atvejų, kai nėštumo metu sulėtėja vaisiaus augimas ar vaisius pasisuka netinkama padėtimi, taip pat gali grėsti ir persileidimas ar priešlaikinis gimdymas, o po gimdymo – komplikuotas atsigavimas, kai galimas gausesnis nei įprastai kraujavimas iš gimdos.

Džiugu, kad šiuolaikinė medicina jau yra pajėgi moterims padėti pastoti ir sėkmingai vaisių išnešioti iki pat suplanuoto termino.