Karpų šalinimas
Kondilomos, papilomos ar karpos – tai žmogaus papilomos viruso sukeliamos ligos padariniai, kai formuojasi baltos, pilkšvos spalvos suragėję mazgeliai, papulės. Nors dariniai paprastai nėra skausmingi, jie kelią didelį estetinį diskomfortą ir negydomi gali išplisti į kitas kūno vietas, užkrėsti artimuosius. Dažniausiai pasitaikantys atvejai – karpos ant rankų, karpa ant pado ar ant piršto, tačiau pasitaiko ir karpos ant veido bei lytinių organų karpos, pavyzdžiui, karpos ant varpos.
Karpų gydymas prasideda nuo dermatovenerologo konsultacijos, kurios metu atliekama dermatoskopija – odos darinių tyrimas. Tyrimo metu karpa apžiūrima, įvertinama, ar darinys piktybinis, diagnozuojamas darinio tipas ir priimamas sprendimas dėl gydymo. Kaip gydyti karpas gydytojas dermatologas pataria tik apžiūrėjęs dermatoskopu, dažniausiai taikoma lazerinė dermatologija.
Pasitaikantys karpų tipai
- Paprastosios karpos (gali būti skausmingos, o pažeidus – kraujuoti)
- Plokščiosios karpos (platūs, lygaus paviršiaus neskausmingi odos dariniai)
- Padų karpos (skausmingos, dažnai palaikomos nuospaudomis)
- Smailiagalės kondilomos (atsiranda ant lytinių organų, jų gydymas ypač sudėtingas)
Svarbu žinoti, kad bandymai savarankiškai šalinti karpas gali baigtis rimtu pavojumi sveikatai. Karpų šalinimas Vilniuje, klinikoje, kurioje dirba patyrę gydytojai dermatovenerologai, gali būti atliekamas ir vieno vizito metu. Vizito metu atliekama dermatoskopija – odos darinio tyrimas, kurio metu įvertinama, ar darinys yra nepiktybinis, diagnozuojamas jo tipas ir priimamas tinkamiausias gydymo sprendimas.
Infekcinė odos liga – odos moliuskai
Nors odos moliuskai yra nepiktybinė odos liga, specialistai rekomenduoja juos gydyti nepaisant to, kad kartais jie išnyksta savaime. Moliuskai yra linkę plisti, atrodo neestetiškai, taip pat gali trukdyti rūpintis asmenine higiena, o organizme atsiradus infekcijai – dar ir supūliuoti.
Užsikrečiama tiesioginio kontakto metu arba per daiktus, dažniausiai viešose vietose, pavyzdžiui, baseinuose, pirtyse. Taip pat gali būti užsikrečiama per lytinius santykius. Dažniausiai gydytojų taikomas pašalinimo metodas – elektrokoaguliacija.
Karpų ir papilomų šalinimas elektrokauteriu (elektrokoaguliacija)
Elektrokoaguliacija – tai efektyvus ir patikimas odos darinių šalinimo metodas. Procedūros metu odos darinys yra šalinamas elektrokauteriu, kuris veiksmingai „sukepa“ audinius ir pašalina darinius be kraujavimo.
Kaip atliekama procedūra?
- Odos darinys švelniai suimamas pincetu už „kakliuko“.
- Prie darinio pridedamas elektrokauterinis įrankis, kuriuo darinys pašalinamas.
- Procedūra trunka labai trumpai – jos metu pacientas gali jausti nestiprų skausmą ar dilgčiojimą.
Po procedūros:
- Likusioje vietoje atsiranda nedidelė žaizdelė, kuri sutepama kalio permanganato tirpalu.
- Pašalinto darinio vietoje susidaro šašelis, kuris visiškai užgyja per 5–10 dienų.
- Kol žaizdelė gyja, būtina vengti tiesioginių saulės spindulių ir soliariumo lankymosi.
Svarbu žinoti, kad papilomos ir karpos gali recidyvuoti (ataugti) buvusioje vietoje arba atsirasti kitose kūno vietose. Virusinės infekcijos sukeltus darinius gydyti būtina, nes kai kurios ŽPV padermės gali būti susijusios su rimtomis komplikacijomis, pavyzdžiui, gimdos kaklelio vėžiu.
Kodėl verta rinktis elektrokauterizacijos metodą?
✅ Greita ir efektyvi procedūra.
✅ Nereikalauja chirurginės intervencijos.
✅ Minimalus diskomfortas ir trumpas gijimo laikotarpis.
✅ Procedūra gali būti atliekama dermatovenerologo konsultacijos metu.