Botulino (botokso) injekcijos

Šiais laikais jaunystės ir grožio kultas neabejotinai yra užkariavęs visą pasaulį. Nors grožio ir jaunystės puoselėjimui labai didelę įtaką daro sveikos gyvensenos įpročiai, stabilus miego režimas ir naudojamos odos priežiūros priemonės, tačiau labiausiai grožio ir jaunystės labui pasitarnauja įvairios estetinės procedūros ir, žinoma, vadinamosios grožio injekcijos. Botulino injekcijos – visame pasaulyje lyderiaujanti estetinės dermatologijos procedūra, kuri užkerta kelią naujų raukšlių formavimosi procesui ir efektyviai sumažina jau atsiradusias raukšleles.

Kuo ypatingas botulino toksinas?

Botulino toksinas – iš Clostridium botulinum bakterijos išgaunamas natūralus baltymas, kuris medicinos pasaulyje yra naudojamas labai plačiai. Nors botulino toksinas dažniausiai yra naudojamos mimikos raukšlių koregavimo ir senėjimo požymių stabdymo tikslams, tačiau iš tikrųjų šis vaistinis preparatas pasižymi žymiai platesnėmis pritaikymo galimybėmis. Botulino toksinas atlieka nervinių impulsų blokavimo funkciją, todėl jo paveikti raumenys atsipalaiduoja. Dėl šios priežasties botokso injekcijos dažnai yra naudojamas pertekliniam prakaitavimui (hiperhidrozei) gydyti.  Taip pat jos padeda slopinti migrenai, bruksizmui ir kitiems sveikatos sutrikimams būdingus simptomus. Botulino toksino injekcijos efektyviai sprendžia ir plaukų slinkimo problemą. Vadinamasis plaukų botoksas ne tik stabdo plaukų slinkimą, bet ir stimuliuoja naujų plaukų svogūnėlių formavimąsi.

Botulino toksino injekcijos: kada naudinga, o kada –  žalinga?

Botulino toksinas, kitaip vadinamas botoksas – daug teigiamų savybių turintis vaistinis preparatas, itin plačiai naudojamas tiek estetinėje, tiek tradicinėje medicinoje. Nors daugeliu atvejų botulino toksino injekcijos tikrai suteikia teigiamą sveikatos arba išvaizdos pokytį, tačiau kai kuriems pacientams šios injekcijos nėra rekomenduojamos. Trumpai aptarkime, kada botulino toksino injekcijos yra tikslingos, o kokiais atvejais – žalingos?

Mimikos raukšlelių ir pykčio raukšlės naikinimas

Nors dažniausiai raukšlės yra laikomos vienu iš senėjimo požymių, tačiau mimikos raukšlės gali susiformuoti ir pakankamai ankstyvame amžiuje. Mimikos raukšlių atsiradimą įtakoja nuolat atliekamos pasikartojančios mimikos, pavyzdžiui, nosies ar kaktos suraukimas. Dėl reguliariai atliekamos tos pačios mimikos, gali susiformuoti gilesnės raukšlės kaktos srityje, arba, vadinamoji pykčio raukšlė. Emocijas veido išraiškomis įpratę perteikti žmonėms, su pirmosiomis ryškesnėmis mimikos raukšlėmis gali susidurti dar nesulaukę 30 ar net 20 metų. Botulino toksino injekcijos blokuoja nevalingą raumens judesį, todėl jos gali būti naudojamos ir jaunystėje, kaip prevencinė priemonė nuo mimikos raukšlių atsiradimo. 

