Išangės polipai

Išangės polipai – nepiktybiniai dariniai, dažniausiai susiformuojantys tiesiojoje žarnoje ir išangėje, kurie laikui bėgant gali supiktybėti. Gydytojai rekomenduoja išangės polipų neignoruoti ir nepalikti vystytis, kadangi ilgainiui negydomi gali išsivystyti į onkologinę ligą. Polipų šalinimui būtina chirurginė intervencija.

Storosios žarnos polipai

Svarbu žinoti, kad polipai gali susiformuoti ir storojoje žarnoje. Sudėtinga tai, kad storosios žarnos polipai dažnai nesukelia simptomų, todėl čia ypač svarbi prevencinė gydytojo patikra.

Polipai žarnyne ir išangėje formuojasi dėl nenormalaus ląstelių dalijimosi įvykus tam tikroms genų mutacijoms. Vieni jų niekada nesupiktybėja, kiti yra laikomi priešvėžiniu susirgimu (t. y., yra potenciali rizika, kad iš jo išsivystys vėžys). Mutacijoms atsirasti įtakos turi daugelis išorinių veiksnių: mitybos būdas, alkoholio vartojimas, rūkymas, nutukimas.

Kaip atliekama polipektomija

Pirmiausia, siekiant nustatyti polipų egzistavimą ir tikslią vietą, atliekama rektoskopija arba kolonoskopija. Aptikti polipai pašalinami endoskopijos metu, o audinys yra ištiriamas ir nustatoma, ar darinys buvo piktybinis.

Pašalinti išangės polipai gali sugrįžti

Deja, tai, kad polipai pašalinami, dar negarantuoja, jog ateityje ši problema nesugrįš. Nors juos šalinti vis tiek rekomenduojama, kadangi taip išvengiama darinių supiktybėjimo, daliai pacientų neretai atsiranda naujas polipas. Todėl kartu rekomenduojama, kad polipų šalinimo procedūrą turėję pacientai periodiškai profilaktiškai apsilankytų pas gydytoją proktologą.