Aknė

Aknė – uždegiminio pobūdžio odos liga, dažniausiai pasireiškianti paaugliams. Nors įprastai ši odos problema atsiranda brendimo laikotarpiu, tačiau su ja gali susidurti ir vyresnio amžiaus žmonės. Tai yra lėtinė, atsinaujinti linkusi liga, pasireiškianti lengvu arba stipriu odos bėrimu, spuogais.

Aknė: kas tai?

Aknė – spuogus sukelianti odos liga, su kuria dažniausiai kovoja paaugliai arba jaunesnio amžiaus žmonės. Bėrimai ir spuogai įprastai pasireiškia veido srityje, tačiau ši liga gali paveikti ir kitas kūno sritis – krūtinę, pečius, nugarą ir pan. Spuogų atsiradimą lemia užsikimšusios odos poros. Dėl porų užsikimšimo ant odos pradeda formuotis inkštirai ir įvairių tipų spuogai. Kai kurie spuogai gali būti pūlingi ar net labai skausmingi. Spuogai gali tapti ir randų atsiradimo priežastimi. Todėl į šią odos būklę tikrai reikia žiūrėti rimtai. Pastebėjus aknės atsiradimo požymius, būtina kreiptis į specialistus, kurie sudarys tinkamą gydymo planą ir paskirs individualiai aknės formai pritaikytas gydymo priemones.

Kas sukelia aknę?

Paprastai tariant, aknę sukelia užsikimšusios poros. Visgi, su aknės problemomis galima susidurti dėl skirtingų priežasčių. Pagrindiniai veiksniai, kurie lemia aknės atsiradimą yra:

  • Perteklinė riebalų (sebumo) gamyba;
  • Aliejaus ir negyvų odos ląstelių užkimšti plaukų folikulai;
  • Bakterijos;
  • Uždegiminiai procesai.

 

Spuogai dažniausiai atsiranda ant veido, krūtinės, viršutinės nugaros dalies ir pečių, nes šiose kūno zonose yra daugiausia riebalinių liaukų.

Aknės priežastys – rizikos veiksniai

Aknės atsiradimą bei paūmėjimą gali paskatinti keli rizikos veiksniai:

  • Hormoniniai pokyčiai. Androgenai yra hormonai, kurių kiekis padidėja berniukų ir mergaičių brendimo laikotarpiu. Jie skatina riebalinių liaukų susidarymą ir padidėjimą. Todėl hormoninių pokyčių metu susiduriama su didesne aknės atsiradimo tikimybe. Hormoniniai pokyčiai pasireiškia ne tik paaugliams, bet ir nėščioms moterims. Androgenų padidėjimas bei aknės paūmėjimas gali būti būdingas ir priešmenstruaciniam laikotarpiui.
  • Tam tikrų vaistų vartojimas. Medikamentai, kurių sudėtyje yra testosterono, ar, pavyzdžiui, ličio, taip pat gali paskatinti aknės atsiradimą.
  • Aknės atsiradimą gali lemti ir genetiniai veiksniai. Jeigu abu tėvai jaunystėje turėjo daug spuogų, jų atžala taip pat susiduria su didesne aknės atsiradimo rizika.
  • Įprastai stresas nėra laikomas aknės sukėlėju. Visgi, daug streso patiriantis žmogus gali susidurti su šios ligos paūmėjimu.
  • Netinkamai pasirinktos odos priežiūros priemonės. Losjonai, odos prausikliai, kremai, aliejai ir kitos odos priežiūros priemonės, kurių sudėtyje yra daug riebių medžiagų, taip pat gali paskatinti aknės atsiradimą.
  • Tam tikri maisto produktai. Tam tikrų maisto produktų vartojimas gali paskatinti aknės atsiradimą arba paūmėjimą. Prie aknės paūmėjimo veiksnių neretai prisideda tam tikrų pieno produktų vartojimas, pavyzdžiui, pieno ar ledų. Tyrimai rodo, kad aknės paūmėjimą gali paskatinti ir daug angliavandenių turintys maisto produktai, tokie kaip duona, ryžiai, ar, sakykim, bulvių traškučiai.

Aknės tipai

Aknė yra bendras terminas, naudojamas apibūdinti visų tipų spuogus. Pagal spuogų rūšį, aknė yra klasifikuojama į skirtingus tipus.

Komedoninė aknė

Komedoninė aknė pasireiškia uždarais arba atvirais inkštirais, mediciniškai vadinamais komedonais. Iš esmės, patys komedonai dar nėra aknė. Komedonai į aknę išsivysto tada, kai į juos patenka bakterijos. Komedonai sukuria nelygią odos tekstūra. Įprastai jie formuojasi kaktos ir smakro srityse. Dažniausiai su komedonine akne susiduria pacientai, turintys riebios odos tipą.

Hormoninė aknė

Hormoninė aknė yra susijusi su riebalų pertekliumi, kuris užkemša poras ir tokiu būdu skatina spuogų atsiradimą. Dažniausiai ši aknės forma pasireiškia brendimo laikotarpiu, tačiau ji gali užsitęsti ir ilgiau. Tai yra pakankamai klastinga aknės forma, kuri gali netikėtai atsinaujinti arba paūmėti. Paauglystėje, hormoninė aknė įprastai pasireiškia „T“ forma. Tai reiškia, kad spuogai formuojasi kaktos, nosies, burnos ir smakro srityse. Jeigu su hormonine akne susiduriama vyresniame amžiuje, tuomet spuogai formuojasi „U“ forma – ties kaklo ir smakro linijomis.

Kartais pacientams gali pasireikšti ir uždegiminė ar kitų formų aknė.

