Makšties atrofijos / sausumo gydymas

Makšties sausumui dažna moteris nėra linkusi skirti daug dėmesio ir net nelaiko to liga. Vis dėlto, nors šis negalavimas – makšties atrofija – dažniausiai nėra pavojingas, į gydytoją ginekologą kreiptis verta kuo greičiau. Konsultacijos metu aptarę patiriamus nemalonius pojūčius ir, jei reikia, atlikę papildomus tyrimus, galite išgirsti ir ne visai malonią diagnozę – lytiškai plintančią ligą. Akivaizdu, kad makšties atrofijos / sausumo gydymas tuomet tampa ypač reikšmingas. Be to, uždelsus ieškoti problemos priežasčių, gali išsivystyti ir kiti rimtesni sveikatos sutrikimai, pavyzdžiui, apsunkintas šlapinimasis ar šlapimo pūslės uždegimai, maudimas, tempimas pilvo apačioje, gausios vandeningos išskyros iš makšties.

Makšties atrofija dažniausiai kamuoja perimenopauzės metu

Tai kas gi yra ta makšties atrofija? Dėl makšties atrofijos kaltas lytinis hormonas estrogenas. Organizme prasidėjus jo trūkumui, nebėra kas užtikrina normalią makšties gleivinės būklę, tinkamą pH, audinių atsinaujinimą ir elastingumą, drėgmę. Būtent tuomet pradedami jausti visi nemalonūs simptomai. Nesprendžiant problemos, ilgainiui makšties gleivinė išplonėja, pasidaro trapi ir ypač imli infekcijoms, gali vystytis atrofinis makšties uždegimas.

Makšties gleivinės atrofija arba tiesiog makšties sausumas gali pradėti kamuoti bet kurią moterį, tačiau dažniausiai šis negalavimas pasireiškia, kai prasideda premenopauzė ir gali tęstis iki pasiekiama menopauzė. Taip pat makšties atrofija gana dažnai pasitaiko moterims po gimdymo ar žindymo periodu.

Makšties sausumo priežastys

Kokios priežastys dažniausiai lemia, kad vargina sausa makštis, ir kas sumažina estrogenų kiekį organizme?

  • Gimdymas
  • Žindymas
  • Premenopauzė
  • Menopauzė
  • Pažeistos arba pašalintos kiaušidės
  • Netinkama, perdėta higiena, kvapių prausiklių naudojimas
  • Autoimuninė liga – Sjogreno sindromas
  • Tam tikrų vaistų vartojimas

Makšties sausumas – simptomai gali slėpti ir rimtesnes ligas

Makšties atrofija sukelia gana didelį diskomfortą ir apsunkina lytinį gyvenimą, todėl nereikėtų kentėti – šiais laikais yra gausu įvairiausių problemos sprendimo būdų. Sausumas, deginimas makštyje ar makšties niežėjimas? Lytiniai santykiai skausmingi ar net neįmanomi, kamuoja dažnos makšties infekcijos? Užsiregistruokite vizitui pas ginekologą ir jis pasiūlys jums priimtiniausią gydymo būdą. Ypač sunerimti reikėtų, jei pastebimos kraujingos išskyros po lytinių santykių – tai gali būti vėžinių susirgimų simptomas, todėl tokiu atveju pas gydytoją ginekologą reikėtų nuskubėti nedelsiant.

Makšties sausumui gydyti: nuo kremų iki lazerių

Makštį drėkinantys kremai ir tepalai – ne vienintelis sprendimas makšties sausumo problemai. Atsižvelgiant į sausumą sukėlusias priežastis, rekomenduojamas gydymo būdas gali būti nuo paprasčiausių drėkinančių kremų ar lubrikantų, hormoninių preparatų iki PRP procedūros ar gydymo lazeriu. Visų jų tikslas toks pat – atnaujinti makšties gleivinę.

Pagrindiniai gydymo metodai makšties sausumui gydyti

  • Lubrikantai. Jei pagrindinė problema – skausmas lytinių santykių metu, gali pakakti ir lubrikanto, geriausia rinktis be kvapiklių, glicerino ir parabenų.
  • Makšties gleivinę maitinantis ir drėkinantis kremas nuo makšties sausumo, geliai ar makšties tabletės. Šios hialurono rūgšties ir kitų veiklių medžiagų pripildytos priemonės gali pagreitinti gleivinės audinių atsistatymą ir sumažinti nemalonius simptomus.
  • Hormoniniai preparatai: tabletės, pleistrai, žvakutės kremai ir kita. Šios priemonės dažniausiai skiriamos, kai prasideda premenopauzė ar priartėjo menopauzė, kadangi padeda apmalšinti ir kitus šio periodo simptomus, tokius kaip vidury nakties išpilantis prakaitas ar nukentėjusi miego kokybė, varginančios užplūstančios karščio bangos.
  • Gydymas lazeriu, kai skatinamas kolageno gamybos procesas. Gydymo poveikį galima justi apie metus, tuomet procedūra, esant poreikiui, gali būti kartojama. Iki pusvalandžio trunkanti ir jokio skausmo nesukelianti procedūra leis džiaugtis pagerėjusia kraujotaka, sustiprėjusia makšties audinių struktūra, pamaitinta ir drėkinama gleivine.
  • PRP (angl. Platelet Rich Plasma) procedūra. Trombocitų kupina plazma, išgauta iš paciento venos, perkeliama į makšties gleivinę, kad paskatintų audinių regeneracinius procesus – stimuliuotų naujų ląstelių susidarymą, kolageno gamybą. Dažniausiai pakanka 3–4 procedūrų, kad būtų pilnai atstatyta makšties gleivinė ir moteris galėtų džiaugtis dingusiais nemaloniais pojūčiais bei mėgautis savo seksualiniu gyvenimu.
  • Hialurono rūgšties injekcijos. Makšties sausumui gydyti gali pasitaikyti ir rekomendacija papildomai naudoti hialurono rūgštį, kuria taip pat efektyviai gali būti gydoma makšties atrofija. Hialurono rūgštis gali palaikyti drėgmę audiniuose ir aprūpinti ląsteles maisto medžiagomis, tad makšties niežulys ir deginimas makštyje gana greitai virsta tik nemaloniu prisiminimu.