Inkstų akmenligė
Inkstų akmenligė – dažnai pasireiškianti, į pasikartojimą linkusi urologinės sistemos liga, pasižyminti inkstų taurelėse susiformavusiais akmenimis. Inkstų akmenys susidaro iš kietų mineralų, druskų ir kitų medžiagų, esančių šlapimo takuose. Inkstų akmenlige dažniau serga vyriškos lyties atstovai, tačiau nuo šio sveikatos sutrikimo tikrai nėra apsaugotos ir moterys. Pastebima, kad akivaizdesni inkstų akmenligės požymiai dažniausiai išryškėja sulaukus 30 – 60 metų. Įprastai, mažesni akmenys iš organizmo pasišalina natūraliu būdu, t.y. šlapinimosi metu. Visgi, didesnio dydžio inkstų akmuo gali įstrigti šlapimtakyje. Taip pat inkstuose susiformavę akmenys gali sukelti sunkiai pakeliamus, ūminius skausmus. Tokiu atveju, inkstų akmenligės problemą reikėtų spręsti gydytojo urologo kabinete.
Kodėl susiformuoja akmenys inkstuose?
Negalima būtų įvardinti vienos priežasties, kodėl inkstuose susiformuoja akmenys. Inkstų akmenligės atsiradimo priežasčių gali būti labai daug. Inkstų akmenys gali susiformuoti tada, kai šlapime yra didesnis, kristalus formuojančių medžiagų kiekis. Su inkstų akmenlige galima susidurti ir tada, kai šlapime trūksta medžiagų, kurios neleidžia kristalams sulipti. Tokių medžiagų stygius, inkstų akmenų susidarymui suformuoja idealią aplinką. Be to, inkstų akmenys gali būti skirtingų tipų. Inkstų akmenų tipas leidžia tiksliau nustatyti jų atsiradimo priežastį. Labiausiai paplitę inkstų akmenų tipai:
- Kalcio akmenys. Dažniausiai pacientai susiduria su kalcio oksalato pavidalo akmenimis. Oksalatas yra medžiaga, kurią gamina žmogaus organizmas. Ši medžiaga dažnai pasisavinama ir iš įvairių maisto produktų – šokolado, riešutų, kai kurių vaisių, daržovių ir pan. Tokių akmenų atsiradimą dažniausiai paskatina neteisingi mitybos įpročiai arba medžiagų apykaitos sutrikimai. Kartais tokių akmenų susidarymą įtakoja ir tam tikrų medikamentų vartojimas.
- Šlapimo rūgšties akmenys. Šio tipo akmenys dažniausiai susidaro žmonėms, kurių organizmas netenka per daug skysčių. Su tokia akmenų forma įprastai susiduria žmonės, kurie susiduria su lėtinio viduriavimo problema. Taip pat tokie akmenys būdingi žmonėms, sergantiems diabetu arba metaboliniu sindromu. Su didesne šlapimo rūgšties akmenų atsiradimo rizika susiduria ir labai daug baltymų kasdien suvartojantys žmonės.
- Struvito akmenys. Rečiau pasitaikanti akmenų rūšis, kurią sukelia šlapimo takų infekcijos. Šio tipo akmenys gali labai greitai augti bei didėti.
- Cistino akmenys. Rečiau pasireiškiantis akmenų tipas, kurio susiformavimui didžiausią įtaką daro genetiniai veiksniai. Su šio tipo akmenimis dažniausiai susiduria žmonės, kurie turi paveldimą sutrikimą, dėl kurio inkstai išskiria per daug specifinių aminorūgščių.
Apibendrinant, pagrindiniai rizikos faktoriai, kurie gali paskatinti inkstų akmenų susidarymą:
- Genetiniai veiksniai;
- Dehidratacija (per mažas vandens vartojimas);
- Daug baltymų turinčios dietos laikymasis;
- Nutukimas;
- Virškinamojo trakto ligos;
- Pasikartojančios šlapimo takų infekcijos;
- Tam tikrų vaistų ir papildų vartojimas (vitaminas C, vidurius laisvinantys vaistai, migrenos ar depresijos gydymo tikslams naudojami medikamentai ir pan.).
