Gimdos kaklelio vėžys – liga, kuri neturėtų užklupti netikėtai

Gimdos kaklelio vėžys vystosi dešimt ar daugiau metų, kol kintančios gimdos kaklelio gleivinės ląstelės tampa piktybiniu naviku. Kaip laiku aptikti ikivėžinės stadijos ląsteles ir imtis atitinkamų veiksmų? Tiesiog kartą per metus profilaktiškai apsilankyti apžiūrai, o sulaukus trisdešimties kartą per trejus metus atlikti nemokamą citologinį tyrimą, kuriuo įvertinamas gimdos kaklelis.

Gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksniai

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra viena rimčiausių ligų, kuri sukelia klastingą gimdos kaklelio vėžį.

Kokie gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksniai užsikrėsti ŽPV?

  • Anksti pradėtas lytinis gyvenimas
  • Didelis lytinių partnerių skaičius
  • Ankstyvi gimdymai, didelis jų skaičius
  • Lytiškai plintančios infekcijos (gonorėja, sifilis, chlamidiozė, ŽIV)
  • Ilgalaikis geriamųjų kontraceptinių priemonių vartojimas
  • Rūkymas
  • Susilpnėjusi imuninė sistema
  • Lytinių organų pūslelinė

Gimdos kaklelio vėžys: ar amžius turi įtakos?

Gimdos kaklelio vėžys dažniausiai nustatomas 35 m. ir vyresnėms moterims, tačiau rizika susirgti pradeda augti nuo pat vėlyvos paauglystės. Reikėtų žinoti, kad nors ši liga dažniausiai aptinkama vaisingo amžiaus moterims, pasitaiko susirgimų ir menopauzės metu.

Nemokamas patikrinimas dėl gimdos kaklelio vėžio

Atnaujinta gimdos kaklelio vėžio patikros programa nurodo, kad jau sulaukusioms 25 m. gali būti atliekamas kompensuojamas patikrinimas dėl gimdos kaklelio vėžio. 25–34 m. moterims kartą per trejus metus gali būti paimamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis, o jau nuo 35 m. iki 59 m. kartą per penkerius metus atliekamas aukštos rizikos ŽPV tyrimas skystoje terpėje. Šie tyrimai leidžia anksti aptikti ikivėžines ląsteles, o tai reiškia – išvengti vėžio, išgydant pakitusias ląsteles.

Gimdos kaklelio vėžio tyrimas – kaip jis atliekamas?

Gimdos kaklelio vėžio tyrimas atliekamas lytinį gyvenimą pradėjusioms moterims, ne menstruacijų metu, geriausia 10–20 menstruacinio ciklo dieną. Profilaktinės apžiūros pas gydytoją metu atlikus PAP tyrimą ir pastebėjus pokyčių gleivinėje, gavus teigiamą testo atsakymą dėl ŽPV, gydytojas, norėdamas patvirtinti diagnozę, rekomenduos atlikti papildomus tyrimus.

ŽPV tyrimas
Gimdos kaklelio tepinėlio paėmimas yra neskausminga kelių minučių trukmės procedūra. Gimdos kaklelis praplečiamas skėtikliu ir smulkiu šepetėliu paimamas mažas ląstelių mėginys nuo gimdos kaklelio paviršiaus.

Kolposkopija
Kai atliekama kolposkopija, gimdos kaklelis apžiūrimas specialiu vaizdą padidinančiu instrumentu. Apžiūra neskausminga, be to, gali būti atliekama ir nėštumo metu.

Gimdos kaklelio vėžio biopsija
Biopsija leidžia galutinai patvirtinti, kad aptiktas gimdos kaklelio vėžys. Tyrimams paimamas nedidelis audinio gabalėlis ir vertinami ląstelių bei audinių pakitimai.

Gimdos kaklelio vėžys: simptomai ir stadijos

Gimdos kaklelio vėžys – kokie požymiai apie jį signalizuoja? Specialistų teigimu, dažniausiai ankstyvose stadijose nepastebimi jokie simptomai, būtent todėl yra ypač svarbi gimdos kaklelio vėžio profilaktika.

Pirmieji gimdos kaklelio vėžio simptomai
Turbūt, vieninteliu ankstyvu simptomu laikomas tepliojimas kraujingomis išskyromis ar kraujavimas iš makšties ne mėnesinių metu arba pomenopauzėje. Jei jau prasidėjo vandeningos, nemalonaus kvapo išskyros su krauju ar skauda pilvo apatinėje dalyje, dubens srityje, tinsta ir tirpsta kojos, lytiniai santykiai tampa skausmingi, reiškia, kad liga jau pažengusi.

Gimdos kaklelio vėžys: 1 stadija
Piktybinis navikas įsitaisęs gimdos kaklelio paviršiuje.

Gimdos kaklelio vėžys: 2 stadija
Vėžys persikelia už kaklelio ir gimdos ribų.

Gimdos kaklelio vėžys: 3 stadija
Navikas perauga šonines dubens sienas ar apatinį makšties trečdalį.

Gimdos kaklelio vėžys: 4 stadija
Vėžys išplinta į gretimus ar net tolimesnius organus ir gali pasiekti plaučius, kepenis ar net kaulus.

Gimdos kaklelio vėžys: gydymas ir išgyvenamumas

Gimdos kaklelio vėžio gydymas parenkamas atsižvelgiant į ligos stadiją. Jei laiku aptinkami ikivėžiniai ląstelių pokyčiai, jie pašalinami ir beveik visos pacientės visiškai pasveiksta, t. y. nulinėje ligos stadijoje išgyvenamumas siekia net 98 proc. Deja, apie pusė vėžinių susirgimų nustatoma vėlesnėse stadijose, kur išgyvenamumo rodiklis gali siekti 15 proc. ar liga gali būti apskritai nebeišgydoma.

Jei aptiktos jau supiktybėjusios ląstelės, gali būti taikomi keli būdai, taip pat jie gali būti ir derinami tarpusavyje.

  • Gimdos kaklelio vėžio operacija
  • Chemoterapija
  • Radioterapija
  • Biologinė terapija

Ankstyvosiose stadijose dažniausiai atliekama chirurginė gimdos kaklelio operacija, sudėtingesniais atvejais atliekamas ir kitų dubens organų ar gimdos šalinimas.

Gimdos kaklelio vėžio prevencija: skiepai nuo gimdos kaklelio vėžio ir kitų vėžinių susirgimų

Efektyvi gimdos kaklelio vėžio prevencija – nemokami skiepai nuo gimdos kaklelio vėžio – saugo ir nuo kitų vėžinių susirgimų

Skiepas nuo gimdos kaklelio vėžio
Lietuvoje lytinių santykių neturėję paaugliai gali būti nemokamai skiepijami jau nuo 11 m. Skiepas nuo gimdos kaklelio vėžio gali būti paskirtas ir vyresnėms moterims, tik tai daryti reikia savo lėšomis.

Verta žinoti, kad ŽPV sukelia ne tik kaklelio vėžį, bet ir makšties, varpos, išangės ar gerklų ikivėžines ar vėžines ligas. Būtent todėl šia vakcina Lietuvoje jau gali būti nemokamai skiepijamos ne tik mergaitės, bet ir berniukai.