Apgamų, odos darinių šalinimas
Apgamai – odos dariniai, kuriuos turi visi žmonės. Kai kurie apgamai ant kūno turimi nuo pat gimimo, kiti – atsiranda ankstyvoje jaunystėje ar bet kuriame kitame gyvenimo tarpsnyje. Nors didžioji dalis apgamų ar kito pobūdžio odos darinių nėra pavojingi žmogaus sveikatai, visgi, visada išlieka rizika, kad ilgainiui apgamas gali pakisti ir transformuotis į piktybinį darinį. Apgamų, cistų ir kitų odos darinių šalinimas chirurginiu būdu – efektyvi procedūra, kuri ne tik pašalina neestetiškai atrodančius ar nepatogioje vietoje esančius odos darinius, bet ir maksimaliai sumažina piktybinių odos darinių atsiradimo tikimybę. Šiuo metu populiarėja ir apgamų šalinimas lazeriu, visgi, gydymas lazeriu ne visada yra tinkamas apgamų šalinimo metodas. Karpos, apgamai ir kiti nepiktybiniai odos dariniai neretai šalinami ir elektrokoaguliacijos procedūra. Tokios procedūros metu dariniai šalinami prideginant juos elektros srove. Vis tik, susiduriant su sudėtingesniais atvejais, įtariant odos vėžio ar piktybinio darinio susiformavimo riziką, apgamų šalinimas chirurginiu būdu yra patikimesnis sprendimas. Planuojant šalinti apgamą ar kito tipo odos darinį, visų pirma visada reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, kuris atsakingai įvertins odos darinių būklę ir pasiūlys racionaliausią apgamų šalinimo metodą.
Kokiais problemas išsprendžia apgamo šalinimas?
Tikrai ne visi apgamai turi būti šalinami. Apgamai, kurių dydžiai, formos ir spalvos bėgant laikui nekinta, įprastai yra laikomi gerybiniais odos dariniais, kurių šalinti nereikia nei lazeriu, nei juolab chirurginiu būdu. Visgi, norint išvengti bet kokios, piktybinių darinių susidarymo rizikos, tokius apgamus taip pat reikėtų atidžiai stebėti bei reguliariai atlikti jų patikrą. Apgamų šalinimas chirurginiu būdu yra rekomenduojamas žmonėms, kurie susiduria su tokiais odos dariniais:
- Neestetiškai atrodančiais odos dariniais. Didelis apgamas ant veido ar kitoje matomoje kūno vietoje atrodo neestetiškai. Tokius apgamus turintys žmonės kompleksuoja dėl savo išvaizdos ir visokiais būdais stengiasi juos maskuoti. Chirurginiu būdu atliktas apgamų šalinimas šią problemą išsprendžia.
- Nepatogioje vietoje susiformavusiais odos dariniais. Kartais apgamai ir kiti odos dariniai susiformuoja itin nepatogiose vietoje, pavyzdžiui pažastyse ar ant kaklo. Tokiose kūno vietose atsiradę apgamai yra nuolat dirginami. Dėl šios priežasties padidėja jų supiktybėjimo tikimybė, todėl tokius apgamus derėtų visam laikui pašalinti chirurginiu būdu.
- Įtarimą keliančiais, savo savybes keičiančiais odos dariniais. Kai kurie apgamai ilgainiui keičia savo formą bei spalvą. Šių apgamo pokyčių tikrai negalima ignoruoti, nes dėl tokių pakitimų gali išsivystyti melanoma. Pastebėjus įtarimą keliančius, kintančius odos darinius, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ir atlikti chirurginę apgamų šalinimo procedūrą.
Odos darinių šalinimas: kaip pasiruošti tokiai procedūrai?
Neestetiškai atrodantys arba įtarimą keliantys odos dariniai gali būti šalinami skirtingais būdais. Plačiausiai paplitę – apgamų šalinimas chirurginiu būdu, lazeriu arba odos darinių šalinimas atliekant elektrokoaguliacijos procedūrą. Nei vienas iš šių apgamų šalinimo metodų nereikalauja ypatingo pasiruošimo. Visgi, chirurginiu būdu atliekamas apgamų šalinimas yra kiek sudėtingesnė procedūra, prieš kurią reikėtų atlikti tam tikrus veiksmus, tokius kaip:
- Bendrą kraujo tyrimą;
- Kraujo krešėjimo rodiklių tyrimą;
- Širdies elektrokardiogramą;
- Kitas procedūras, kurias gali skirti gydytojas, įvertinęs individualią sveikatos būklę.
Kodėl apgamo šalinimas chirurginiu būdu yra naudingas?
Apgamų šalinimas lazeriu arba elektrokoaguliacijos procedūra yra tikrai veiksmingi, tačiau ne visiems atvejams tinkami odos darinių šalinimo metodai. Šios procedūros taikomos nepiktybiniams apgamams, karpoms bei kitiems neestetiškai atrodantiems, tačiau jokios grėsmės nekeliantiems odos dariniams šalinti.
Atliekant apgamų šalinimą chirurginiu būdu, tiksliai nustatoma šalinamo darinio būklė, išsiaiškinama, ar odos darinys yra piktybinis, ar ne.
Atlikus chirurginį odos darinių šalinimą, apgamai ar kito tipo odos dariniai toje pačioje vietoje įprastai neatsinaujina.
Apgamų šalinimas chirurginiu būdu atliekamas pakankamai greitai ir neskausmingai. Procedūros metu operuojama sritis yra nuskausminama, todėl pacientas nejaučia nei skausmo, nei diskomforto pojūčio. Ši procedūra taip pat nepasižymi komplikuoti pooperaciniu laikotarpiu, todėl atlikus odos darinių šalinimą chirurginiu būdu, pacientas beveik iš karto gali grįžti į įprastą gyvenimo ritmą.
Pagrindinės odos darinių ir apgamų atsiradimo priežastys
Apgamų atsiradimą neretai įtakoja genetiniai veiksniai. Su didesne apgamų atsiradimo tikimybe įprastai susiduria šviesesnę kūno odą turintys žmonės. Šviesi oda pasižymi jautresne reakcija į saulės spindulius, dėl šios priežasties ant tokios odos dažniau formuojasi apgamai ir kiti odos dariniai. Genetika gali padidinti ir piktybinių odos darinių formavimosi tikimybę. Todėl, jeigu artimoje aplinkoje buvo melanomos susirgimų arba, jeigu artimi giminaičiai užsiminė, kad turi pakitusių apgamų, net ir pažiūros nepavojingų, gerybinių odos darinių patikrą reikėtų atlikti kaip įmanoma dažniau.