Lytiškai plintančios ligos
Lytiškai plintančios ligos (LPL) – tai infekcijos, perduodamos per kūno skysčius (kraują, spermą, makšties skysčius, net motinos pieną). Šios ligos plinta lytinių santykių metu.
Egzistuoja daugiau kaip 30 skirtingų bakterijų, virusų bei pirmuonių, kurie plinta per nesaugų lytinį aktą. Dalis lytiškai plintančių ligų yra išgydomos, kitoms gali būti taikoma tik griežta kontrolė ir simptominis gydymas.
Būtina įsidėmėti, kad persirgęs lytiškai plintančia liga žmogus neįgyja imuniteto, todėl turėdamas nesaugius lytinius santykius rizikuoja susirgti LPL pakartotinai.
Rizika susirgti lytiškai plintančiomis ligomis atsiranda
- Dėl nesaugių lytinių santykių ir lytinių partnerių kaitos, atsitiktinių lytinių santykių su nepažįstamais asmenimis, gyvenant chaotišką lytinį gyvenimą
- Vartojant narkotines medžiagas
- Lytiniam partneriui užsikrėtus ir neinformavus apie turėtus nesaugius lytinius santykius
- Per intymios asmens higienos reikmenis
Lytiškai plintančiomis ligomis užsikrečia vyrai ir moterys, nepriklausomai nuo amžiaus ar socialinės padėties.
Dažniausiai pasitaikančios lytiškai plintančios ligos
Gonorėja
Liga pavojinga tuo, kad pradinėse stadijose neretai neišreiškia jokių simptomų, tačiau ilgainiui, maždaug 14 dienų laikotarpyje, pastebimas dažnesnis šlapinimasis, neįprastos išskyros iš šlaplės.
Moterų atveju gonorėja neretai painiojama su šlapimo pūslės ar makšties infekcija, todėl gonorėjos tyrimas yra būtinas. Simptomams būdingas dažnesnis šlapinimasis, pagausėjusios makšties išskyros, kraujavimas iš makšties ne menstruacijų metu.
Sukėlėjas Neisseria gonorrhoeae gali būti perduotas ir per asmens higienos reikmenis. Gonokokai paprastai pažeidžia šlapimo organus, šlaplę, lytinius organus, gimdos kaklelį, gimdą, kiaušintakius, tiesiąją žarną, gerklę, akių junginę. Gimdamas naujagimis, užsikrėsdamas nuo motinos, užsikrečia akių gonorėja. Negydant ligos laiku, gonokokai gali patekti į kraują ir sukelti gonokokinius židinius, kraujo užkrėtimą, meningitą.
Chlamidiozė
Pradinėse stadijose chlamidiozė neišreiškia jokių simptomų ir tik po kelių savaičių galima įtarti LPL užsikrėtimą. Liga pavojinga tuo, kad vystydamasi kelia pavojų pažeisti reprodukcinę organizmo funkciją. Moterys neretai skundžiasi skausmu bei deginimo pojūčiu šlapinantis, gausiomis ir neįprastomis makšties išskyromis. Vyrams šalia skausmingo šlapinimosi pasireiškia sėklidžių patinimas ir skausmas. Abiems lytims apleistos ligos atveju kartu pasireiškia kraujavimas tuštinimosi metu.
Sukėlėjas chlamydia trachomatis moters organizme sukelia kiaušintakių uždegimus, kurie neretai komplikuojasi sąaugomis. Ilgainiui, užakę kiaušintakiai sukelia persileidimus ir neleidžia moteriai sėkmingai pastoti. Vyrų užsikrėtimo atveju šis sukėlėjas keičia spermatogenezę ir sukelia nevaisingumą. Gimdymo metu nuo motinos užsikrėtusiam naujagimiui gali susiformuoti akių uždegimas.
Sifilis
Sifiliui būdingos odos opos. Pirminėje stadijoje infekcijos vietose, neretai lytinių organų srityje ir aplink išangę, rečiau – burnoje, juntamas skausmas, odoje ima vertis tvirtos, apvalios ir skausmingos opos. Antrinėje stadijoje atsiranda bėrimas, padidėja limfmazgiai, prasideda karščiavimas. Trečioje stadijoje sifilis ima kelti pavojų gyvybei, atsiranda širdies, kitų kūno organų, smegenų nepataisomi pažeidimai.