Botulino injekcijos nuo prakaitavimo 

Prakaitavimas yra natūralus procesas, su kuriuo susiduriame visi. Visgi, kai kurie žmonės susiduria su nenatūraliai gausiu prakaitavimu. Perteklinis prakaitavimas, dažniausiai pasireiškiantis kaktos, pažastų, delnų arba pėdų srityse yra vadinamas hipertenzija. Su perteklinio prakaitavimo problema susiduriantys žmonės, šio trūkumo negali pašalinti įprastų higienos priemonių pagalba. Nenatūraliai gausiai prakaituojantys žmonės privalo nuolat keisti drabužius, įvairiomis priemonės maskuoti nemalonų kvapą, vengti fizinio kontakto ir pan. Šie suvaržymai kenkia tiek žmogaus psichologinei būklei, tiek gyvenimo kokybei. Botulino toksinas slopina nervinių ląstelių, veikiančių prakaito liaukas, veikimą. Todėl botulino toksino injekcijos neabejotinai yra vienas efektyviausių, perteklinio prakaitavimo problemos, sprendimo būdų.

Botoksas plaukams

Botulino injekcijos yra efektyvi išeitis žmonėms, kurie susiduria su plaukų slinkimo arba retėjimo problema. Į galvos odą suleistos botokso toksino injekcijos gerina kraujotaką ir atpalaiduoja raumenis. Dėl šios priežasties galvos oda ir plaukai gauna didesnį naudingųjų medžiagų kiekį, o tai skatina efektyvesnę naujų plaukų svogūnėlių gamybą. 

Botokso injekcijos įvairių ligų simptomams mažinti

Botulino toksino injekcijos gali padėti išspręsti ir pakankamai rimtas sveikatos problemas. Medicinoje botoksas neretai naudojamas bruksizmo gydymui. Bruksizmas – sveikatos sutrikimas, pasižymintis nevalingu, dažniausiai naktį pasireiškiančiu dantų griežimu. Botulinas padeda sumažinti raumenų spazmus, todėl nevalingi žandikaulio judesiai ženkliai sumažėja arba visai išnyksta. Taip pat botokso injekcijos padeda sumažinti stiprius galvos skausmus, kurie dažnai pasireiškia migrena sergantiems žmonėms. 

Kada botulino injekcijos nėra rekomenduojamos?

Procedūros, kurių metu yra naudojamos botulino toksino injekcijos nėra rekomenduojamos:

  • Nėščioms arba kūdikį maitinančioms moterims;
  • Asmenims, kurie susiduria su kraujo krešumo sutrikimais;
  • Vartojantiems antibiotikus ar kitus preparatus, veikiančius impulsą tarp raumens ir nervo;
  • Pacientams, kuriems prieš tai atliktos botulino toksino injekcijos sukėlė alergiją;
  • Pacientams, kuriems injekcijos vietoje pasireiškia infekcija ar uždegiminis procesas;
  • Karščiuojantiems, bloga savijauta besiskundžiantiems pacientams.

Kokio amžiaus pacientams botulino injekcija yra saugi?

Botulino toksino injekcijos gali būti atliekamos pacientams, sulaukusiems 18 metų amžiaus. Visgi, tokios procedūros poreikį reikėtų vertinti individualiai. Norint užkirsti kelią pirmųjų mimikos raukšlelių ar gilesnių raukšlių atsiradimui, šią procedūrą rekomenduojama išbandyti sulaukus 30 – 36 metų. Kartais pykčio raukšlė susiformuoja ir dėl genetinių priežasčių, todėl ji gali išryškėti ir labai jauniems pacientams, kurie ką tik sulaukė pilnametystės. Tokiais atvejais šią estetinę procedūrą galima atlikti ir anksčiau. Botulino toksino injekcijos yra tikslingos ir vyresniame amžiuje. Menopauzės laikotarpiu moterys įprastai susiduria su išsausėjusios, gyvybingumą ir elastingumą praradusios odos problema. Botulino toksino injekcijų pagalba šiuos trūkumus nesudėtingai galima pašalinti.

Botulinas nuo raukšlių: kaip atliekama procedūra ir kokio efekto galima tikėtis?