Ar inkstų akmenys gali atsinaujinti?
Deja, tačiau inkstų akmenligė yra liga, kuri tikrai gali pasikartoti. Su pakartotine inkstų akmenų susidarymo problema dažniausiai susiduria tie pacientai, kurie neatsižvelgia į asmeninius rizikos veiksnius, nekoreguoja savo mitybos įpročių bei gyvenimo būdo. Pagrindinės priežastys, dėl kurių inkstų akmenys dažniausiai susiformuoja vėl – nepakankamas vandens gėrimas ir mitybos racionas, kuriame yra mažai kalcio, kalio bei magnio, tačiau per daug natrio. Inkstų akmenų problemos atsinaujinimą gali paskatinti ir netinkamų medikamentų vartojimas. Vaistų pakeitimas, suvartojamo vandens kiekio didinimas ir mitybos įpročių korekcijos – paprasti, tačiau tikrai veiksmingi būdai, padedantys sumažinti inkstų akmenų susidarymo tikimybę ateityje.
Inkstų akmenligės požymiai
Daugeliu atvejų inkstų akmenys yra labai maži, smėlio grūdelio dydžio. Todėl inkstuose susidarantys akmenys daugelį metų gali nesukelti jokių akivaizdžių požymių. Visgi, kartais inkstuose susiformuoja labai dideli akmenys, kurių dydis primena golfo kamuoliuką. Didesnis akmuo sukelia akivaizdžiau pastebimus požymius bei simptomus. Simptomus gali sukelti ir šlapimtakyje įstrigę, užsikimšimą paskatinę akmenys. Tokie akmenys įprastai sukelia ūmines skausmines reakcijas.
Inkstų akmenys: pagrindiniai simptomai
Inkstų akmenligei būdingi simptomai:
- Stiprus skausmas apatinėje nugaros dalyje (abiejose pusėse);
- Stiprūs, ilgai besitęsiantys pilvo skausmai;
- Ūminiai, staiga pasireiškiantys pilvo skausmai;
- Kraujas šlapime;
- Šlapime aptinkami akmenukai;
- Dažnas noras šlapintis;
- Nemalonūs pojūčiai šlapinimosi metu;
- Pykinimas ar vėmimas;
- Karščiavimas ar šaltkrėtis;
- Nemalonus šlapimo kvapas;
- Drumsta šlapimo konsistencija.
Inkstų akmenligė: gydymas
Tikrai pasitaiko tokių atvejų, kai inkstų akmenys išnyksta savaime, nesukeldami jokios žalos ar diskomforto pojūčių. Visgi, jeigu inkstų akmenys sukelia dirginimą, skausmo pojūčius ar užsikimšimą šlapimtakyje – tai jau yra rimtesnė problema, kurią reikia spręsti. Mažesnių akmenų gydymo tikslams įprastai naudojami vaistai. Jeigu inkstų akmenys sukelia ilgalaikius simptomus ar komplikacijas, gali prireikti ir operacijos. Taigi, iš esmės, inkstų akmenligė dažniausiai gydoma arba vaistais, arba chirurginėmis procedūromis. Aptarkime kiekvieną gydymo metodą atskirai.
Vaistai nuo inkstų akmenligės
Gydytojas urologas inkstų akmenų problemą visada stengiasi išspręsti paprasčiausiomis, mažiausiai žalos organizmui keliančiomis gydymo metodikomis. Visų pirma, su inkstų akmenlige susiduriantiems pacientams, gydytojai visada pataria gerti daugiau vandens, maudytis šiltoje vonioje, riboti druskos kiekį mityboje ir pan. Jeigu prevencinio pobūdžio priemonės nesuteikia teigiamo rezultato, pacientui skiriami vieno ar kito tipo medikamentai. Dažniausiai pacientams skiriami specialūs vaistai, kurie tirpdo akmenis. Esant poreikiui, gydytojai skiria šlapimo rūgšties rūgštingumą mažinančius vaistus, nuskausminamuosius bei kitus medikamentus, kurie padeda kovoti su inkstų akmenimis bei jų keliamais simptomais.
