Ausų operacija

Atlėpusios ausys – dėl genetinių priežasčių susiformuojanti problema, dažniausiai atsirandanti dėl nepakankamo giliosios kriauklės arba netaisyklingo priešvijoklio, kitaip vadinamos ausies kremzlės, išsivystymo. Atlėpusių ausų operacija – racionalus ir patikimas sprendimas žmonėms, kurie nori visam laikui pašalinti šio pobūdžio defektą. Norint pasiekti patį geriausią tokios procedūros rezultatą, atlėpusių ausų korekciją rekomenduojama atlikti kuo ankstesniame gyvenimo tarpsnyje. Visgi, jeigu dėl tam tikrų priežasčių, atlėpusių ausų problemos nepavyko išspręsti vaikystėje –  ausų operacija gali būti sėkmingai atliekama ir sulaukus brandesnio amžiaus. 

Kokiais atvejais turėtų būti atliekama atlėpusių ausų operacija?

Atlėpusios ausys yra akivaizdžiai pastebimas defektas, kurį užmaskuoti ar nuslėpti galima tik trumpam. Atlėpusios ausys yra ne tik estetinis trūkumas, bet ir svari priežastis, dėl kurios išsivysto patys įvairiausi kompleksai. Kiekvienas vaikas, turintis kiek kitokias fizines savybes, nei jo bendraamžiai, dažnai susiduria su patyčiomis. Dėl šios priežasties mažėja vaiko savivertė, didėja socialinė atskirtis bei prastėja psichologinė būklė. Šie padariniai daro neigiamą įtaką tiek esamai, tiek būsimai besivystančio žmogaus gyvenimo kokybei. Todėl tikrai galima teigti, kad laiku atlikta atlėpusių ausų operacija ne tik visam laikui pašalina atlėpusių ausų trūkumą, bet ir užkerta kelią įvairaus pobūdžio psichologinėms problemoms. Susiklosčius palankioms aplinkybės tikrai reikėtų nedelsti ir atlėpusių ausų korekciją atlikti kuo anksčiau, vaikui dar nepradėjus lankyti mokyklos.

Kaip atliekama ausų plastinė operacija?

Ausų plastinė operacija dažniausiai yra atliekama taikant vietinę nejautrą, tam, kad procedūros metu pacientas nejaustų nemalonių pojūčių ir skausmo. Patiems mažiausiems arba labai procedūros bijantiems pacientams taikoma bendrinė nejautra. Priklausomai nuo individualaus klinikinio atvejo, atlėpusių ausų operacija įprastai trunka nuo 1 iki 2 valandų. Pjūvis, kurį reikia atlikti operacijos metu, dažniausiai daromas nepastebimoje vietoje už ausies, trumpiau tariant užausyje. Procedūros eigoje ausies kremzlė yra suminkštinama, o ausies kaušelis užfiksuojamas arčiau galvos esančioje, taisyklingesnėje padėtyje. Tokiu būdu sukuriamas mažesnis ausies atlėpimo kampas ir efektyviai pašalinamas atlėpusių ausų defektas. Atlikus operaciją, odos dalis, kurioje buvo atliktas pjūvis siuvama tirpiais arba netirpiais siūlais. Netirpstančius siūlus galima pašalinti po savaitės. Jeigu operacijos metu naudojami tirpstantys siūlai, jų šalinti nereikia, nes jie ištirpsta savaime. Siekiant greito gijimo ir gero procedūros rezultato, po operacijos bent savaitę reikia nešioti specialų, per kaklo sritį rišamą tvarstį.

Ausų operacija vaikams: nuo kokio amžiaus galima atlikti?

Atlėpusių ausų korekcija – saugi, greitai atliekama ir sudėtingu pooperaciniu laikotarpiu tikrai nepasižyminti chirurginė procedūra. Todėl tėveliams, kurių atžalos susiduria su įgimtu atlėpusių ausų defektu tikrai rekomenduojama nedelsti ir pašalinti šią fizinę ypatybę kaip įmanoma greičiau. Žinoma, atlėpusios ausys tikrai negali sukelti kažkokių rimtų sveikatos problemų, tačiau norint išvengti patyčių ar neigiamos aplinkinių reakcijos, ausų operacijos tikrai nereikia atidėlioti. Optimalus vaiko amžius, atlėpusių ausų korekcijai atlikti –  5  – 7 metai. Visgi, dažnai tėveliai realų tokios operacijos poreikį pajaučia tik tada, kai vaikas jau susiduria su patyčiomis ir pats pareiškia norą atlikti atlėpusių ausų korekciją. Todėl neretai tokia procedūra atliekama 12 – 13 metų vaikams.  