ŽIV (žmogaus imunodeficito virusas)
ŽIV naikina žmogaus imuninę sistemą ir ilgą laiką griaudama organizmą gali neišreikšti jokių simptomų. Ši liga nepagydoma ir kelia tikimybę susirgti AIDS (akvizitiniu imunodeficito sindromu). Ligos eiga iš pradžių klaidinanti, pasireiškia į gripą panašūs simptomai: karščiavimas, gerklės skausmas, raumenų ir sąnarių skausmai, gali atsirasti bėrimų. Tokia ligos eiga trunka apie 2–6 savaites. Vėlesniuose ligos vystymosi etapuose pastebimas svorio kritimas, viduriavimas, gausus prakaitavimas, pasikartojančios infekcinės ligos. Susilpnėjus imunitetui, bet koks peršalimas tampa pavojingas gyvybei.
Hepatitas B
Pirminėse ligos vystymosi stadijose hepatitas B neišreiškia jokių simptomų arba jie būna panašūs į peršalimo ligos požymius. Peršalimo simptomus užsikrėtęs asmuo pajunta praėjus maždaug 90 dienų nuo užsikrėtimo momento, tuomet kartu neretai pasireiškia pykinimas, apetito praradimas ir svorio kritimas, nuovargis ir mieguistumas, šlapimas tampa tamsus, pagelsta akių baltymai.
Trichomonozė ir jos sukėlėjas trichomonas vaginalis moterims sukelia nemalonaus žuvies kvapo ir gelsvai žalsvos spalvos, gausias išskyras, lydimas lytinių organų skausmo. Ilgainiui ignoruojama liga sukelia makšties, šlaplės, šlapimo pūslės uždegimus, o vyrams – šlaplės, apyvarpės, prostatos uždegimus.
Mikoplasmos infekcija, sukeliama Mycoplasma hominis, Mycoplasma genotalium, Ureaplasma urealyticum sukėlėjų, dažnai iš pradžių nerodo jokių simptomų, tačiau ilgainiui komplikuojasi į mažojo dubens organų uždegimus, nevaisingumą, uretritą, prostatitą.
Lytiniu keliu plintančias ligas gydyti būtina kuo anksčiau
- Besivystančios LPL sukelia rimtų sveikatos sutrikimų ir net mirties riziką
- Komplikacijos pasireiškia lytinių organų infekcijomis
- Sukeliamas nevaisingumas
- Išsivysto lėtinis dubens skausmas
- Atsiranda rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu
- Užkrėtus LPL nėščią moterį, LPL gali užsikrėsti ir dar negimęs kūdikis, tai gali lemti kūdikio aklumą, taip pat liga vėliau gali būti perduodama motinai žindant naujagimį
- LPL sukelia negimdinį nėštumą, provokuoja persileidimus
Pagrindiniai lytiškai plintančių ligų simptomai
- Bėrimai, opos, žaizdelės, pūslelės lyties organų srityje
- Kraujo išskyros iš lytinių organų
- Skausmas lytinių organų srityje
- Niežulys lytinių organų srityje
- Limfmazgių padidėjimas kirkšnių srityje
- Baltos apnašos ant lyties organų ar burnoje
- Išskyros iš lyties organų, jų gausa ir pakitusi spalva (pvz. žalsva, geltona ar permatoma)
- Skausmingas šlapinimasis
LPL tyrimai Vilniuje ir gydymosi etapai
Ką daryti įtariant, kad galėjote užsikrėsti lytiškai plintančia liga:
- Registruotis į gydytojo urologo konsultaciją;
- Atlikti lytiškai plintančių ligų tyrimą (anksčiau vadinti venerinių ligų tyrimai);
- Susilaikyti nuo tolimesnių lytinių santykių;
- Vykdyti gydytojo nurodymus ir laikytis paskirto gydymo schemos, lankytis gydytojo urologo paskirtuose kontroliniuose vizituose, leisti gydytojui urologui kontroliuoti ir stebėti sveikimo procesą;
- Nenutraukti gydymosi kurso ir vaistų vartojimo, nepaisant to, kad simptomai išnyksta;
- Gydytis nuo lytiškai plintančios ligos privalu ir lytiniam partneriui tuo pačiu metu;
- Po gydymo kurso pakartoti lytiškai plintančių ligų tyrimą.
Kaip atliekamas lytiškai plintančių ligų tyrimas
- Imamas išskyrų mėginys iš varpos, makšties ar gimdos kaklelio, kartais iš burnos ar išeinamosios angos;
- Kai kurioms infekcijoms identifikuoti, pvz. sifilio, ŽIV, imamas veninis kraujas.
Medicinos klinikoje „InnMed“ profilaktiškai arba tikslingai galima atlikti 3-14 lytiškai plintančių ligų sukelėjų tyrimą.