+370 520 78 122
PagrindinisHemorojaus gydymas

Hemorojaus gydymas

 

Gydytojas chirurgas-proktologas Mantas Drungilas

Hemorojus – liga, su kuria, remiantis statistika, susidūria net kas antras vyresnio amžiaus žmogus. Nors ligą diagnozavus laiku, jos gydymas gali būti daug paprastesnis, žmonės dažnai slepia šią problemą, drovisi apie ją kalbėtis ir delsia kreiptis į gydytojus.

Ligos pavadinimas – hemorojus – lotyniškai reiškia kraujagysles, pripildytas kraujo. Išangės kanale kraujagyslės sudaro tankias kraujagyslines pagalvėles vadinamas hemoroidais. Jų savo organizme turime kiekvienas, būtent jie padeda sandariai užsidaryti išeinamajai angai. Tačiau dėl įvairių priežasčių, didinančių spaudimą pilve, šios pagalvėlės didėja ir gali sukelti kraujavimą, skausmą ar kitokius nemalonius pojūčius išeinamosios angos srityje. Liga, dėl padidėjusių hemoroidinių mazgų pasireiškianti šiais simptomais, vadinama hemorojumi.

Hemorojaus atsiradimo priežastys iki galo neišaiškintos. Manoma, kad didelę įtaką jos išsivystymui turi gyvenimo būdas. Pavyzdžiui, nesubalansuota mityba, kai vartojama per mažai skaidulų, dažnai lemia vidurių užkietėjimą, apsunkintą tuštinimąsi ir ilgą stanginimąsi, paskatinančius hemorojaus simptomus. Įtakos ligos atsiradimui gali turėti ir antsvoris, mažas fizinis aktyvumas, ilgalaikis sėdimas ar stovimas darbas, nėštumas, sunkumų kilnojimas, paveldimumas, jungiamojo audinio silpnumas. Pastebėta, kad hemorojus gali būti paveldimas.

Pagrindinis hemorojaus simptomas – kraujavimas tuštinantis, ypatingai kai kraujas raudonas ir pasirodo tuštinimosi pabaigoje. Taip pat jaučiamas diskomfortas, niežulys, tempimo jausmas išangės srityje. Skausmas ir staiga atsiradęs kietas mazgas išangės srityje – ūmaus hemorojaus ar hemorojinio mazgo uždegimo simptomas. Dar vienas, rečiau sutinkamas simptomas – padidėjusio hemoroidinio mazgo kritimas iš išangės kanalo.

Pastebėjus minėtus simptomus reikėtų nedelsti ir kreiptis į gydytoją proktologą. Patyrusiems specialistams dažniausiai užtenka pokalbio su pacientu, simptomų apibūdinimo bei trumpos apžiūros, kad būtų nustatyta ligos trukmė, pobūdis ir paskirtas tinkamas gydymas. Kai kuriais atvejais gali būti atliekamas išeinamosios angos kanalo tyrimas endoskopu ar kiti reikalingi tyrimai.

Hemorojaus gydymas priklauso nuo ligos stadijos.

Esant pradiniams hemorojaus simptomams, dažniausiai pakanka rekomendacijų dėl mitybos ir gyvenimo būdo korekcijų, žvakučių ar kitų vaistų. Kadangi hemorojus dažniausiai – gyvenimo būdo liga, labai svarbi taisyklinga mityba (pakankamai skysčių, gausus skaidulų maistas, saikingas alkoholio, aštraus maisto vartojimas ir t.t.). Ne mažiau svarbus pakankamas fizinis aktyvumas (ėjimas, plaukimas, važinėjimas dviračiu ir pan.), pilvo raumenyno stiprinimas. Norint išvengti hemorojaus, reikėtų vengti veiklos, didinančios slėgį pilve (ilgo darbo atsitūpus, sunkumų kilnojimo, aštraus maisto, stanginimosi).

Kai medikamentinis gydymas nepadeda ir būklė negerėja, hemorojaus gydymui gali būti taikomi pažangūs mažai invaziniai ambulatoriniai metodai – lateksinis hemoroidinių mazgų ligavimas, koaguliavimas infroraudonaisiais spinduliais, hemorojaus skleroterapija, hemorojaus gydymas HAL RAR metodu. Naudojant šiuos gydymo būdus procedūrų metu nejaučiamas skausmas ar kitoks diskomfortas, iš karto po procedūros pacientas gali sugrįžti prie įprasto gyvenimo ritmo.