Botulino toksino injekcijos yra neskausminga ir itin greitai atliekama procedūra, trunkanti maždaug 20 – 40 minučių. Prieš procedūrą, vietos, į kurias bus leidžiama injekcija, yra patepamos specialiu anestetiniu tepalu, tam, kad pacientas nejaustų jokių nemalonių pojūčių. Išryškėjus anestetinio tepalo poveikiui, į numatytas vietas plona adata suleidžiama nedidelė preparato dozė. Šis procesas įprastai trunka tik kelias minutes. Po atliktos procedūros zona, į kurią buvo suleista injekcija, yra padengiamos šaldančiomis priemonėmis ir pacientas gali grįžti prie įprastinės veiklos. Pirminis botulino toksino poveikis išryškėja ne iš karto, o po 2 –  4 dienų. Galutinį efektą galima įžvelgti praėjus 2 – 3 savaitėms po procedūros. Norint neprarasti teigiamų pokyčių, šią procedūrą rekomenduojama atlikti reguliariai, kas 6 – 12 mėnesių. 

Botulino injekcijos komplikacijos: koks yra botulino injekcijos šalutinis poveikis?

Botulino injekcijos procedūra įpareigoja tiksliai nustatyti reikiamą botulino dozę. Atliekant tokią procedūrą, svarbu naudoti tik aukščiausios kokybės standartus atitinkančius vaistinius preparatus bei mokėti tiksliai nustatyti injekuojamus taškus. Kitu atveju –  gali pasireikšti įvairios komplikacijos ir šalutiniai poveikiai. Todėl tokią procedūrą visada reikėtų atlikti tik estetinės medicinos klinikose arba gydymo įstaigose, kuriose dirba patyrę, tinkamą išsilavinimą turintys gydytojai. Pagrindinės rizikos, su kuriomis galima susidurti po netinkamai atliktos botulino injekcijos procedūros yra:

  • Padidėjusi kraujagyslių embolijos (užsikimšimo kraujyje cirkuliuojančiomis dalelėmis) rizika;
  • Veido audinių paralyžiaus rizika;
  • Didesnė tikimybė susidurti su odos ir poodinių audinių nekroze; 
  • Guzelių ir randų atsiradimas;
  • Veido kontūrų deformacija;
  • Nenatūralus, neestetiškai atrodantis rezultatas.

Su tam tikru šalutiniu poveikiu galima susidurti ir po tinkamai atliktos procedūros. Po procedūros injekcijų vietose galima jausti nemalonų diegimą ar nedidelį patinimą, tačiau šie pojūčiai dažniausiai labai greitai praeina savaime. Kai kuriems pacientams kartais pasireiškia trumpalaikis galvos skausmas. Rimtesnių komplikacijų, po tinkamai atliktos procedūros, įprastai pavyksta išvengti.

Veiksmai, kurių po botulino injekcijos negalima atlikti

Ne veltui sakoma, kad botokso injekcijomis savo išvaizdą galima patobulinti net ir itin trumpos, darbo ar paskaitų, pertraukėlės metu. Injekcijos suleidžiamos per kelias minutes, o po atliktos botulino injekcijų procedūros iš karto galima grįžti prie įprastinės veiklos. Visgi, siekiant geriausių procedūros rezultatų, reikėtų laikytis kelių elementarių taisyklių:

  • Bent 24 valandas po procedūros nesidaryti makiažo ir nenaudoti jokių kosmetinių priemonių;
  • 2 – 3 savaites po procedūros reikėtų vengti natūralių ir nenatūralių saulės spindulių;
  • 2 – 3 savaites po procedūros nesilankyti pirtyse, saunose, nesimaudyti vonioje;
  • Bent kelias savaites po procedūros nevartoti tabako gaminių ir alkoholio.
  • Bent 12 valandų po procedūros stengtis neliesti ir nemasažuoti injekcijos vietų;
  • Kelias dienas po procedūros vengti intensyvesnės fizinės veiklos;
  • Kelias valandas po procedūros stengtis išlikti tik vertikalioje padėtyje.