Inkstų akmenligė: operacija
Inkstų akmenligei gydyti, chirurginė intervencija pasitelkiama labai retai. Chirurginio pobūdžio procedūros prireikia tik tiems pacientams, kurių klinikiniai atvejai yra itin keblūs bei sudėtingi. Iš visų akmenligės atvejų, operacija atliekama maždaug 10 – 20% pacientų.
Ką valgyti sergant inkstų akmenlige?
Su inkstų akmenlige susiduriantis žmogus turi laikytis tam tikrų mitybos taisyklių. Reikėtų nepamiršti, kad inkstų akmenligė yra itin dažnai atsinaujinanti liga. Todėl mitybos įpročius turėtų pakoreguoti ir pacientai, kuriems jau buvo atliktas inkstų akmenligės gydymas. Siekiant užkirsti kelią inkstų akmenligės progresavimui bei akmenų susidarymui, reikėtų laikytis šių taisyklių:
- Gerti daug vandens. Skysčiai, o ypač vanduo, padeda atskiesti akmenis formuojančias medžiagas. Todėl per dieną reikėtų išgerti bent 2 – 3 litrus vandens;
- Citrusinių vaisių įtraukimas į mitybos racioną. Dėl natūraliai susidarančio citrato, citrusiniai vaisiai ir jų sultys sumažina arba visai užblokuoja inkstų akmenų susidarymą. Geriausi citrusinių vaisių šaltiniai – citrinos, apelsinai ir greipfrutai.
- Organizmo praturtinimas kalciu ir vitaminu D. Jei kalcio suvartojama per mažai, gali padidėti oksalato kiekis. Kalcio geriau gauti ne iš papildų, o iš maisto. Iš papildų gaunamas kalcis yra siejamas su akmenų susidarymu. Geri kalcio šaltiniai yra pienas, jogurtas, varškė ir sūris. Vegetariški kalcio šaltiniai – ankštiniai augalai, kalcio turintys tofu gaminiai, tamsiai žalios daržovės, įvairios sėklos. Į mitybos racioną reikėtų įtraukti ir maisto produktus, turinčius vitamino D. Vitaminas D padeda organizmui įsisavinti daugiau kalcio. Patikimiausi vitamino D šaltiniai – riebios žuvys, lašiša, grybai ir sūriai.
Beje, kai kuriuos ingredientus iš mitybos raciono reikėtų išbraukti, nes jie gali paskatinti inkstų akmenų susidarymą. Sergant inkstų akmenlige, reikėtų riboti arba visiškai atsisakyti druskos vartojimo. Taip pat derėtų saikingai vartoti raudoną mėsą, vištieną, kiaulieną bei kiaušinius. Nesaikingas baltymų vartojimas padidina gaminamos šlapimo rūgšties kiekį. Dėl per didelio baltymų suvartojimo taip pat mažėja citrato kiekis šlapime, o citratas yra medžiaga, kuri efektyviai kovoja su inkstų akmenų susidarymu. Taip pat reikėtų saikingai valgyti maisto produktus, kurių sudėtyje yra oksalatų. Okslatas skatina akmenų susidarymą. Maisto produktai, kuriuose yra labai daug oksalatų: šokoladas, burokėliai, riešutai, saldžios bulvės, špinatai, arbata, rabarbarai. Jeigu jau susiduriama su nuolat atsinaujinančia inkstų akmenlige, šiuos maisto produktus iš savo mitybos raciono reikėtų visiškai išbraukti.