Alerginis kontaktinis dermatitas
Alerginis kontaktinis dermatitas – uždegiminė liga, pasireiškianti odos bėrimu, sausumu ir niežėjimu. Ši dermatito forma išsivysto dėl tiesioginio odos kontakto su alerginę reakciją sukeliančiais dirgikliais. Alerginis kontaktinis dermatitas gali būti lėtinis arba ūminis. Susiduriant su lėtiniu dermatitu, įprastai sergama lengvesne ligos forma. Ūminis kontaktinis dermatitas išsivysto staiga, o jo simptomai yra agresyvesni.
Kas sukelia kontaktinį dermatitą?
Kontaktinio dermatito sukėlėjų gali būti labai daug. Šios ligos atsiradimą gali paskatinti bet kokia medžiaga, kuri odai daro dirginamąjį poveikį. Dažniausiai, alerginį kontaktinį dermatitą sukelia šie dirgikliai:
- Muilai, prausikliai ir kitos kūno priežiūros priemonės;
- Parfumerijos gaminiai;
- Buitinė chemija;
- Tam tikros gėlių rūšys, pavyzdžiui, jazminai, ramunėlės, saulėgrąžos ar tulpės;
- Tam tikrų rūšių medikamentai;
- Bižuterijos sudėtyje esantys metalai;
- Plaukų dažai;
- Nagų lako valikliai;
- Epoksidinė derva ir plastikai.
Alerginis dermatitas/kontaktinis dermatitas: simptomai
Apie kontaktinio dermatito atsiradimą įprastai įspėja tokie simptomai:
- Patinusi, paraudusi oda;
- Nuolatinis odos niežėjimas;
- Ant odos susiformavusios pūslės, šašai;
- Odos audinių sustorėjimas;
- Odos pleiskanojimas;
- Degančios odos pojūtis;
- Odos šlapiavimas.
Jeigu kontaktas su dirginančiomis medžiagomis nėra nutraukiamas, padėtis gali dar pablogėti. Tokiu atveju, bėrimo vietose susiformuoja skausmingos, atviros žaizdos, dėl kurių pacientas gali susidurti ne tik su ypatingai nemaloniais pojūčiais, bet ir įvairiomis infekcijomis.
Alerginis kontaktinis dermatitas: gydymas
Norint užkirsti kelią kontaktiniam dermatitui, visų pirma būtina pasirūpinti, kad kūno oda nesusidurtų su pakartotiniu, dirginančios medžiagos poveikiu. Kartais, dirgiklį nustatyti gali pats pacientas. Visgi, dažniausiai reikia atlikti tyrimus. Įprastai atliekami lopo testai. Šių testų metu daromi alergenų mėginiai, kurie padeda nustatyti alergijos atsiradimo priežastis. Simptomų mažinimui gali būti naudojami ir nereceptiniai vaistai. Odos patinimas ir niežėjimas įprastai slopinamas specialiais kremais. Be to, susiduriant su kontaktinio dermatito forma, labai svarbu pasirūpinti odos drėkinimu. Todėl gydymo laikotarpiu, rekomenduojama naudoti drėkinamąsias, specialiai pažeistai kūno odai pritaikytas higienos priemones. Alerginio kontaktinio dermatito gydymas įprastai trunka kelias savaites. Visgi, tikrai pasitaiko nemažai atvejų, kai ši liga vėl atsinaujina. Dažniausiai uždegimas atsinaujina tada, kai pacientui nepavyksta nutraukti odos ir dirginamosios medžiagos sąlyčio.