Folikulinė keratozė
Folikulinė keratozė (keratosis pilaris) – pakankamai dažnai pasireiškianti odos būklė, kuriai yra būdingas vadinamasis „žąsies odos“ efektas. Apie folikulinės keratozės atsiradimą įprastai įspėja išsausėjusi oda bei šiurkštų paviršių turinčios, iškilios dėmelės. Su folikuline keratoze dažniau susiduriama vaikystėje ir paauglystėje. Šios ligos simptomai dažniausiai išnyksta savaime, sulaukus maždaug 30 metų. Su šia odos būkle efektyviai padeda kovoti tinkami odos priežiūros įpročiai, receptiniai kremai ir tam tikros medicininės procedūros.
Kaip žinoti, kad susiduriama su folikuline keratoze?
Folikuline keratoze yra laikoma nepavojinga odos liga, dėl kurios tam tikrose kūno vietose atsiranda šiurkštų ir kietą paviršių turinčios papulės bei smulkūs bėrimai. Bėrimų paveiktose kūno zonose gali pasireikšti ir odos paraudimas. Folikulinės keratozės simptomai dažniausiai įžvelgiami žastų, skruostų, šlaunų ir sėdmenų srityje, tačiau kartais bėrimai gali susiformuoti ir kitose kūno vietose. Pagrindiniai požymiai, įspėjantys apie folikulinės keratozės atsiradimą:
- Neskausmingos odos papulės žastų, skruostų, šlaunų ar sėdmenų srityje;
- Išsausėjusi, šiurkštumo savybes įgavusi oda;
- Į švitrinį popierių panašūs odos nelygumai, kitaip vadinamas „žąsies odos“ efektas.
Pagrindinis folikulinės keratozės atsiradimo kaltininkas yra keratinas. Keratinas yra kietas baltymas, kuris saugo odą nuo kenksmingų medžiagų bei infekcijų. Visgi, keratino perteklius odos būklei daro neigiamą įtaką. Dėl perteklinės keratino gamybos, plaukų folikuluose formuojasi keratino kamščiai. Jie blokuoja plaukų folikulų atsivėrimą, sukeldami šiurkščios ir nelygios odos efektą.
Folikulinės keratozės atsiradimo priežastys iki galo nėra aiškios. Kartais, tokios odos būklės atsiradimą lemia genetinis polinkis. Folikulinės keratozės atsiradimą gali paskatinti ir tam tikrų medikamentų vartojimas. Tokia odos būklė taip pat gali pasireikšti žmonėms, kurie serga tam tikromis genetinėmis ar odos ligomis, pavyzdžiui, atopiniu dermatitu.
Folikulinė keratozė: vaikui itin dažnai pasireiškianti odos būklė
Dėl folikulinės keratozės atsiradę odos pakitimai daugelį žmonių gąsdina. Visgi, reikėtų žinoti, kad folikulinė keratozė yra pakankamai standartinė odos būklė, su kuria susiduria bene 50% paauglių ir vaikų. Bėgant metams, odos būklė palaipsniui gerėja, o folikulinės keratozės simptomai mažėja. Nors folikulinė keratozė nėra kenksminga sveikatai, tačiau tokia odos būklė sukelia neigiamus estetinius pokyčius, dėl kurių vaikams gali išsivystyti nepilnavertiškumo jausmas, įvairūs kompleksai. Todėl rekomenduojama nelaukti, kol simptomai praeis savaime. Pastebėjus folikulinės keratozės požymius, reikėtų kreiptis į gydytoją, kuris sudarys optimalų gydymo planą ir išmokys pacientą, kaip tinkamai elgtis su tokios būklės oda.
Folikulinė keratozė: gydymas
Folikulinės keratozės gydymas gali būti įgyvendinamas su receptiniais kremais, vietiniais retinoidais bei kitomis, gydytojo skirtomis priemonėmis. Su šia odos būkle efektyviai kovoja ir tam tikros medicininės procedūros. Visgi, gydomosios priemonės ir procedūros dažniausiai suteikia tik trumpalaikį, odos būklės pagerėjimo rezultatą. Didžiausią įtaką folikulinės keratozės simptomų mažinimui daro taisyklingi odos priežiūros įpročiai. Su folikulinės keratozės problema susiduriantiems žmonėms būtina palaikyti optimalią odos drėgmę visais metų laikais. Šiam tikslui pasitarnauja drėkinančios kūno priežiūros priemonės, oro drėkintuvai ir pan. Pacientams, susiduriantiems su šia odos būkle, taip pat reikėtų naudoti švelnius prausiklius, kurie nedirgina odos. Prausimosi metu derėtų naudoti ne karštą, o drungną vandenį. Taip pat rekomenduojamas laisvesnių, kūno neaptempiančių drabužių nešiojimas.
Folikulinė keratozė: kremas ir kitos gydomosios priemonės
Taisyklinga odos priežiūros rutina tikrai padeda veiksmingai kovoti su folikuline keratoze. Visgi, esant poreikiui, pacientui gali būti skiriamos ir gydomosios priemonės. Dažniausiai folikulinės keratozės gydymo tikslams naudojamos šios priemonės:
- Receptiniai kremai. Pacientams įprastai skiriami kremai, kurių sudėtį sudaro odos šiurkštumą slopinančios bei jos minkštumą atstatančios medžiagos.
- Vietiniai retinoidai. Toks gydymo metodas padeda slopinti niežulį. Taip pat jis sumažina odos paraudimus bei šiurkštumą.
- Vietiniai kortikosteroidai. Tepami vaistai, skiriami pacientams, kurie susiduria su uždegimine reakcija.