Inkstų ligos organizmą naikina tyliai

Toksinų šalinimas, kraujo filtravimas, mineralinių medžiagų ir vandens subalansavimas, hormonų ir fermentų gamyba bei daugelis kitų organizmui svarbių procesų – už visa tai atsakingi inkstai. Dėl sutrikusios inkstų funkcijos, organizme gali pradėti kauptis pavojingos medžiagos ir taip jį tyliai nuodyti.

Šių organų funkcijas ir ligas nagrinėja nefrologija besidomintys specialistai, o pati sritis ypač glaudžiai susijusi ir su kardiologija, reumatologija, endokrinologija. Kadangi inkstų ligos dažniausiai vystosi be aiškių simptomų, inkstų skausmas nejaučiamas, kyla didelė rizika, kad galiausiai išsivystys lėtinis inkstų nepakankamumas.

Pagrindinės inkstų ligos

Kadangi inkstų ligos dažniausiai vystosi tyliai, ypač svarbi profilaktika – sveika gyvensena, subalansuotas darbo ir poilsio režimas.

Pagrindinės inkstų ligos, kurios negydomos ypač stipriai apsunkina ir net trumpina gyvenimą.

Nefropatija

Nefropatija gali atsirasti pacientui sergant cukriniu diabetu ar turint aukštą kraujospūdį, apsinuodijus tam tikromis medžiagomis, analgetikais, taip pat jei organizmui trūksta fermento ksantinoksidazės.

Inkstų vėžys

Deja, bet ši liga dažniausiai pastebima diagnozuojant kitus sveikatos sutrikimus, kadangi inkstų vėžys neturi savo išskirtinių simptomų, jie sutampa su inkstų ar šlapimo takų ligomis. Jums gali pasikeisti šlapimo spalva, šlapime rastis kraujo, skaudėti nugaros apačią, pilvą ar šoną, kamuoti nuovargis ar greitai kristi svoris.

Lėtinė inkstų liga

Negydoma lėtinė inkstų liga, kokia liga tai bebūtų, ilgainiui veda prie lėtinio inkstų nepakankamumo. Lėtinis inkstų uždegimas, policistozė, inkstų akmenligė, diabetinė nefropatija ar kita inkstų liga organizme gali tūnoti tyliai, pasirodydama vos keliais simptomais: nuovargiu, mieguistumu, pajuodusiais paakiais, patinimu.

Inkstų nepakankamumas

Pykinimas, vėmimas, viduriavimas ir pilvo skausmai – ženklas, kad inkstuose sutriko kraujotaka ar nebegali pratekėti šlapimas. Kai inkstų nepakankamumas ūmus, organizme pradeda kauptis toksinai, gali išsivystyti plaučių bei smegenų edema, sutrikti sąmonė, sutrikti širdies ritmas ir net ištikti mirtis.

Akmenys inkstuose

Inkstuose išjudėjusius akmenis diagnozuoti galima, kai atliekamas šlapimo tyrimas bei inkstų echoskopija ar kompiuterinė tomografija. Dažniausiai jaučiamas nemalonus pojūtis šlapinantis, kyla noras tai daryti dažnai, be to, stipriai skauda juosmenį, skausmas plečiasi linko pilvo apačios.

Inkstų cistos

Pavienės skysčio pripildytos pūslelės sveikatai dažniausiai nepavojingos, tačiau daugybinės inkstų cistos abiejuose inkstuose gali reikšti komplikacijų riziką – tikėtinas inkstų nepakankamumasCista inkste pasireiškia karščiavimu ir juosmens skausmu.

Pielonefritas

Ši infekcinė liga pasireiškia karščiavimu, juosmens skausmu nugaros dalyje, krečia šaltis, gali pykinti. Negydomas pielonefritas gali privesti prie to, kad inkstų funkcijos slopsta ir vystosi inkstų nepakankamumas.

Inkstų ligos: simptomai

Sutrikus inkstų veiklai, tai pajaučia visas organizmas.

  • Pakinta šlapinimosi dažnis, šlapimo spalva patamsėja, taip pat jame gali pasimatyti kraujo.
  • Skysčių kaupimasis organizme – nesugebant pašalinti toksinų ir nereikalingų skysčių, viskas kaupiasi, tad pradeda tinti kojos, rankos ar net veidas.
  • Šono ar apatinės nugaros dalies skausmą gali sukelti inkstų akmenys ar policistinių inkstų liga, lėtinis šlapimo pūslės sienelių uždegimas.
  • Jaučiamas stiprus silpnumas dėl sutrikusio deguonies išnešiojimo po organizmą.
  • Plaučiuose susikaupę skysčiai lemia apsunkintą kvėpavimą, sunku giliai įkvėpti.
  • Organizme susikaupusios atliekos gali pradėti erzinti ir odą – atsiranda niežulys, bėrimai.
  • Amoniako kvapo seilės ir metalo skonis burnoje atsiranda dėl prasidėjusios uremijos (kraujyje užsilaikęs didelis šlapalo kiekis).
  • Nuolatinis šaltkrėtis.

Inkstų ligos: gydymas

Organizmą išvalyti nuo skysčių pertekliaus, kraują – nuo susikaupusių kenksmingų medžiagų galima keliais būdais. Peritoninė dializė ir hemodializė padeda atlikti nebeveikiančių inkstų darbą, tačiau reikėtų suprasti, kad inkstų nepakankamumas nėra išgydomas. Kadangi inkstai organizme turi ir daugiau funkcijų, terapijomis visko išspręsti negalima. Mažakraujystė, kaulų ligos ar aukštas kraujo spaudimas ir toliau gali varginti organizmą. Vienintelis būdas grįžti į visavertį gyvenimą – inkstų transplantacija, kai vienas sveikas inkstas persodinamas iš donoro.

Hemodializė

Prijungus specialų aparatą, kraujas vamzdeliais prateka pro filtrą-dializatorių, ir išvalytas nuo skysčių bei nereikalingų medžiagų grįžta atgal į kūną. Įprastai tris kartus per savaitę atliekama hemodializė kaskart trunka iki 4 valandų.

Peritoninė dializė

Šios procedūros metu iš organizmo skysčiai išfiltruojami naudojant pilvaplėvę. Dializės tirpalas per kateterį suleidžiamas į pilvaplėvę, o kai „sutraukia“ į save visas atliekas, išleidžiamas iš pilvo ertmės. Pilvo ertmėje įstatytas kateteris, skirtas supilti ir išleisti dializės tirpalui, lieka nuolat. Peritoninė dializė atliekama 1–2 kartus per mėnesį, tai galima daryti ir namuose.

Inkstų ligos – kaip jų išvengti?

Mankšta, fizinis aktyvumas, streso vengimas ir apskritai – subalansuota gyvensena padeda išsaugoti inkstų sveikatą. Kadangi inkstams būtina nuolat palaikyti „darbinį“ režimą, reikia kasdien išgerti bent porą litrų vandens.

Ligų išvengti galima ir laiku pasirūpinus savo sveikata – neignoruojant ligų simptomų ir gydantis infekcijų židinius, net tokius kaip tonzilitą ar kariesą! Nuolat savarankiškai gydantis namuose ir vartojant nesteroidinius vaistus nuo skausmo ar uždegimo, taip pat rizikuojama, kad ilgainiui prasidės lėtinis inkstų nepakankamumas.