Otoplastika: kaip teisingai pasiruošti?

Pasiruošimas ausų plastikos operacijai – atsakingas ir svarbus procesas, kurį kiekvienas pacientas turėtų įgyvendinti remdamasis operaciją atliksiančio gydytojo rekomendacijos. Pagrindinės taisyklės, kurių reikia laikytis prieš operaciją yra:

  • Jokio alkoholio bent keturias savaites iki operacijos;
  • Likus 3 – 4 savaitėms iki operacijos atsisakyti tabako gaminių;
  • Bent dvi savaites iki operacijos atlikimo nevartoti aspirino ir kitų, kraują skystinančių vaistų;
  • Atlikti bendrus kraujo, kraujo krešumo ir kitus, gydytojo paskirtus tyrimus.

Ausų plastika ir pooperacinis laikotarpis

Atlikus ausų plastiką taikant vietinę nejautrą, pacientas į namų aplinką gali grįžti dar tą pačią dieną. Visgi, reikėtų nepamiršti, kad ausų korekcijos sėkmei labai didelę įtaką daro ne tik profesionaliai atlikta operacija, bet ir veiksmai, kuriuos pacientas atlieka po operacijos. Pooperaciniu laikotarpiu pacientas, kuriam buvo atlikta atlėpusių ausų korekcija, turėtų laikytis šių taisyklių:

  • 7-14 dienų po operacijos nešioti ant ausų, gydymo įstaigoje uždėtą tvarstį;
  • Tvarsčio nešiojimo laikotarpiu neplauti galvos;
  • Po atliktos operacijos, bent 5 – 7 savaitėms atsisakyti intensyvios fizinės veiklos;
  • Bent kelis mėnesius po operacijos atlikimo ypatingai saugoti ausų sritį (nepažeisti, nesutrenkti);
  • Kelias paras po operacijos, gulint lovoje, stengtis laikyti galvą aukštesnėje padėtyje, nei visas kūnas;
  • Bent keturias savaites po operacijos atsisakyti vandens ir pirčių pramogų;
  • Bent keturias savaites po operacijos vengti tiesioginių saulės spindulių, soliarumų;
  • Kelis mėnesius po operacijos, miego metu rekomenduojama naudoti elastinę ausų juostą;
  • Šaltuoju metų laiku, lauko aplinkoje visada dėvėti nuo šalčio ir vėjo saugantį galvos apdangalą.

Komplikacijos, kurias gali sukelti atlikta ausų korekcija

Sėkmingai įgyvendinta atlėpusių ausų korekcija įprastai nesukelia rimtų komplikacijų. Žinoma, kaip ir po bet kurios kitos operacijos, nedidelių komplikacijų ar tam tikro šalutinio poveikio kartais nepavyksta išvengti. Šalutiniai poveikiai, kurie gali pasireikšti po atliktos ausų korekcijos yra:

  • Kraujavimas. Įprastai ši komplikacija praeina savaime, praėjus kelioms paroms po operacijos.
  • Patinimas, tempimo pojūtis. Šios reakcijos įprastai taip pat praeina savaime per 7-12 dienų po operacijos atlikimo.
  • Randų hipertrofija. Hipertrofijos rizika atlikus ausų korekciją yra labai menka.
  • Žaizdos infekcija. Su šiuo šalutiniu poveikiu dažniausiai susiduria tik tie pacientai, kurie pooperaciniu laikotarpiu nesilaiko gydytojų pateiktų rekomendacijų.

Lyginant su kito pobūdžio operacijomis, ausų korekcija yra tikrai saugi, itin minimalia komplikacijų ar šalutinio poveikio rizika pagrįsta procedūra. Todėl šią operaciją saugu atlikti tiek suaugusiems, tiek visai mažiems, 5 – 6 metų amžiaus pacientams.