Aknės simptomai

Aknė dažniausiai pasireiškia veido srityje. Rečiau, tačiau kartais aknės požymius galima pastebėti ir pečių, nugaros, sėdmenų, rankų bei kojų srityse. Apie aknės atsiradimą įspėja šie simptomai:

  • Odos spalvos pakitimai;
  • Ant odos susiformavusios tamsios dėmės;
  • Odos paraudimas ar patinimas;
  • Odos jautrumo pojūtis;
  • Inkštirai (atviri komedonai);
  • Uždari komedonai
  • Odos bėrimas;
  • Įvairaus dydžio bei spalvų spuogai;
  • Cistos (skausmingi giluminiai spuogai, pripildyti pūliais).

Aknės gydymas

Aknės gydymo metodas priklauso nuo pacientui pasireiškiančios ligos formos. Pagal sudėtingumo laipsnį, ši odos liga yra skirstomą į tris rūšis – lengvą, vidutinio sudėtingumo ir sunkios būklės aknę. Trumpai aptarkime, kaip gydomos skirtingo sudėtingumo aknės formos.

Lengvos formos aknė

Lengvai aknės formai yra būdingi smulkesnio masto pažeidimai, kurie apima ne daugiau nei pusę veido. Tai yra lengviausia ligos forma, kurios gydymui taikomos labiau prevencinio pobūdžio gydomosios priemonės. Lengvą aknę galima išgydyti su nereceptiniais gydomaisiais kremais, specialiais veido prausikliais ir pan. Šios formos aknę efektyviai pašalina odos priežiūros priemonės, kurios sudėtyje turi salicilo rūgšties arba benzoilo peroksido. Benzoilo peroksidas efektyviai sausina spuogus ir stabo jų susidarymą. Salicilo rūgštis atlieka odos šveitimo funkciją ir tokiu būdu užkerta kelią porų užsikimšimui.

Vidutinio sudėtingumo aknė

Vidutinio sudėtingumo aknė pasireiškia labiau pastebimais spuogais ir bėrimais, kurie apima daugiau nei pusę veido. Pacientas, kuris susiduria su vidutinio sudėtingumo aknės forma dažniausiai turi naudoti receptinį benzoilo peroksidą, retinoidą (vitamino A derinius) ir dermatologo paskirtus medikamentus. Vaistai nuo aknės gali būti skirtingi. Su šia aknės forma kovojantiems pacientams neretai skiriami ir antibiotikai.

Sunki aknė

Sunkiai aknės formai yra būdingi didžiąją veido dalį dengiantys spuogai ir cistos. Su šia aknės forma susiduriantiems pacientams dažniausiai taikomi kompleksiniai gydymo metodai, kurie apima antibiotikų vartojimą, benzoilo peroksido naudojimą ir įvairias medicinines procedūras. Jeigu iškyla didelė randų atsiradimo riziką, pacientui taip pat rekomenduojama vartoti izotretinoiną.

Aknės prevencija

Aknės atsiradimo ar atsinaujinimo tikimybę galima sumažinti ir su tam tikromis prevencinėmis priemonėmis.

Aknė: kosmetika

Aknės paveikta oda reikalauja ypatingos priežiūros. Netinkamai pasirinktos odos priežiūros priemonės gali sukelti dar didesnius odos pažeidimus. Todėl susiduriant su aknės problemomis, kosmetiką reikia rinktis ypač atsakingai. Reikėtų atsisakyti odos priežiūros priemonių, kurių sudėtyje dominuoja riebios medžiagos ir aliejai. Kasdienei odos priežiūrai rekomenduojama naudoti specialų spuogų valiklį, kuris padeda sumažinti riebalų perteklių. Makiažui skirtos priemonės turi būti pritaikytos į aknę linkusiai odai. Taip pat būtina palaikyti nepriekaištingą odos švarą, t.y. prieš miegą nuvalyti makiažo likučius, prausti veidą po sporto užsiėmimų ar kitų veiklų, kurios skatina prakaito išsiskyrimą.

Taisyklingi mitybos įpročiai

Netinkamų maisto produktų vartojimas taip pat gali prisidėti prie aknės atsiradimo ar paūmėjimo. Siekiant sumažinti aknės atsiradimo riziką, visada reikėtų vartoti sveiką, gerai subalansuotą maistą. Rekomenduojama riboti pieno produktų, cukraus, ryžių ir įvairių kepinių vartojimą. Taip pat būtina vartoti daug vandens. Reikėtų atsisakyti ir žalingų įpročių, ypač rūkymo.

Teisinga veido priežiūra

Pagrindinės taisyklės, kurias turi įsiminti visi žmonės, susiduriantys su aknės problemomis – neliesti veido nešvariomis rankomis ir mechaniniu būdu nespausti spuogų. Nuolatinis veido lietimas rankomis skatina spuogų formavimąsi, nes ant rankų kaupiasi šimtai bakterijų.  Mechaninis spuogų spaudimas taip pat yra labai blogas įprotis, kuris padidina uždegimų ir randų atsiradimo riziką.

Aknė yra pakankamai klastinga, ilgai besitęsianti ir į atsinaujinimą linkusi liga. Kartais ši liga pranyksta savaime, pasibaigus brendimo laikotarpiui. Visgi, jeigu su akne nėra kovojama, jos simptomai ir net paūmėjimai gali tęstis labai ilgą laiką.

Mūsų klinikoje užtikrinamas efektyvus, visų formų aknės gydymas Vilniuje. Taigi, jeigu susiduriate su aknės pažeidimais, nedelskite ir užsiregistruokite vizitui pas ilgametę patirtį turinčius dermatologus, kurie nedelsiant pradės gydymo procesą.