Vienas iš efektyviausių mažai invazinių gydymo metodų yra lateksinis hemoroidinių mazgų ligavimas. Ši procedūra užtrunka vos keletą minučių, jos metu vidiniai hemorojiniai mazgai perrišami guminių žiedų ligatūromis. Perrišti hemorojiniai mazgai be skausmo savaime pasišalina, kadangi nutrūkus kraujotakai už guminio žiedo, audiniai žūsta.

Moderniausiu ir efektyviausiu minimaliai invaziniu hemorojaus šalinimo būdu dėl puikaus efektyvumo ir greito atlikimo specialistų šiuo metu pripažįstama koaguliavimo infraraudonaisiais spinduliais procedūra. Tai vandens audiniuose išgarinimu pagrįstas mažai invazinis metodas, kurio metu atliekamas patologiškai pakitusių tiesiosios žarnos audinių prideginimas naudojant infraraudonąją spinduliuotę. Šviesos bangos siunčiamos tiesiai į tikslinį darinį, taip sukeliant jo išgarinimą ir visiškai jį sunaikinant.

Dar viena procedūra, sėkmingai naudojama pirmųjų stadijų ligos gydymui – hemorojaus skleroterapija. Procedūros metu į hemorojinį mazgą suleidžiama sklerozuojanti medžiaga (sklerozantas), sukelianti lokalų uždegimą, dėl kurio kraujagyslės sklerozuoja ir mazgas sumažėja.

Gydytojas chirurgas – proktologas Edgaras Smolskas

Hemorojaus gydymas HAL RAR metodu – tai novatoriškas būdas ne tik efektyviai gydyti hemorojų (procedūros efektyvumas siekia 96 proc.!), bet ir išvengti ligos pasikartojimo ateityje. Atliekant gydymą HAL RAR metodu, ultragarso jutiklio pagalba nustatoma problemininio darinio vieta ir atliekamas arterijų perrišimas, taip sustabdant hemorojaus kraujotaką. Netekę kraujotakos po 10-14 dienų hemorojiniai mazgai nudžiūsta, įsiurbiami į tiesiąją žarną ir palaipsniui išsiskiria iš organizmo kartu su išmatomis. Moderni, minimaliai invazyvi operacija nesukelia jokių komplikacijų, jau po kelių dienų galima grįžti į darbą ir užsiimti kita įprasta veikla.

Negydant hemorojaus laiku, liga progresuoja, dėl didėjančių mazgų gali dažnėti ir gausėti kraujavimas, didėti diskomfortas, atsirasti skausmas. Kai hemorojus yra užleistas, vienintelis gydymo būdas – chirurginė operacija. Nors šiuo metu taikomi tausojantys chirurginiai metodai, gijimo laikotarpis, kol sugyja visos žaizdos ir nebelieka jokių ligos simptomų, tęsiasi apie 3-4 savaitės. Kadangi išangės ir tarpvietės sritys yra labai jautrios, net menkiausia žaizdelė sukelia diskomfortą, pooperacinis periodas yra gan sudėtingas. Tuo tarpu ligą diagnozavus laiku, jos gydymas gali būti daug paprastesnis. Varginanti problema, naudojant efektyvius šiuolaiškus metodus, per vieną dieną gali būti išsprendžiama visam laikui.

Gydytojai proktologai įspėja, jog ilgas delsimas kreiptis į gydytojus, pastebėjus simptomus, gali pridaryti daug bėdų. Nesikreipiant į gydytojus laiku, galima nepastebėti ir piktybinio susirgimo. Kraujavimas gali būti ne tik hemorojaus, bet ir vienas dažniausių tiesiosios žarnos vėžio simptomų. Todėl kraujavimui kartojantis ir atsirandant kitų simptomų (silpnumas, tuštinimosi sutrikimai ar pasikeitimas), reikėtų nedelsti ir išsitirti dėl ko yra kraujuojama.

Nors nuo hemorojaus nesame apsaugotas nei vienas, svarbu, pastebėjus simptomus, nedelsti ir laiku kreiptis į gydytoją. Šiuolaikinė medicina ir ligos gydymui naudojami novatoriški metodai, padės greitai ir efektyviai išspręsti varginančią problemą, ženkliai pagerins gyvenimo kokybę ir sugrąžins gyvenimo džiaugsmą.

Vis dar svarstote?
MES SIŪLOME JUMS TEISINGĄ SPRENDIMĄ